مرسلون

گروه تبلیغی خانواده اسلامی

گروه تبلیغی خانواده اسلامی

 

تاریخچه گروه:

گروه خانواده اسلامی در دی ماه 95 تشکیل و در حوزه خانواده و تربیت اسلامی فعالیت میکند . فضای فعالیت گروه شبکه های اجتماعی می باشد .

 

اهداف گروه:

تولید و ترویج محتوای تربیتی  در راستای تبیین جایگاه خانواده اسلامی

  ترویج سبک زندگی اسلامی

 استفاده از ظرفیت فضای مجازی جهت تبلیغ و نشر معارف اسلامی

با تلاش و مطالعه فراوان مدرک دکترای خود را از دانشگاه گرفت، ولی فهمید که به هدف اصلی خودش نرسیده است. حالا یک ویلای زیبا در لب دریا خریده تا روزهای تعطیل، برای خوشگذارنی به آنجا برود.
چند ماه لذت وصف‌ناپذیری از ویلایش برد، ولی دوباره احساس کرد که اضطرابش کاهش نیافته است. با پول فروش ویلایش عازم یک از شهرهای دیدنی اروپا می‌شود، مکانی که سرشار از لذت و تفریح باشد، ولی زمان بازگشت از سفر دچار اضطراب شدیدی شد.
او علاقه دارد از جاده‌ای غیر از جاده اصلی، از دره‌ی اضطراب خود فرار کند و فکر می‌کند با دل‌بستگی به پول و دنیا می‌تواند آرامش واقعی را در خودش ایجاد کند، ولی بعد از مدتی همان غم قلبش را پر می‌کند.
آنچه تو گنجش توهم می‌کنی؛؛؛ زان توهم گنج را گم می‌کنی
#آرامش_ماندگار فقط با دل‌بستگی به #خدا امکان‌پذیر است(1) نه با دل‌بستگی به دنیا.


پی‌نوشت‌ها:
1- ِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُ‏ الْقُلُوبُ؛ فقط با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد. سوره رعد، آیه28

 

جمعه, 17 شهریور 1396 07:47

عمراً اگر راضی شوم

عمراً اگر راضی شوم، من کاری ندارم که حرفت درست است یا غلط و یا منطقی، فقط و فقط باید حرف من در منزل حرف آخر باشد و کسی نباید روی حرف من اشکالی وارد کند، فهمیدی؟ هر انسان منصفی قبول دارد که جروبحث سم مهلکی برای زیادشدن اختلافات می‌باشد. کارشناسان دینی و مشاوران هم همسران را از این کار(جر و بحث) که سبب آزار روحی می‌شود، منع نموده‌اند؛ زیرا علت اصلی این بگومگو این است که فرد می‌خواهد فقط سخن خود را به کرسی بنشاند. به جرات می‌توان گفت که فضای حاکم بر خانواده باید مهربانی و گذشت باشد و این خودخواهی با پیمان عمیق رفاقت و ازدواج منافات دارد وتوان قدرتمندی در تخریب رابطه اشخاص و همسران دارد. وجود نازنین امام علی(ع) فرمودند: لا محبّة مع‏ كثرة مراء؛ با جروبحث، محبت ایجاد نمی‌شود. (1) چه زیبا می‌شود که با فراموشی خودخواهی از جروبحث دروی کنیم وجود گرامی امام هادی(ع): الْمِرَاءُ يُفْسِدُ الصَّدَاقَةَ الْقَدِيمَةَ وَ يُحَلِّلُ الْعُقْدَةَ الْوَثِيقَةَ وَ أَقَلُّ مَا فِيهِ أَنْ تَكُونَ فِيهِ الْمُغَالَبَةُ وَ الْمُغَالَبَةُ أُسُّ أَسْبَابِ الْقَطِيعَةِ؛ با جروبحث، دوستی قدیمی نابود و حس برتر جویی علت اصلی این نابودی است.(2)


پی‌نوشت‌ها:
1- خوانساری، غررالحکم ودررالکلم، ج6،ص362،نشر دانشگاه تهران، تهران، 1366ه.ش
2- بحارالانوار،ج75،ص370،نشر داراحیاءالتراث العربی، بیروت،1403ه.ق
توضیحات بیشتر در سایت بی‌نظیر مرکز مشاوره موسسه امام خمینی(ره): http://moshavere.org/node/1123

