علیرضا طحان نظیف

علیرضا طحان نظیف

دوشنبه, 27 فروردين 1397 08:21

حضرت علی اصغر (ع)، باب الحوائج

پرسش: چطور ما حضرت علی اصغر (علیه‌السلام) را بااینکه فقط یک نوزاد است باب‌الحوائج می‌دانیم؟

 

پاسخ:

معنای باب‌الحوائج تقریباً همان معنای لغوی آن می‌باشد؛ یعنی درب و راه و مسیر حاجات و البته خاصیتش دو طرفه است، یعنی دقیقاً مانند درب خانه که هم از آن داخل می‌شوند و هم خارج می‌شوند؛ باب‌الحوائج نیز، هم برای طلب حاجات است و هم برای دادن حاجت. از آنجا که برخی از بزرگان و اولیای دین وسیله و عامل مشکل زدایی در پیشگاه خدا می‌باشند و از مقربان درگاه الهی هستند به آنان باب‌الحوائج گفته می‌شود؛ زیرا وسیله ارتباطی باخدا و واسطه فیض الهی هستند در قرآن کریم آمده است: کیست آن که جز به اذن او در محضرش وساطت و شفاعت کند؛ (1) پس باب‌الحوائج بودن به اذن خداست؛ عنوان باب‌الحوائج اختصاص به حضرت علی اصغر یا حضرت عباس یا حضرت موسی بن جعفر ندارد، همان طور که مثلا صفت «باقرالعلوم یا کاظم» مختص به امام پنجم یا هفتم نیست و دلالت ندارد بر این که مثلا حضرت علی علیه‌السلام این گونه نبوده است، بلکه به خاطر شرایط زمانی خاص، آن بزرگواران به این صفات معروف شده‌اند؛ در مورد باب الجوائج بودن هم همه اولیاء خدا و معصومین علیهم‌السلام این صفت را دارند، هر چند که این سه بزرگوار به این صفت معروف‌اند.

در بحار الأنوار (2) بابی به‌عنوان «همانا دعای انبیا با توسل و طلب شفاعت از ایشان مستجاب می‌شود» وجود دارد که در آن حدود 16 روایت بدین مضمون نقل شده که می‌توانیم خدا را به‌حق این بزرگواران قسم دهیم؛ امّا این که بر سر زبان‌ها افتاده که حضرت عباس و حضرت علی اصغر و امام موسی کاظم علیه‌السلام باب‌الحوائج هستند، در روایات، چیزی در این باره نیامده و فقط چیزی است که میان عرف مردم رایج شده است؛ به این مثال توجه کنید:

همان طور که درب خانه تنها راه ورود و خروج نیست و مثلا از پنجره یا پشت بام هم می‌توان داخل شد باب حاجات هم منحصر در افراد یا مسیری خاص نیست؛ درست مثل یک قصر که ممکن است درب‌های فراوانی داشته باشد، ولی مردم به دلایل مختلف، برای ورودشان بعضی از این راه‌های خاص را انتخاب می‌کنند، ولی این بدین معنا نیست که درب‌های دیگر به قصر باز نمی‌شوند؛ امّا ممکن است بعد از مدّتی به دلیل رفت و آمد زیاد از یک درب، آن درب از بقیه درب‌ها معروف‌تر و مشهورتر شود؛ باب حاجات نیز دقیقاً همین گونه است که ممکن است مردم به جهت رابطه عاطفی خاصی که با بعضی از اولیای دین برقرار می‌کنند و از طریق آن‌ها زودتر به نتیجه می‌رسند، باعث شود که بعضی از این بزرگواران بیشتر از بقیه مورد توجه قرار بگیرند و در نتیجه مثل حضرت علی اصغر علیه‌السلام معروف شوند.

امّا در مورد این که چرا برایشان فضیلت قائلیم باید گفت: همان طوری که ما برای امام زادگان و سادات احترام قائلیم چون منسوب به پیامبر و اهل بیت علیهم‌السلام می‌باشند، در مورد حضرت علی اصغر نیز همین گونه است؛ چون ایشان فرزند بلا واسطه امام حسین علیه‌السلام می‌باشند و به‌عنوان مؤیّد نیز این حدیث شریف کافی است که پیامبر فرمودند: فرزندان ما را اگر خوب بودند به خاطر خوبی آن‌ها و اگر بد بودند به خاطر ما احترام کنید؛ و این مطلب که: تقدیر خداست که کسی فرزند امام حسین علیه‌السلام شود و کسی فرزند یک بدکاره حرفی در آن نیست، امّا به مسئله اختیار داشتن انسان و تأثیر مستقیم سه عامل وراثت، محیط و چگونگی تربیت باید توجه کامل داشته باشیم؛ کما این که عمر بن عبدالعزیز، به خاطر داشتن یک معلم خوب، در حد خودش انسان خوبی بود و پسر نوح به خاطر محیط نامناسبش انسان بدی شد؛ در مورد حضرت علی اصغر نیز همین طور است و باکمی دقت می‌بینیم که ایشان هر سه عامل را به نحو اکمل دارا بودند؛ و یقیناً آن اتفاقاتی که برای حضرت علی اصغر افتاد مزید علت شدند برای فضیلت هر چه بیشتر این بزرگوار.

این مطلب نیز درست است که خیلی‌ها در عالم مظلوم واقع شدند، امّا آیا مظلوم کشته شدن آن‌ها این گونه تأثیری در دین خدا داشت؛ در حالی که در مورد شهادت حضرت علی اصغر علیه‌السلام می‌بینیم که این شهادت مظلومانه باعث روشن و نمایان شدن هر چه بیشتر حقانیت راه امام حسین علیه‌السلام و مظلومیت ایشان شد؛ به‌طوری که مصطفی عقاد می‌گوید: اگر من فیلمی بسازم، علی اصغر را نشان نخواهم داد، زیرا هیچ‌کس باور نمی‌کند این همه قساوت قلب نسبت به کودکی وجود داشته باشد.

