مرسلون

جواد صالحی حاجی آبادی

جواد صالحی حاجی آبادی

چهارشنبه, 20 تیر 1397 07:43

اشک واقعی

یکی از مراجعین گفت با خود می‌گفتم شوهر نباید همیشه جدی باشه؛ آخه یه قدری احساس هم خوبه! اما از اینکه می‌بینم شوهری نصیبم شد که سر هر مسئله‌ای اشکش در میاد یه خورده نگرانم؛ من دوست دارم او را قدرتمند ببینم؛ محافظ و پشتيبانم باشه نه اینکه مثل زنا بشینه و گریه کنه! بزرگ‌ترین اشتباه مرد گریستن در انظار عمومی است؛ این کار فقط و فقط باعث بروز شرمساری همسر می‌شود؛ پس مردها توجه داشته باشند که فقط زمانی اجازه گریه کردن دارند که اتفاق غم‌انگیزی روی‌داده باشد و اشک ھایی که از چشمانتان سرازیر می‌شود واقعی باشند.

چهارشنبه, 20 تیر 1397 07:36

همسران و صحبت

مردها بایستی برای اینکه صحبت‌های شما را بشنوند وقت بگذارند؛ باید دقایقی را بنشینند و به شما گوش جان بسپارند؛ اما شما نیز این نکته را در نظر بگیرید که مردها از اینکه لقمه را دور سرشان بچرخانند متنفرند؛ پس سریع بروید سر اصل مطلب و از مقدمات و توضیحات اضافی بپرهیزید؛ گاهی این‌قدر به مقدمات می‌پردازید که حتی خودتان هم موضوع اصلی را فراموش می‌کنید.

سه شنبه, 19 تیر 1397 19:11

فروپاشی

پس از دوران پر فرازِ چند ماه اول ازدواج، آنجاست که زندگی در واقع تاره شروع می شود، نقص های رفتاری طرفین در نظر یکدیگر جلوه می کند، و اینجاست که باید از عناصر فداکاری و صبر، کمک گرفت تا زندگی مشترک پا برجا بماند؛ یکی از عوامل رویارویی با خطر فروپاشی، واقعه ای است که با عنوان(ورود به زندگی با چشمان بسته) مطرح می شود، که افراد در آن به خصوصیات رفتاری و خانوادگی طرف مقابل توجه نمی کنند؛ برخی تصور این را دارند که: (بر فرض که دقت کردیم و مشکلات طرف مقابل را شناختیم، مشکل اینست که تا مرحله ای جلو رفته ایم که اگر پا پس بکشیم برای آبروی خانواده خوب نیست و نمیتوانیم نامزدی یا عقد را بهم بزنیم).

و اما جواب:

اولا قرار نیست که رابطه ای به هم بخورد و کسی پا پس بکشد، بلکه شناسایی مشکلات تو فایده دارد:

1) در موارد زیادی، میتوان پس از شناخت مشکل، از طرف مقابل درخواست کرد تا آنرا اصلاح کند، که با کمی انگیزه و صبر، حل شود.

2) دانستن بهتر از ندانستن است، این فایده جایی مشخص می شود که بعد از چند ماه، تب عشق خوابیده، در این مرحله اگر از قبل مشکلات را بدانید دچار عارضه ای که آن را (سرد شدن) می نامند نمی شوید، به علاوه اینکه اگر از قبل درخواست اصلاح را صادر کرده باشید، یک قدم جلو تر هستید.

پنج شنبه, 03 خرداد 1397 05:27

زن و حجاب

اگر شخصی از شناختن اصول ارزشي ناتوان باشد، ممكن است حجاب را یک‌بند بداند که خود را اسیر آن نموده است؛ درحالی‌که قرآن وقتی مسئله لزوم حجاب را بازگو و بیان مي‏‌كند، علت و فلسفه ضرورت حجاب را چنين بيان مي‏‌فرمايد: ذلك أدنی أن يعرفن فلا يؤذين (1): این حجاب بهترین روش برای جدا کردن شما از اهل گناه است تا شمارا مورد اذیت قرار ندهند.