چهارشنبه, 24 آبان 1396 06:10

داد گاه صحرایی خانواده

دادگاه صحرایی خانواده تعدادی از همسران زمان ایجاد دعوا، قبل از شنیدن صحبت و دلیل فرد مقابل به‌سرعت حکم صادر می‌کنند و اگر بتوانند، به هر صورت ممکن، همسر خود را همان لحظه به‌شدت مجازات می‌کنند. این‌ها اگر نتوانند، منتظر زمان مناسب برای ضربه زدن می‌مانند؛ غافل از اینکه ممکن است او برای کارش دلیل منطقی داشته باشد و یا در شرایطی بود که اگر خود او هم جای او در آن شرایط بود، همان رفتار او را انجام می‌داد. مثلاٌ زمانی که شوهرت خیلی دیر از سرکار وارد منزل شد، به‌جای دادوبیداد و تهمت زدن، اول دلیل دیر آمدن او را بپرسید و باانصاف قضاوت نمایید چراکه امیر مؤمنان علی(ع) می‌فرمایند: الْمُؤْمِنُ لَا يُعَيِّرُ أَخَاهُ وَ لَا يَخُونُهُ وَ لَا يَتَّهِمُهُ‏ وَ لَا يَخْذُلُهُ ‏؛ مؤمن دنبال عیب برادرش نیست، به او خیانت نمی‌کند و او را متهم نمی‌کند و او را خوار نمی‌کند. (1)


پی‌نوشت‌ها:
1-: حرانی، تحف العقول، نشر جامعه مدرسین، قم، 1363ه.ش
توضیحات بیشتر در سایت مرکز مشاوره امام خمینی(ره): http://moshavere.org/node/1131

وقتی خون جلوی چشمان را می‌گیرد تا صبحی که او را از زندان راحت می‌کرد فقط چند روز مانده بود، روی دیوار کثیف سلول، بی‌حوصله چند خط کشید. در این چند سال زندان کارش فقط فکر کردن بود، اشک‌های زیادی ریخته بود و حسرت‌های زیادی از اعماق وجودش کشیده بود. همیشه تصویر روزی را مرور می‌کرد که با حرص‌وجوش فراوان سر همسرش را محکم به دیوار می‌کوبید و...بعد در خودش مچاله می‌شد و فقط آه می‌کشید و صورتش از اشک‌هایش خیس می‌شد. اگر آن بی‌ادبی همسرش را فراموش می‌کرد و او را می‌بخشید فَاعْفُوا وَ اصْفَحُوا؛ پس ببخشید و چشم‌پوشی کنید. (1) الآن در منزلش با زهرا کوچولوی خودش در حال حرف زدن بود. خیلی ناراحت بود که فرزندانش از نعمت پدر محروم هستند.


پی‌نوشت‌ها:
1.سوره بقره، آیه109
توضیحات بیشتر در سایت بی‌نظیر مرکز مشاوره موسسه امام خمینی(ره): http://moshavere.org/node/1123

شنبه, 05 اسفند 1396 17:58

نیتتان را صابون بزنید

نیتتان را صابون بزنید:
در شروع گفت‌وگو هیچ زمان فراموش نکنید که تنها هدف شما از صحبت، حل مشکل خودتان است نه پیروزی بر فرد مقابل و اثبات نمودن حرف خود. بنابراین نیاز است زن و شوهر با ایجاد حسن ظن و مهربانی صحبت کنند وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً؛ با مردم خوب صحبت کنید. (1) و هیچ‌وقت به فکر شکست دادن فرد مقابل نباشد. راست‌گویی صفت خوبی است(1)، اگر راست‌گویی، ظاهر شود، خوش‌بینی حاضر می‌شود و صحبت با خوبی ادامه می‌یابد، بدون این‌که فردی نگران شود. در این زمان هر دو طرف می‌توانند به‌جای دفاع از خودشان، بر حل مشکل خود فکر کنند. بدون هیچ شکی توافق متقابل زمانی ایجاد می‌شود که هر دو طرف نسبت به خوش‌بینی و پاکی صحبت فرد مقابل یقین داشته باشد. امام صادق(ع) فرمودند: إنَّ اللَّه عزّ وجلّ لَم يَبْعثْ نَبيّاً إلّا بصِدقِ‏ الحديثِ وأداءِ الأمانةِ إلَى البَرِّ والفاجرِ؛ خداوند مهربان، پیامبری را مبعوث نکرد، مگر اینکه دارای صفت راست‌گویی وامانت داری به فرد خوب و بد بود. (2)


پی‌نوشت‌ها:
1.سوره بقره، آیه83
2.میزان الحکمه، ج1، ص467، نشر موسسه دارالحدیث، قم،1389ه.ش
توضیحات بیشتر در سایت مرکز مشاوره امام خمینی(ره): http://moshavere.org/node/248 

 

چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396 17:39

فواید شگفت انگیز قناعت

کتاب گناه کبیره شهید دستغیب (ره) در بخش اسراف، مطالب تحسین‌برانگیزی دارد. ناشر این کتاب دفتر نشر اسلامی در قم است.

چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396 16:54

غضب، آتشی است بر معنویت

ر.ک: کتاب ارزشمند چهل حدیث امام خمینی (ره)، در توضیح حدیث هفتم، راهکارهای خوبی برای درمان غضب ذکرشده است.

چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396 16:36

هدیه دادن همانند صدقه است

مطالعه بیشتر در سایت مرکز مشاوره موسسه امام خمینی (ره):
http://moshavere.org/node/1166 

صفحه1 از2
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.