به‌علاوه مطالب فوق باید به طفل بودن، منسوب به امام حسین علیه‌السلام بودن و به نحو فجیع شهید شدن ایشان نیز توجه کرد؛ در کربلا، بین یاران حضرت، از همه رده‌های سنی پیدا می‌شد از جمله زنان و حضرت علی اصغر علیه‌السلام که حضورشان بیان گر این مطلب بود که امام قصد جنگ ندارند و این حرکت برای اصلاح و امر به معروف و نهی از منکر می‌باشد؛ پس صرف حضور این طفل فضیلت نداشت بلکه کارکرد این حضور به آن فضیلت می‌دهد.

پس به‌عنوان خلاصه می‌توان گفت که باب‌الحوائج بودن ایشان به خاطر همان فضائلی بود که عرض شد فرزند امام بودن، طفل بودن و بی‌گناه بودن، به‌صورت فجیع شهید شدن و تأثیر خون ایشان در شفاف‌تر شدن راه و مظلومیت و حقانیت امام حسین علیه‌السلام می‌باشد؛ گاهی یک حرکت، یک حضور و یک کمک ناچیز در جمع یک حادثه بزرگ قرار می‌گیرد و ارزشی صد چندان پیدا می‌کند؛ و خون این عزیز امضا و تأییدی شد بر حقانیت و مظلومیت اصحاب امام حسین علیه‌السلام در طول تاریخ. سخن آخر اینکه خداوند این خاندان و جمعی از اولاد کرام آن‌ها را خواسته که مایه‌های هدایت و دستگیری بشریت قرار دهد و این موهبتی است خدادادی و اعطایی که موجب خیر و برکت برای همه بشریت است.


پی‌نوشت:
1) بقره:255.
2) مجلسی، محمد باقر، ج 26، ص 319.

 

یکشنبه, 26 فروردين 1397 19:49

اهل سنت و آیه مباهله

پرسش: چطور اهل سنت مقام اهل بیت را که به‌وضوح در آیه مباهله آمده را نادیده می‌گیرند و ولایت ائمه (علیهم السلام) را نمی‌پذیرند؟

 

پاسخ:

برداشت و تفسیر آیه مباهله را می‌توان از دو منظر در کتب اهل سنت بررسی کرد:

یک: داستان نزول آیه مباهله در کتب اهل سنت:

خداوند متعال در سوره آل عمران آیه 61 به رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله و سلم می‌فرمایند: هرگاه بعد از علم و دانشی که [درباره مسیح] به تو رسیده، باز کسانی با تو به محاجه و ستیز برخیزند، به آن‌ها بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم؛ شما هم فرزندان خود را. ما زنان خویش را بخوانیم، شما هم زنان خود را؛ ما نفس خود را دعوت کنیم، شما هم از نفس‌های خود؛ آنگاه مباهله کنیم و لعنت خدا را بر دروغ گویان قرار دهیم.

مفسران بزرگ اهل سنت در شأن نزول این آیه نوشته‌اند؛ پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلم امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب سلام الله علیه را به‌سوی مسیحیان نجران که در نزدیکی مدینه بودند، فرستاد و آن‌ها را دعوت به اسلام کرد، بزرگان و اسقف‌های مسیحیان نجران به مدینه آمدند تا سخنان پیامبر اسلام را بشنوند و در صورت صحت به او ایمان آورند، وقتی خدمت رسول الله رسیدند؛ حضرت فرمود: خداوند در انجیل شما آمدن مرا خبر داده است پس به رسالتم ایمان آورید. ولی بزرگان به پیامبر گفتند: این مطلب در انجیل نیامده است و تو پیامبر خدا نیستی! در این زمان جبرئیل نازل شد و آیه 61 آل عمران را بر رسول خدا عرضه داشت؛ و پیامبر اسلام، مسیحیان را به مباهله فرا خواند و وقتی آن حضرت به مباهله خارج می‌شد با خود علی بن ابی‌طالب، فاطمه زهرا رضی الله عنها و از کودکان حسن و حسین رضی الله عنهما را همراه داشت؛ پیامبر اسلام دست به دعا برداشت در این هنگام خداوند ابر سیاهی را که آتش از آن می‌جست ظاهر کرد و مسیحیان نجران ترسیدند و از آن حضرت خواستند که به آن‌ها مهلت دهد تا به قبیله خویش برگشته و مردمان را به اسلام دعوت کنند که هر کس اسلام نپذیرفت به شما جزیه پرداخت کند؛ و رسول خدا با آن‌ها مصالحه کرد. (1)

بنابراین اصل داستان مباهله پیامبر اسلام با مسیحیان نجران و تسلیم شدن آن‌ها به مصالحه و پرداخت جزیه مورد قبول همه است که می‌توان به کتاب‌های ذیل اهل سنت مراجعه نمود:

کشف‌الاسرار و عده الابرار، ابوالفضل میبدی، جلد 1، صفحه 144؛ تفسیر المنیر و هبة بن مصطفی رهیلی، جلد 3، صفحه 245، تفسیر سور آبادی ابوبکر عتیق بن محمد، جلد 1، صفحه 289؛ شواهد التنزیل عبید الله بن احمد حسکانی، جلد 1، صفحه 155؛ الجامع الاحکام القرآن محمد بن احمد قرطبی، جلد 4، صفحه 103؛ الدر المنثور فی تفسیر المأثور جلال الدین سیوطی، جلد 2، صفحه 38 و دیگر کتب تفسیری در ذیل آیه 61، سوره آل عمران.