در کتاب (زن در آينه جلال و جمال) چنين آمده: شبهه‏‌ای كه در ذهنيت بعضی افراد است اين است كه خيال می‌کنند حجاب برای زن محدوديت و حصاری است كه خانواده و وابستگی به شوهر برای او ايجاد نموده است و بنابراين حجاب نشانه ضعف و محدوديت زن است؛ راه‌حل اين شبهه و تبيين آن در قرآن كريم اين است كه زن بايد كاملاً درك كند كه حجاب او تنها مربوط به خود او نيست تا بگويد من از حق خودم صرف‏نظر كردم، حجاب زن مربوط به مرد نيست تا مرد بگويد من راضی‌ام، حجاب زن مربوط به خانواده نيست تا اعضای خانواده رضايت بدهند؛ حجاب زن، حقی الهی است؛ لذا می‌بینید در جهان غرب و كشورهايی كه به قانون غربی مبتلا هستند، اگر زنِ همسر داری آلوده شد و همسرش رضايت داد، قانون پرونده را مختومه اعلام می‌کنند؛ اما در اسلام این‌چنین نيست؛ حرمت زن نه اختصاص به خود زن دارد نه شوهر و نه ويژه برادر و فرزندانش می‌باشد؛ همه این‌ها اگر رضايت بدهند قرآن راضی نخواهد بود؛ چون حرمت زن و حيثيت زن به‌عنوان حق اللَّه مطرح است و خدای سبحان زن را با سرمايه عاطفه آفريد كه معلّم رقّت باشد و پيام عاطفه بياورد؛ اگر جامعه‏‌ای اين درس رقّت و عاطفه را ترك نمودند و به دنبال غريزه و شهوت رفتند به همان فسادی مبتلا می‌شوند كه در غرب ظهور كرده است؛ بنابراین زن امانت الهی هست.


پی‌نوشت:

 1) احزاب، آیه 59

2) زن در آينه جلال و جمال، آیت‌الله جوادی آملی، صفحه 436

 

پنج شنبه, 03 خرداد 1397 04:55

هرم زندگی

زندگی شما و همسرتان در نوک یک هرم قرار دارد؛ هرمی مستحکم که طبقه‌های زیرینش خانواده، دوستان و همکاران قرار دارند؛ در این هرم دیگر طبقات پایینی نباید در زندگی شما و همسرتان مستقیماً وارد شوند؛ بلکه باید برایشان حدومرزهایی تعیین شود؛
البته فراموش نکنید که رابطه با آن‌ها نیز لازم است؛ چراکه اگر ارتباطتان را به‌طور کامل قطع کنید باعث می‌شود زندگی‌تان در نوک هرم متزلزل شود.

پنج شنبه, 03 خرداد 1397 04:34

تلاش شمع

گاهی اوقات برق می‌رود و مجبور می‌شویم از شمع استفاده کنیم؛ وقتی شمع را روشن می‌کنید به او نگاه کنید و ببینید که می‌سوزد، آب می‌شود و تمام تلاشش را می‌کند؛ اما نمی‌تواند به‌اندازه یک لامپ نور بدهد؛ فقط می‌تواند محدوده کوچکی را روشن کند؛ شما هم هیچ‌گاه اعتراضی به این‌که نورش کم است ندارید؛ چون توانش همین‌قدر است.

در زندگی مشترک هم گاهی همین اتفاق می‌افتد؛ همسرتان تمام تلاشش را می‌کند و زحمت می‌کشد؛ اما گاهی اوقات واقعاً نمی‌تواند خواسته شمارا برآورده کند؛ شما بایستی به‌جای اینکه ناراحتی، قلبتان را مکدر کند توقعتان را کم کنید تا زندگی به کامتان مثل قند شود.

پنج شنبه, 03 خرداد 1397 04:15

شهدای اسفند ماه

پندار ما این است که ما مانده‌ایم و شهدا رفته‌اند...

اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده‌اند...

یکشنبه, 17 تیر 1397 06:30

کار و غرور نابجا

درست است که خداوند روزی همه را می‌دهد ولی مردی که در خانه می‌نشیند و تلاشی نمی‌کند، اگر روزی خود و خانواده‌اش نرسید، دیگر گله کردن هم ندارد؛ چون روزی خوردنش قبل از این هم از روی لطف بوده است.

روزی خوردن نعمتی است که کسب آن در کار کردن قرار داده‌شده؛ فقط قرار نیست خانم‌ها توقعاتشان را در خرج‌ها کم کنند بلکه گاهی مرد باید غرور نابجا را کنار بگذارد و توقعش را کم کند و برای روزی حلال، تن به هر کاری بدهد؛ گاهی نیاز است سرت را بیندازی پایین و فقط کاری کنی و عرق بریزی تا روزی خانواده‌ات و رفاهشان را فراهم کنی، در این راه خستگی که هیچ، مردن هم شیرین است. (1) 


پی نوشت:

1) الگوى اسلامى شادكامى با رويكرد روان‌شناسی مثبت‌گرا، صفحه 283

صفحه1 از3
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.