مرسلون

سجاد صادقیان

سجاد صادقیان

چهارشنبه, 23 اسفند 1396 03:17

خلفا و ماهیت کلمه‌ی (ولی)

یکی از پرکاربردترین سؤالات و یا شبهاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، بحث بر سر معنای اصلی کلمه (ولی) است. این کلمه در معنای شیعه به معنای سرپرست و یا همان رهبر می‌باشد، اما اهل تسنن (ولی) را به معنای یک دوست تلقی می‌کنند؛ حال بابیان چند روایت از زبان خلفای اهل تسنن معنای واقعی کلمه (ولی) را خواهیم فهمید.

 

دلالت (ولی) بر خلافت در کلام ابوبکر:

قال ابوبکر: قد ولیت امرکم و لست بخیرکم (1)، من ولی امر شما شده‌ام [حکومت شما را به دست گرفتم] اما از شما بهتر نیستم؛ در روایت دیگر از ابن سعد از کلام ابوبکر چنین نقل شده است: اما بعد ایها الناس قد ولیت امرکم و لست بخیرکم (2): اما ای مردم من ولی امر و سرپرست شما شدم در حالی که بهترین شما نیستم.

این دو روایت که در کتب اهل تسنن به سند صحیح ذکر شده است و این که در اینجا کلمه‌ی» ولی «به چه معناست، بسیار واضح است. اگر این کلمه در اینجا به معنای سرپرست نیست، پس منظور ابوبکر چه می‌توان بوده باشد؟

دلالت (ولی) بر خلافت در کلام عمر: یکی دیگر از قرائن بیان کننده‌ی معنای این کلمه در سخنان عمر، خلیفه‌ی دوم اهل‌ تسنن در باره‌ی خلافت خود و ابوبکر روشن می‌شود، قال عمر: «فلما توفی رسول الله، قال ابوبکر: انا ولی رسول الله... ثم توفی ابوبکر و انا ولی رسول الله و ولی ابی‌بکر (3): زمانی که رسول خدا از دنیا رفت ابوبکر گفت: من جانشین رسول خدا هستم، بعد ابوبکر فوت کرد، من جانشین رسول خدا و جانشین ابوبکر شدم.

حال بابیان این دو روایت و روشن شدن معنای واقعی کلمه‌ی» ولی «چرا آن احادیث گهربار از پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) که درباره‌ی خلافت بلافصل امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) است را زیر سؤال برده و می‌گویند که منظور از» ولی» در اینجا همان دوست است و معنایی غیر از دوست را شامل نمی‌شود؟


پی‌نوشت:
1) البدایة و النهایة، ابن کثیر، جلد 8، صفحه 89،90
2) الطبقات الکبری، ابن سعد، جلد 3، صفحه 181
3) صحیح مسلم، مسلم، جلد 3، صفحه 1378 و 1379

شنبه, 05 اسفند 1396 15:54

نسخه برای زمانی که دلت گرفت!

مرحوم شیخ رجبعلی خیاط می‌فرمود:
بطری وقتی پر است و می‌خواهی خالی‌اش کنی، خمش می‌کنی.
هر چه خم شود خالی‌تر می‌شود. اگر کاملاً رو به زمین گرفته شود سریع‌تر خالی می‌شود.
دل آدم هم همین‌طور است، گاهی وقت‌ها پر می‌شود از غم، از غصه، از حرف‌ها و طعنه‌های دیگران.
قرآن می‌گوید: هرگاه دلت پر شد از غم و غصه‌ها، خم شو و به خاک بیفت. «این نسخه‌ای است که خداوند برای پیامبرش پیچیده است»: ما قطعاً می‌دانیم و اطلاع داریم، دلت می‌گیرد، به خاطر حرف‌هایی که می‌زنند.
«سر به سجده بگذار و خدا را تسبیح کن»(1)


پی نوشت:
1)سوره حجر آیه ۹۸...

 

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.