 

دو: آیه مباهله فضیلت اهل بیت پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلم:

برخی از مفسران اهل سنت از کنار این مطلب به‌راحتی گذشته‌اند و تعصبات و جو حاکم بر جامعه نیز تأثیر خود را گذاشته است، چنانچه قرطبی از مفسران اهل سنت می‌نویسد: جریر به مغیره گفت: همه مردمی که قصه نجران را روایت می‌کنند، می‌گویند علی بن ابی‌طالب هم آن جا بود (از افرادی که در مباهله شرکت داشت) مغیره گفت: ولی شعبی این را نقل نکرده و سپس چنین می‌گوید: نمی‌دانم به خاطر دشمنی بنی‌امیه با علی بن ابی‌طالب این کار را کرده است یا این که در حدیث نبوده. (2)

از این مطلب روشن می‌شود که چقدر جو حاکم در پوشاندن واقعیات تاریخی مؤثر بود ولی با این همه در تفاسیر اهل سنت مطالبی در ذیل آیه مباهله نقل شد که بر فضیلت اهل بیت پیامبر اسلام تأکید دارند هر چند همانند شیعه این آیه را دلیل بر حقانیت امیر مؤمنان در جانشینی بلافصل قبول نکرده‌اند لکن خود این نقل‌ها به‌طور ضمنی بر حقانیت اهل بیت دلالت کند.

مطالبی که در تفاسیری از اهل سنت دیده شده عبارت‌اند از:

1) روشن شدن اهل بیت پیامبر بر مسلمانان:

یکی از شبهاتی که اهل سنت دارند این است که آیه تطهیر را به زنان پیامبر تفسیر می‌کنند نه اهل بیت پیامبر اسلام که ائمه هدی باشند ولی در ذیل این آیه روشن می‌شود که اهل بیت پیامبر اسلام عبارت‌اند از علی، فاطمه، حسن و حسین و ما در این نوشتار به دو نمونه اشاره می‌کنیم:

اول: در شواهد التنزیل آمده است وقتی که آیه مباهله نازل شد، پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلم، علی و فاطمه و حسن و حسین را خواند و فرمود: بار پروردگارا این‌ها اهل بیت من هستند. (3)

دوم: فخر رازی و دیگران در ذیل این آیه از عایشه همسر پیامبر نقل کرده‌اند وقتی آیه مباهله نازل شد و رسول گرامی اسلام، گلیم (عبایی) بر دور علی، فاطمه، حسن و حسین پیچاند، خداوند متعال این آیه را نازل نمود: إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا (4) سپس می‌نویسد این حدیثی است که اهل تفسیر و حدیث به صحت آن اتفاق نظر دارند.

 

2) آیه مباهله بیانگر فضیلت بی‌مثال اهل بیت سلام الله علیهم:

در تفسیر کشف‌الاسرار آمده است اصحاب مباهله پنج نفر بودند: مصطفی، زهرا، مرتضی، حسن و حسین، آن ساعت که برای مباهله بیرون آمدند، رسول خدا دست به دعا برداشت و عرضه داشت: خدایا! این‌ها اهل بیت من هستند. جبرئیل آمد و گفت: یا محمد و من هم از اهل بیت شما هستم؟ رسول خدا فرمود: یا جبرئیل تو هم از مایی. آن گاه جبرئیل به آسمان‌ها عروج کرد و فخر فروخت و گفت: چه کسی مثل من است، من در آسمان‌ها طاووس ملائکه‌ام و در زمین از اهل بیت محمد صلی الله علیه وآله و سلم؛(5) زمخشری و دیگران نیز آورده‌اند وقتی پیامبر اسلام با علی، فاطمه، حسن و حسین به مباهله از منزل خارج شدند، بزرگ مسیحیان گفت: ای بزرگان مسیحیت! همانا من چهره‌هایی را می‌بینم که اگر خدا بخواهد، کوهی را با دعای آن‌ها متلاشی می‌کند، پس مبادا مباهله کنید وگرنه در روی زمین تا روز قیامت کسی از شما باقی نخواهد ماند. (6)

در کتاب‌های حدیثی نیز عده‌ای از اهل سنت آیه مباهله را فضیلت بر اهل بیت و گاهی فضیلت امیر المؤمنان ـ علیه السلام ـ بر دیگران دانسته‌اند که به چند نمونه اشاره می‌شود.

1) حامد حفتی داود: آیه مباهله دلیل بر فضیلت و مقدم بودن علی بر ابوبکر و عمر است و اگر بخواهیم احادیث دال بر فضل علی بر آن دو را بیان کنیم از صد تا روایت هم بیشتر است. (7)

2) فتح الدین حنفی: بدان که اهل بیت پیامبر اسلام عبارت‌اند از علی، حسن و حسین ـ و سیده نساء العالمین فاطمه زهرا که روایات مشهور فراوانی در کتب تفسیر و حدیث بر این مطالب دلالت دارد و بالاترین دلیل، آیه تطهیر و آیه مباهله است که بزرگان حدیث از اهل سنت هم چون ترمذی، دولابی، بیهقی، احمد حنبل رئیس مذهب حنبلی اهل سنت، طبرانی و ... این‌ها را روایت کرده‌اند. (8)

باز این عالم سنی می‌نویسد: من دلایلی دارم که می‌رساند علی از بقیه انبیا، رسولان، ملائکه مقربین و همه مخلوقات خدای متعال به غیر از حضرت محمد صلی الله علیه وآله و سلم افضل است و از جمله این دلایل آیه مباهله است که خداوند علی را نفس محمد قرار داده و چون محمد افضل همه است پس علی نیز افضل از همه می‌باشد. (9)

