الهه فیروزی

الهه فیروزی

سه شنبه, 01 اسفند 1396 05:12

امام علی (ع) و سکوت

شبهه:

می‌گویند، علی (علیه السلام) مظهر غیرت الهی است، چگونه ممکن است، عده‌ای همسرش را به شهادت رسانده باشند، اما غیرت الله سکوت کند و انتقام خون دختر رسول الله (سلام الله علیها) را نگیرد؟ پس سکوت امام، دلیل آن است که حضرت زهرا سلام الله علیها، در بستر بیماری وفات یافتند.

پاسخ:
حق قصاص، از حقوق الهی است؛ اما استفاده از این حق، واجب نیست و ولی دم می‌تواند بنا به دلایل شخصی، اجتماعی و مصالح مهم‌تر، از حق خود بگذرد؛ از آنجایی که حضرت علی (علیه السلام)، تربیت شده دامان پیامبر بود، درک عمیق از شرایط حساس مسلمانان و در کمین بودن دشمنان داخلی و خارجی، برای حفظ مصلحت بزرگ‌تر، حق خود را مطالبه نکرد و در خطبه شقشقیه به این مسئله اشاره فرمود؛ تنهایی، بی‌یاوری و عدم حمایت مردم، از دلایل دیگر امام بود که در خطبه شقشقیه بدان اشاره شده است؛ اما از کسانی که شبهه وارد می‌کنند باید پرسید چرا پیامبر از وحشی، قاتل عموی خود انتقام نگرفت؟ چرا صحابه‌ای را که در بازگشت از تبوک، قصد ترور و کشتن رسول الله را داشتند، بخشید و آنان را تنبیه نکرد؟ (1) چرا ابوسفیان، معاویه، عمرو بن عاص و...که سال‌ها پیامبر و مسلمانان را آزار و شکنجه داده بودند و در جنگ‌های بدر و احد و خندق و ... مسلمانان را به شهادت رسانده بودند، بخشیده شدند؟ چرا پیامبر از عثمان بن عفان که یکی از دختران پیامبر را به قتل رسانده بود، انتقام نگرفت؟ (2) آیا انتقام نگرفتن پیامبر، دلیل بر عدم وقوع این حوادث هست؟ از همه این‌ها که بگذریم، اول مظلوم تاریخ، برای احقاق حق خود در شهادت اول مظلومه عالم، به کدام دادگاه باید مراجعه می‌کرد؟ دادگاهی که حاکمیت آن از آن قاتلان است؟ در مظلومیت حضرت همین بس که قاضی پرونده، همان مجرم و متهم اصلی است.


پی‌نوشت:
1) جهت آشنایی بیشتر به مسند احمد ابن حنبل، ج 5، صفحه 453،454 مراجعه کنید.
2) الکافی، ج 3، صفحه 252،253

 

جمعه, 27 بهمن 1396 05:38

غضب فاطمی، محور غضب الهی

برخی چه کودکانه وصیت فاطمه سلام الله علیها را دست مایه تسویه حساب‌های شخصی می‌کنند و آن را کینه توزی می‌نامند. پناه‌برخدا! مادر وصیت می‌کند شبانه آرام گیرد تا آن‌ها را مصداق این سخن حضرت رسول معرفی کند که فرمود: ان الله یغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاها. (1)


پی نوشت:

1) عیون اخبارالرضا. ج 2. صفحه 26

 

چهارشنبه, 18 بهمن 1396 16:43

کوتاه‌ترین تانک جهان

کوتاه‌ترین تانک جهان!
یک فرمان جهاد خودکفایی از سوی فرمانده، کافی بود تا ذوالفقار ایران، کوتاه‌ترین تانک جهان متولد شود و چشم جهانیان به توانمندی انقلاب خیره بماند.

