مرسلون

مراد از یوم الحج الاکبر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مراد از یوم الحج الاکبر مراد از یوم الحج الاکبر

درباره یوم الحج الاکبر دو بحث است:

1) چرا حج اکبر می‌گویند؟ به دو جهت:

اول: حضور مسلمانان و مشرکان در آن سال بسیار بوده است؛ و بعد از اعلام برائت از مشرکین، سال‌های بعدی مشرکان حق آمدن حج را نداشتند، ولو به بهانه اجرای حج ابراهیمی. از این جهت آن سال را حج اکبر گفته‌اند.

دوم: حج اصغر؛ که عمره است و حج اکبر؛ که قِران و اِفراد و تَمَتُّع است؛ چون دارای عرفه، مشعر و رمی جمرات است، (1) چنانچه در روایات ما آمده است.

2) حج اکبر چه روزی است؟

جواب: سه دسته روایات آمده است: بعضی روایات روز عید قربان را می‌دانند و بعضی از روایات روز عرفه را می‌دانند و پاره‌ای از روایات همه روزهای حج را می‌دانند؛ ولی روایاتی که از نظر سند و دلالت اعتبار خاصی دارد بیشتر با قول اول است؛ و فکر می‌کنم اگر روایاتی روز عرفه را گفته‌اند، به خاطر این است که در همین روایات مسئله وجه تسمیه حج به اکبر ذکر شد. از آن جهت که وقوف عرفه در این حج است و عمره دارای وقوف عرفه نیست، آن را حج اکبر گفته‌اند.

با توجه به این محتوا سازی دانسته می‌شود که هدف این روایات تعیین روز عرفه نبود، بلکه تعیین اکبر بودن روز حج بود؛ و چنانچه دسته سوم که همه روزهای حج را روز برائت از مشرکین می‌داند برای اینکه اعمال حاجیان در صورتی قبول است که ذره‌ای آمیخته با شرک نباشد؛ از همین ابتدا باید نیت خالص با اعمالی که فقط دستور خدا، رسول خدا و اهل بیت است اجرا کنند و آلوده به خود سری‌ها و ریا کاری‌ها و بعضی از مراسم مشرکین نکنند.


پی‌نوشت:
1) تفسیر العیاشی، جلد 2، صفحه 72

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: پرسش و پاسخ
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: فرآوری
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.