با توجه به مطالب گفته شده برداشت اهل سنت از آیه مباهله هر چه باشد بیانگر فضیلت اهل بیت و حقانیت مولای متقیان است هر چند جو حاکم و خفقانی که بر جامعه اولیه اسلام حکم فرما بود نگذاشته است این فضیلت به اوج خود برسد ولی با این همه نتوانسته‌اند خورشید درخشان امامت و ولایت و اهل بیت عصمت و طهارت ـ علیهم‌السلام ـ را خاموش کنند و در لابه لای کتاب‌های تفسیری و حدیثی خود به این حقانیت امیر مؤمنان ـ علیه السلام ـ و اهل بیت لب به اعتراف گشوده‌اند. یُرِیدُونَ لِیُطْفِئوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ (10) آنان می‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند، ولی خداوند نور خود را کامل می‌کند هر چند کافران خوش نداشته باشند.


پی‌نوشت:

1) طبری، تفسیر طبری، بی‌جا، بی‌نا، بی‌تا ترجمه: گروهی از دانشمندان، جلد 1، صفحه 227 و رک: مفاتیح الغیب فخر رازی، جلد 3، صفحه 245
2) قرطبی، محمد، الجامع الاحکام القرآن، بی‌جا، بی‌نا، بی‌تا، جلد 3، صفحه 211
3) حسکانی، عبید الله، شواهد التنزیل، بی‌جا، بی‌نا، بی‌تا ج 1، ص 161
4) احزاب، آیه 33 و رک: رازی، فخرالدین، مفاتیح الغیب، بی‌جا، بی‌نا، بی‌تا، جلد 3، صفحه 247؛ و رک: زمخشری، محمود. الکشاف عن حقائق التنزیل، بی‌جا، بی‌نا، بی‌تا، جلد 1، صفحه 368
5) میبدی، ابوالفضل، تفسیر کشف‌الاسرار وعدة الابرار، بی‌جا، بی‌نا، بی‌تا، جلد 2، صفحه 151
6) الکشاف عن حقائق التنزیل، جلد 1، صفحه 368
7) حفتی، حامد، داود، نظرات فی الکتب الخالده، مصر، قاهره، مطبوعات النجاح، اول، 1399 هـ. ق، صفحه 184
8) حنفی، فتح الدین علی محمد، فلک النجاة فی الامامة و الصلاة، بی‌جا، مؤسسه دار الاسلام، دوم، 1418 هـ. ق، صفحه 34
9) همان، صفحه 184
10) صف، آیه 8

پنج شنبه, 23 فروردين 1397 04:03

امام حسن (ع) و صلح با معاویه

پرسش: آیا امام حسن (علیه‌السلام) هیچ راهی جز صلح با معاویه نداشت تا مسلمانان به ایشان خرده نگیرند؟

 

پاسخ:

وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسّلْمِ فَاجْنَحْ لَها وَ تَوَکّلْ عَلَی اللّهِ إِنّهُ هُوَ السّمیعُ الْعَلیمُ (1): و اگر تمایل به صلح نشان دهند، تو نیز از در صلح درآ و بر خدا تکیه کن که او شنوا و داناست.

آیه شریفه خطاب به پیامبر و مسلمانان می‌فرماید که اگر دشمنان برای صلح از خود تمایل نشان دادند، شما نیز تمایل نشان دهید، ولی با این حال هشدار می‌دهد که ممکن است در پیشنهاد صلح آنان خدعه و نیرنگی در کار باشد و صلح را مقدمه‌ای برای ضربه غافلگیرکننده قرار دهند یا هدفشان فراهم آوردن نیروی بیشتر برای جنگ باشد، (2) اما از این موضوع نیز نگرانی نداشته باشید و تنها بر خدا توکل کنید؛ اگر آنان خیانت کردند، دروغ گفتند و قصد و نظرشان از صلح چیز دیگری بود، ما کید و مکر آنان را کفایت می‌کنیم و پشتیبان تو هستیم؛ چنان که معاویه قصدش از صلح، صلح واقعی نبود؛ چراکه به هیچ یک از مواد معاهده و صلح نامه عمل نکرد و حتی برخلاف آن‌ها اقدام کرد و خداوند نیز به‌موجب آیه شریفه خواری و ذلت را نصیب او و جانشینانش کرد.

امام علی (علیه‌السلام) پس از ضربت خوردن توسط ابن ملجم، در سفارش به فرزند بزرگوار خود حسن (علیه‌السلام) می‌فرماید: بدان که معاویه همچنان که با من مخالفت کرد با تو نیز مخالفت خواهد کرد؛ پس اگر با او از در صلح و آشتی درآیی به جدت تأسی جسته‌ای که با بنی ضمره و بنی اشجع صلح کرد و اگر بخواهی با دشمنت بجنگی، هرگز آن صلاحیت و وفاداری که پیروان پدرت داشتند، پیروان تو نخواهند داشت؛ (3) معاویه می‌دانست صاحب اصلی حکومت، امام حسن (علیه‌السلام) است و برای به دست آوردن حکومت باید ـ هرچند به‌ظاهر ـ صاحب اصلی آن را قانع و متعهد سازد و بهترین راه آن صلح بود. با این کار، معاویه از نتایج نگران کننده جنگ که بارها بر آن تأکید داشت و نیز از پی آمده‌ای درگیری با فرزند رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) که جایگاه معنوی و اعتقادی مهمی میان مردم داشت، در امان می‌ماند.