جمعه, 27 بهمن 1396 20:16

پیامبر اسلام (ص) و ثروت

همیشه زیباترین! و چاره‌سازترین واژه‌ای است که برای برخی رفتارهایمان به کار می‌آید. دنبال کسب زروزیور دنیا می‌دویم و بهانه‌اش را رفاه، آسایش و تأمین نیازهای فرزندانمان عنوان می‌کنیم. نمی‌دانم، مگر فرزندان ما خدایی رزاق ندارند؟
مگر نه این است که قرآن کریم، رسول اعظم را الگوی تمام خوبی‌ها معرفی کرده است. (1) پس ادب معرفت حکم می‌کند دنیا را در سیره ایشان فهم کنیم: امام رضا علیه‌السلام فرمود: روزی ملکی نزد رسول خدا (صلی‌الله علیه وآله وسلم) آمد و گفت: پروردگارت سلام می‌رساند و می‌فرماید: اگر می‌خواهی صحرای مکه را برایت طلا کنم. حضرت رو به آسمان کرد و فرمود: پروردگارا! می‌خواهم یک روز سیر باشم و تو را حمد کنم و یک روز گرسنه باشم و از تو درخواست کنم. (2)

به‌راستی آیا پیامبر خانواده و فرزندی نداشت که به فکر تأمین آینده آن‌ها باشد...
بیندیشیم! اگر خداوند بخواهد، نه صحرای مکه، بلکه حیاط خانه ما را طلا کند، چگونه پاسخ می‌دهیم...


پی‌نوشت:

1) احزاب، 21
2) منتهی الآمال، ج 1، ص 66

 

سه شنبه, 03 بهمن 1396 15:31

فرزندان عامل خوشبختی

 درحالی‌که پیامبر اکرم، وجود فرزندان صالح را از عوامل خوشبختی می‌دانند (1) در چرخشی 180 درجه، نداشتن فرزند را عامل خوشبختی تبلیغ می‌کنیم.


پی نوشت:

1) اصول کافی، ج 6، صفحه 3

سه شنبه, 03 بهمن 1396 15:30

تنهایی یا رفاه

شعار بی‌پایه فرزند کمتر، زندگی بهتر، این پیام را به فرزند منتقل می‌کند که او، بزرگ‌ترین مانع رفاه و آسایش خانواده است. تعجب نکن اگر روزی، برای حفظ رفاهش، تو را از زندگی‌اش حذف کرد.

سه شنبه, 03 بهمن 1396 15:41

جهاد و فرزندآوری

کم نیستند زنانی که آرزوی جهاد دارند، نمی‌دانم چه می‌شود که فراموش می‌کنند هرگاه زنی باردار شود، چون مجاهدی است که باجان و مالش درراه خدا می‌جنگد. (1)


پی‌نوشت:
1) اصول کافی، ج 6، ص 49

 

سه شنبه, 03 بهمن 1396 16:06

توپ طلا

چند سالی می‌شد ازدواج‌کرده بودند و کم‌کم آهنگ یکنواختی در زندگی به مشام می‌رسید. اخیراً همسایه جدیدی به جمع ساختمان اضافه‌شده بود که صدای خنده و شادی آن‌ها همیشه به گوش می‌رسید. روزی به خانم همسایه گفت: این صدای خنده برای چیست؟ خانم همسایه گفت: ما هرروز با یک توپ طلا بازی می‌کنیم و خیلی شادیم. زن توپی طلا تهیه کرد و شب با همسرش به بازی نشست. توپ محکم به سر او خورد و سرش شکست. زن به خانه همسایه رفت و باشکوه گفت: چرا راز شادی‌ات را صادقانه نگفتی؟ راز شما توپ طلا نیست. من امتحان کردم، سر همسرم شکست. زن همسایه درحالی‌که می‌خندید رفت و کودکش را در آغوش کشید و گفت: این توپ طلای ماست. پیچیدن صدای خنده کودکانه، در فضای خانه، سهم همه خانواده‌ها است.

سه شنبه, 03 بهمن 1396 16:06

کودک و تنهایی

هرگز والدین خود را نخواهند بخشید، فرزندانی که طعم تعامل با خواهر و برادر را در فضای خانه نچشیدند تا تمرینی باشد برای تعامل با دیگران در اجتماع. کودک تنها، توانمند نمی‌شود.

پرخاشگری:
دلیل پرخاشگری می‌تواند چند عامل باشد:

1) تک بودن و بیکاری. بیکاری بستر پرخاشگری را فراهم می‌کند.
2) توقع بالای فرزند چون کانون محبت والدین است.
3) لوس شدن حاصل از کانون توجه قرار گرفتن فرزند.
البته چه‌بسا در خانواده‌هایی که فرزندان بیشتری دارند هم لجبازی و پرخاشگری وجود داشته باشد، ولی احتمالش کمتر و درمانش راحت‌تر است.

 

صفحه1 از2