مرسلون

الهه فیروزی

الهه فیروزی

جمعه, 14 ارديبهشت 1397 04:47

غفلت و انتظار

زیر تابلویی کنار خیابان ایستاده بود؛ روی تابلو نوشته بود: پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم: هر کس حاجتی را از مؤمن برآورده کند، مانند کسی است که عمر خود را به عبادت گذرانده باشد. (1)

پرسیدم: مادر جان چرا اینجا ایستاده‌ای؟

گفت: خیلی وقت است منتظرم کسی دستم را بگیرد و به آن‌طرف خیابان ببرد.

از خجالت سرم را پایین انداختم. در دلم گفتم: قرن‌ها است مردی چشم‌انتظار است که دستش را بگیریم و برای رهایی دنیا از چنگال ظلم یاری‌اش کنیم؛ به‌راستی مؤمن‌تر از امام عصر در هستی زندگی می‌کند که به یاری‌اش بشتابیم؟

امان از این‌همه غفلت!


پی‌نوشت:
1) امالی طوسی، صفحه 481

 

جمعه, 14 ارديبهشت 1397 02:16

انتظار؛ دلهره و نامه های کوفیان

انتظار، واژه دلهره‌آوری است، وقتی تصور می‌کنم روزی منتظران، امامشان را به قتلگاه دعوت کردند؛ نمی‌دانم ناله‌های عجل لولیک الفرج ما، چقدر به نامه‌های کوفیان شباهت دارد؟

پنج شنبه, 13 ارديبهشت 1397 15:21

به انتظار بایستیم

قرن‌هاست جهان به انتظار نشسته است، غافل از آن‌که به انتظار باید ایستاد؛ ایستادگی می‌خواهد زمینه‌سازی آمدن مردی که بنای ساختن دارد؛ می‌گویند: ایستادگی کار مردان است. نمی‌دانم آیا مرد شدن چنین سخت است که صدها سال است جهان 313 مرد تربیت نکرده است؟

جمعه, 14 ارديبهشت 1397 02:04

شلیک کن، جایزه ببر

به هرکس که یا مهدی می‌گوید، شلیک کن و جایزه بگیر!

این تمام سناریوی بازی "جهنم خلیج فارس" معروف به "یا مهدی" است.

دشمن فرزندانمان را برای ظهور تربیت می‌کند تا با شنیدن یامهدی، حالت تهاجمی به خود بگیرد، ما چه کردیم برای حضورش؟

سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 02:48

صدای پای ظهور

گاهی فراموش می‌کنیم، کسی که به انتظارش نشستیم، منتظر اشاره ماست؛ آری، صدای پای "ظهور"، از جاده "همت ما" بلند می‌شود.

 

سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 02:41

شاهرگ حیاتی شیعه

هانری کربن فرانسوی، از راز حیات شیعه می‌گوید؛ اعتقاد به ظهور آن سفرکرده غایب، شاهرگ حیاتی تشیع است.

شنبه, 04 فروردين 1397 18:26

تعصب ایرانی

خیلی ناراحت بود؛ شعله‌ور شدن خوشه‌های خشم را در زمین چشم‌هایش می‌دیدم؛ با عصبانیت رفت داخل آشپزخانه. شروع کرد به شکستن همه ظرف‌های چینی! رفتم بشقاب را از دستش گرفتم؛ سعی کردم آبی باشم برای خاموش کردن زبانه‌های خشمش؛ پرسیدم چرا؟

گفت: کارگاهی که همسرم در آن مشغول بود، در رقابت با جنس‌های بی‌کیفیت چینی، تاب نیاورد؛ خوب چینی‌ها ارزان‌ترند، هرچند بنجل، همسرم بیکار است؛ می‌فهمی بیکاری یعنی چه؟ از هر چیزی که چین را برایم تداعی کند، متنفرم، حتی از ظروف چینی یادگاری مادرم؛ حرفی برای گفتن نداشتم؛ فقط به خودم قول دادم موقع خرید، جز کالای ایرانی، به هیچ چیز فکر نکنم و نگاهم به کالای ایرانی، تعصبی باشد.

جمعه, 03 فروردين 1397 11:19

گوش به فرمان

قابل توجه ناسیونالیسم‌های عزیز! و سایر دوستانی که فریاد وطن پرستی‌شان گوش عالم رو کر کرده! حداقل برای حفظ آبروی ایدئولوژیک خودتان، کالای ایرانی بخرید؛ ما ولایتی‌ها که گوش به‌فرمان فرمانده‌ایم.

سه شنبه, 29 اسفند 1396 13:46

نوروز و برخی آسیب‌ها

یکی از آسیب‌های نوروز و دورهمی‌ها، حضور مهمان ناخوانده گناه است که در شکل‌های لذت بخشی چون تجمل گرایی، تفاخر، غیبت، مسخره کردن یکدیگر، سخن چینی و... در جمع حاضر می‌شوند؛ یادمان نرود باید تذکر دهیم ولی اگر نتوانیم وضع موجود را تغییر دهیم چکار کنیم؟

امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: سزاوار نیست برای مؤمن در مجلسی نشیند که خدا در آن نافرمانی می‌شود و او هم نمی‌تواند آن را تغییر دهد. (1)


پی‌نوشت:
1) اصول کافی، جلد 5، صفحه 377

 

سه شنبه, 29 اسفند 1396 13:34

صله رحم و وسعت رزق

گاهی دغدغه‌های زندگی ما را به این سو و آن سو می‌کشاند تا روزی‌مان را وسعت بخشیم و از خداوند همواره طلب رزق وسیع می‌کنیم؛ امام سجاد علیه‌السلام یکی از راه‌های افزایش رزق را صله رحم معرفی می‌کنند. ایشان می‌فرمایند هرکس می‌خواهد روزی‌اش را وسعت دهد باید صله رحم کند. نوروز فرصت خوبی برای وسعت رزق است.


پی‌نوشت:
1) اصول کافی، جلد 4، صفحه 463

 

صفحه1 از4
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.