تاریخ نیز نشان می‌دهد هدف معاویه، سلطه بود که با صلح، بهتر تحقق یافت؛ وی در خطبه‌اش در نخیله گفت: من با شما جنگیدم که سلطه خود را بر شما ثابت کنم و این را خدا [با صلح] به من داد و شما ناراضی بودید؛ (4) افزون بر هدف اصلی، معاویه پنداشته بود کناره گیری امام حسن (علیه‌السلام) از حکومت به سود او، در افکار عمومی به معنای کناره گیری از خلافت شمرده می‌شود و او به‌عنوان خلیفه قانونی معرفی خواهد شد؛ مؤید این اندیشه، بیعتی است که معاویه از مردم به‌عنوان خلافت خود می‌گرفت؛ دستاوردهای دیگر این بود که در صورت رد شدن صلح از سوی امام و ادامه جنگ و شهادت امام، هیچ دستاویزی برای قیام‌های مخالفان نمی‌ماند؛ روشن است که با پذیرش مصلحتی صلح از سوی امام حسن (علیه‌السلام) و به بیان دیگر پذیرش «ترک مخاصمه»، دستاورد رفع مسئولیت در صورت قتل امام، از بین می‌رفت. (5)

امام علی (علیه‌السلام): من صلح را، مادام که مایه وهن اسلام نباشد، کارسازتر از جنگ یافته‌ام. (6)


پی‌نوشت:
1) انفال، آیه 61
2) آیت الله مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، قم، دارالکتب الاسلامیه، 1373، جلد 7، صفحه 230.
3) میزان الحکمه، جلد 7، حدیث 15015، صفحه 3083.
4) ابن ابی الحدید، شرح نهج‌البلاغه، جلد 4، صفحه 16.
5) بحارالانوار، جلد 10، صفحه 44 و 138؛ شیخ طوسی، امالی، صفحه 561
6) میران الحکمه، جلد 7، حدیث 15013، صفحه 3083

 

یکشنبه, 10 دی 1396 17:40

مردم و کنترل فتنه

پرسش: نقش و حضور سیاسی مردم در جمع شدن فتنه 88 چگونه بود؟

پاسخ:
اَحَسِب‌َ النّاس‌ُ اَن‌ْ یُتْرَکُوا اَن‌ْ یَقُولُوا امَنّا وَ هُم‌ْ لایَفْتَنُون‌َ، وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذین‌َ مِن‌ْ قَبْلِهِم‌ْ (1): آیا مردم‌ گمان‌ می‌کنند که‌ وقتی‌ گفتند ایمان‌ آوردیم‌ رها کرده‌ می‌شوند و امتحان‌ نمی‌کنیم‌؟ قطعاً ماقبل‌ از اینان‌ را هم‌ امتحان‌ کردیم.

امام خامنه‌ای:
قوی‌ترین و آخرین ضربه را ملت در روز 9 دی و 22 بهمن، وارد کرد. کار ملت ایران در بیست و دوم بهمن، کار عظیمی بود؛ نُه دی هم همین‌جور. یکپارچگی ملت، آشکار شد. همه‌کسانی که در عرصه سیاسی به هر نامزدی رأی داده بودند، وقتی دیدند دشمن درصحنه است، وقتی فهمیدند اهداف پلید دشمن چیست، نسبت به آن‌کسانی که قبلاً به آن‌ها خوش‌بین هم بودند، تجدیدنظر کردند؛ فهمیدند که راه انقلاب، این است؛ صراط مستقیم، این است. (2) دی‌ماه سال 88 بی‌شک یکی از پر چالش ترین لحظات تاریخ انقلاب اسلامی ایران بوده است. رقابت‌های جدی و شفاف نامزدها و مشارکت فراگیر مردم در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، نشان‌گر افزایش اعتماد مردم به‌نظام سیاسی و درنتیجه، میزان بالای مشروعیت جمهوری اسلامی بود؛ اما طرح ادعای تقلب گسترده از سوی برخی نامزدها و پذیرش اولیه آن از جانب بخشی از هواداران آن‌ها، این پدیده چشم‌گیر را به حاشیه راند؛ به‌ویژه هنگامی‌که با خروج از سازوکارهای قانونی پیش‌بینی‌شده برای پی گیری تخلفات احتمالی، اعتراضات به عرصه خیابان‌های تهران کشیده شد و زمینه مناسبی برای مانور تبلیغاتی رسانه‌های بیگانه فراهم ساخت. درحالی‌که مشارکت سیاسی بی‌مانند ایرانیان در انتخابات دهم ریاست جمهوری، می‌توانست به‌عنوان ثبت نصابی دست‌نیافتنی موردتوجه قرار گیرد و اعتماد عمومی نسبت به‌نظام اسلامی و مشروعیت آن را به رخ دموکراسی‌های رقیب بکشد، ادعای تقلب در انتخابات و پیامدهای آن باعث شد تا اعتماد مردم به‌نظام جمهوری اسلامی، به چالش کشیده شود و ارزیابی مشروعیت دولت و نظام سیاسی ایران دشوار بنماید. در چنین شرایطی، آنچه باعث پایان یافتن چندین ماه چالش سیاسی و امنیتی به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد، حضور جالب‌توجه مردم در مناسک سیاسی 9 دی 1388 ش. بود که پیام روشنی برای مدعیان تقلب در انتخابات 22 خرداد داشت.

باگذشت ماه‌ها از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات خیابانی، مدعیان تقلب همچنان حضور خیابانی طرفداران را به سود خود و برای فشار بر دولت، مغتنم می‌شمردند. ازاین‌رو، سران معترض به نتیجه انتخابات، نه‌تنها هیچ واکنشی نسبت به اقدامات برخی هواداران خود- که اهانت به ارزش‌ها و نمادهای دینی و سیاسی مورداحترام ایرانیان را در برداشت- نشان نمی‌دادند؛ بلکه در بسیاری از موارد به توجیه آن می‌پرداختند. اوج این اهانت‌ها در روز عاشورای 1388 ش. رخ داد که طی آن به آیین عزاداری سالار شهیدان جسارت شد و عزاداران حسینی مورد ضرب و شتم معترضان خیابانی قرار گرفتند. واکنش عمومی مردم نسبت به حوادث روز عاشورا، بسیار گسترده و فراتر از حد تصور بود و همین عکس‌العمل مردم بود که دنیای غرب را به بهت و حیرت فروبرد و ایران اسلامی را دوباره بیمه کرد.


پی نوشت:

1) عنکبوت، آیه 2
2) از سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری،6/12/1388

 

پرسش:
عده زیادی در کربلا بین حق و باطل و دنیا و آخرت مردد شدند پس تماشاچی شدند. آیا آن‌ها هم در رخته شدن خون امام حسین (علیه السلام) مقصر هستند؟

پاسخ:
در حوادث کربلا به‌غیراز افراد جبهه حق و باطل، گروهی سومی نیز وجود داشت که نه در سپاه الهی امام حسین (علیه السلام) بودند و نه در سپاه یزید. یکی از این افراد عبیدالله بن حر جعفی است که خواندن سرگذشت وی عبرت‌انگیز است؛ که البته ایشان با عنایت امام حسین (علیه السلام) و با تصمیم به‌موقع خود سوار بر کشتی نجات امام حسین (علیه السلام) شد.
اما برای پاسخ به اینکه تکلیف این دسته سوم چه می‌شود باید به دو نکته اشاره شود:
اول- در خصوص روز عاشورا باید گفت: کسانی که فریاد کمک و یاری خواستن سالار شهیدان را در آن روز شنیده، ولی او را یاری نکرده‌اند، گرچه دشمنی نکرده باشند، در قیامت مؤاخذه و عذاب خواهند شد، زیرا:
اولاً: اطاعت و اجابت دعوت امام واجب است و کسانی که او را اجابت نکرده‌اند، یکی از واجبات بزرگ الهی را ترک کرده و مرتکب گناه کبیره شده‌اند.
دوم: در روایتی آمده که سالار شهیدان از شخصی به نام «عمرو بن قیس» و پسرعمویش یاری خواست، آن‌ها عذر آوردند، حضرت به آنان فرمود: «از این منطقه دور شوید تا صدای یاری‌خواهی من به گوش شما نرسد، زیرا هر کس صدای استغاثه ما را بشنود، ولی جواب ندهد و به فریاد ما نرسد، خداوند او را با ذلت تمام در جهنم سرنگون خواهد کرد». (1)
وقتی از «عبیدالله به حرّ جُعفی» کمک خواست، او اسب جنگ‌آوری داشت و به حضرت گفت: اسب در اختیار توست، ولی طبق اوضاعی که در کوفه دیده‌ام، حضور در کنار شما فایده‌ای ندارد. حضرت از قبول اسب او خودداری کرد و فرمود: «به تو توصیه می‌کنم تا می‌توانی خود را به‌جای دوردستی برسان تا صدای استغاثه ما را نشنوی و جنگ ما را نبینی، زیرابه خدا سوگند! اگر صدای یاری‌خواهی ما به گوش کسی برسد و به یاری ما نشتابد، خدا او را در آتش سرنگون خواهد کرد». (2)
ازاین‌گونه روایات معلوم می‌شود کسانی که در روز عاشورا یاری‌خواهی امام را شنیده‌اند اما او را یاری نداده و نسبت به جنگ بی‌طرف مانده‌اند، اهل جهنم‌اند و از بهشت محروم هستند.
سوم: بر اساس برخی روایات کسی که فریاد دادخواهی مظلومی را بشنود اما او را یاری نکند، مسلمان نیست.
رسول خدا فرمود: «مَنْ سَمِعَ رجلاً ینادی یاللمسلمین فَلْمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم؛ (3) کسی که بشنود مرد مظلومی از مسلمانان کمک می‌خواهد، ولی او را یاری نکند، مسلمان نیست». بر اساس سخن رسول خدا، کسانی که فریاد مظلومیت امام حسین (علیه السلام) را شنیده‌اند و می‌توانستند او را یاری دهند، اما کمک نکرده‌اند، از بهشت بی‌نصیب‌اند.
2 ـ نسبت به‌روزهای پیش از عاشورا و قطعی شدن شهادت امام ویارانش و اسارت اهل‌بیت (علیه السلام) باید گفت: مردمان بی‌طرف به چند گروه قابل‌تقسیم‌اند:
أ) کسانی که از نهضت حسینی خبردار نشدند یا دیر آگاهی یافتند. این دسته در قبال حوادث کربلا تکلیفی متوجهشان نبوده و معذورند.
ب) کسانی که باخبر شدند، ولی به دلایل موجّه نتوانستند به امام بپیوندند و یا امام از آن‌ها کمک نخواست. این‌ها نیز ممکن است مسئولیتی متوجهشان نباشد.
پ) افرادی که می‌توانستند امام را کمک کنند،‌ولی به دلیل عافیت‌طلبی و سهل‌انگاری نخواستند آسایش زندگی خود را درخطر بیندازند. این دسته به دلیل عدم همراهی با امام زمانشان گناهکار محسوب می‌شوند و مورد مؤاخذه خواهند بود.
ت) کسانی که از قیام حسینی خبردار شدند و حضرت آن‌ها را دعوت به همکاری کرد، ولی به دلایل غیرعقلانی و شرعی، امام را یاری نکردند و بی‌طرف ماندند. این عده نیز به جهت نادیده گرفتن دعوت امام وارد دوزخ خواهند شد.
وقتی «عبدالله عمر» در مکه با امام دیدار کرد،‌ حضرت فرمود: «از خدا بترس و مرا یاری نما. به خدا سوگند! اگر پدرت (عمر) در این زمان بود، مرا مثل جدم یاری می‌کرد و در کنار من بود». (4) از اینکه امام فرمود: از خدا بترس، معلوم می‌شود تکلیف واجبی متوجه «عبدالله عمر» بوده، حضرت او را از مسئولیت شرعی آگاه کرده است.
ث) افرادی نظیر عبدالله بن عباس و عبدالله جعفر و مانند آن‌ها بودند که گرچه در کربلا حضور نیافتند، ولی نسبت به قیام حسینی بی‌اعتنا نبودند و حکومت بنی‌امیه را ستمگر می‌خواندند. وقتی امام انگیزه قیام خود را برای عبدالله بن عباس توضیح داد، گفت: یاری تو مثل نماز و روزه بر همه واجب است و دودمان بنی‌امیه ظالم و ستمگرند. (5) این عده گرچه توفیق حضور در کربلا را نداشتند، ولی ممکن است توسط امام مأموریت‌هایی به آنان داده‌شده بود یا دلیل موجه دیگری برای غیبت داشتند. درهرصورت صِرف حضور نیافتن این‌گونه افراد در کربلا دلیل بر بی‌طرفی آنان نیست، درنتیجه عذابی متوجهشان نیست.


پی‌نوشت‌ها:
1 ـ بحار، ج 45، ص 84، نشر دار الاحیاء العربی، بیروت، 1403 ق.
2 ـ صدوق، امالی، مجلس 30، حدیث 1، ص 132، نشر مؤسسة الاعلمی، بیروت، 1400 ق.
3 ـ میزان الحکمة، ح 4، ص 531، نشر مکتب الاعلام الاسلامی، قم 1304 ش.
4 ـ فرهنگ سخنان امام حسین (علیه السلام)، ص 345، نشر معروف، قم، 1383 ش.
5 ـ همان، ص 343.

 

جمعه, 07 مهر 1396 18:23

عزاداری و افسردگی

پرسش:
آیا با شروع شدن عزاداری محرم و صفر و دو ماه عزاداری و گریه در ما افسردگی ایجاد نمی‌شود؟
پاسخ:
آیین اسلام با توجه به ابعاد وجودی انسان و در نظر گرفتن نیازهای او، هرگز انسان را دعوت به رهبانیت، انزواطلبی، گریه و اشک مداوم و دوری از لذت‌های دنیوی و شادی و نشاط سفارش نکرده، از سوی دیگر نیز به شادی و نشاط افراطی و بی‌هدف و سرخوش بودن در زندگی ترغیب ننموده است. نگرش دین به این مسئله نگرشی معتدل و منطقی است. به این معنا که انسان در زندگی به هر دو نیازمند است. هرچند در آیات و روایات از کثرت ضحک مذمت شده اما از زیادی گریه از خوف خدا، اندیشه آخرت وهم گامی با مصائب اهل‌بیت (علیهم‌السلام) تمجید شده و داشتن چشم گریان نشانه رقت قلب معرفی‌شده است. وجود بکائین (1) در طول تاریخ نیز این اصل را تأیید می‌کند.
پیشوایان دین (علیهم‌السلام) هرگز به گریه و زاری و سوگواری آن‌هم به صورت مدام سفارش نفرموده‌اند و از پیروان خود نخواسته‌اند که همه فعالیت‌های زندگی را کنار گذاشته به گریه و زاری رو بیاورند.
ازاین‌رو به پیروان خویش سفارش فرموده‌اند که اوقات شبانه‌روز را به سه بخش تقسیم نمایند، ازجمله یک‌سوم از اوقات خود را به تفریحات سالم اختصاص داده، بخشی را نیز به عبادت و راز و نیاز و مناجات با خداوند بپردازند و بخشی را به کار و کوشش و کسب معاش بپردازند. (2)
شاهد دیگر اینکه امام صادق (علیه‌السلام) در توصیف شیعیان و پیروان خود فرمودند: آنان کسانی هستند که در غم و اندوه ما غمگین و در شادی و سرور ما شادند. (3) البته در مصائب ائمه (علیهم‌السلام) به‌ویژه امام حسین (علیه‌السلام) با توجه به عظمت مصیبت، اگر انسان شب و روز گریه کند و به امام زمان خویش اقتدا نماید که فرمود: ای جد بزرگوار من! اگر اشک چشمم تمام شود، در مصیبت تو خون گریه می‌کنم، جا دارد و روشن است که مجالس اهل‌بیت و زنده نگه‌داشتن راه و رسم زندگی آنان تنها در گریه خلاصه نشده بلکه در این مجالس است که مسلمانان با معارف غنی دین آشنا می‌شوند و پیوسته روحیه ظلم‌ستیزی و دفاع از مظلوم را در خود پرورش می‌دهند. امام خمینی (رحمه‌الله) نیز در این رابطه فرمودند: ما هر چه داریم از محرم و صفر است.
و اما در مورد شادی روح:
الف) واژه‌های بکاء، تبسم، ضحک، سرور، فرح و قهقهه ازجمله واژه‌هایی است که در منابع دینی (4) به‌کاررفته است. (5) این واژه‌ها بیان‌گر تجلی هیجانات و احساسات نهفته انسان به هنگام رویارویی با گفتار و یا رفتاری شگفت است. سرچشمه گریه و خنده، عاطفه و احساس است که در پی شوق و عشق، شکست و تنگ‌دلی، محرومیت و یأس، پیروزی و شادکامی و یا حزن و اندوه از آسمان دیدگان ریزان می‌شود. (6) بنابراین ابراز تأثر به‌وسیله خنده یا گریه از نشانه‌های طبیعی و تعادل مزاج آدمی است. افرادی که هم گریه دارند و هم خنده از سلامت جسمی و روحی برخوردارند.
ب) انواع گریه:
1) گریه شوق: در آیات (7) و روایات به گریه شوق اشاره‌شده است. رسول خدا (صلی‌الله علیه وآله و سلم) هنگام بازگشت جعفر بن ابی‌طالب (علیه‌السلام) از حبشه، به استقبال او آمد و از شوق دیدارش گریست. (8)
2) گریه رحم و رأفت: رسول خدا (صلی‌الله علیه وآله و سلم) در فراق فرزندش ابراهیم بسیار گریست و در اعتراض برخی از اصحاب فرمود: این گریه، گریه غضب نیست، بلکه سرشکی از سر رحمت و رأفت است و کسی که ترحم نکند مورد ترحم قرار نخواهد گرفت. (9)
3) گریه غم و اندوه: قرآن از کسانی یاد می‌کند که به دلیل عدم توانایی مالی از شرکت در جهاد بازمانده و محروم شدند و همین امر سبب اندوه آنان شد و اشک از چشمانشان سرازیر گشت. (10)
4) گریه تزویر و دروغ: این نوع گریه را در داستان یوسف و برادرانش می‌توان دید. (11)
5) گریه پشیمانی: حضرت عیسی (علیه‌السلام) فرمود: «طوبی لمن ... بکی علی خطیئته»(12) خوشا به حال کسی که بر لغزش‌ها و خطاهای خویش گریه کند.
گریه ممدوح بیان‌کننده پیوند عاطفی افراد به یکدیگر بوده و نمودی از پیوستگی و وابستگی پیروان مکتب (امت) با امام خویش است. گریه صادقانه‌ترین و واقعی‌ترین پیام‌آور یگانگی در اهداف امت با امام است.
ج) در بخش شادی و نشاط نیز گاه از نوع خاصی از خنده، مانند قهقهه که ناشی از غفلت و خود فراموشی است، نکوهش شده است (13) و در برخی از موارد که به قهقهه می‌انجامد، حکم فقهی ویژه‌ای بارشده است. (14) در بعضی روایات نیز از خنده در مکان‌های خاص مانند قبرستان منع شده است؛ اما در این شکی نیست که اسلام، شادی و نشاط، سرزنده بودن و پرتحرک بودن افراد را نه‌تنها نکوهش نکرده که به آن توصیه نموده است و تنبلی و تن‌پروری و سربار دیگران بودن را صفتی ناشایست برشمرده است.
امام علی (علیه‌السلام) فرمودند: خرسندی، سرور و شادی مؤمنان به اطاعت پروردگار خواهد بود و اندوه وی بر گناهان او است. (15)
با تأمل در آیات و روایات به این نتیجه می‌توان دست‌یافت که شادمانی نباید به‌گونه‌ای باشد که اختیار را از دست خرد برباید و درصدد برآوردن قوای شهوانی انسان به لاابالی‌گری، یاوه‌سرایی، یاوه‌گویی، استهزاء، تهمت و غیبت بیانجامد و به دیگر سخن ابراز شادمانی نباید سر از بی‌خیالی، بی‌تفاوتی و فرار از پذیرش مسئولیت‌ها و واقعیات زندگی درآورد و در تضاد باارزش‌های دینی باشد.
نتیجه اینکه گریه‌ای که به افسردگی، بی‌تحرکی، رکود و انزوا بیانجامد با گریه نشاط‌آور، حرکت آفرین و پویا در بستر اجتماع تفاوت دارد و در دین ما به گریه نوع اول سفارش نشده است. با توجه به این نکات اشک و اندوه با اصل شادابی و طراوت روح انسان منافات ندارد؛ زیرا در منابع دینی مواردی به چشم می‌خورد که فرح و سرور به‌عنوان وصفی برای گریه بیان‌شده است. (16) امام صادق (علیه‌السلام) نیز در توحید مفضل گریه را به‌عنوان یکی از موهبت‌های الهی برشمرده و به پاره‌ای از آثار آن ازجمله نجات افراد از کوری، خروج رطوبت از مغز انسان که زمینه‌ساز بسیاری از دردهای وجود آدمی می‌شود، توجه داده‌اند. (17)
گریه بر هر درد بی‌درمان دوا است
چشم گریان چشمه فیض خداست
بنابراین یکی از عوامل مؤثر و مهم در طراوت بخشیدن به روح انسان، گریه است. در مجالس روضه به‌ویژه روضه امام حسین (علیه‌السلام) و مادرشان زهرای مرضیه (سلام‌الله علیها) بارها اتفاق افتاده است که لذت گریه را همه چشیده‌ایم و پس از پایان گریه، سرزنده بودن و سبکی روح نتیجه زیبای آن بوده است، عزاداران با شرکت خود در این مراسم نام و یاد آنان را زنده نگه‌داشته‌ و با کسب نشاط روحی همیشه آماده خروش علیه ظالم و دفاع از مظلوم بودند و به تعبیر زیبای امام خمینی (رحمه‌الله) گریه بر مظلوم فریاد مقابل ظالم است؛ اما این نشاط روحی و صفای باطن در خنده برای انسان پدید نمی‌آید و مهم‌تر اینکه در روایات سفارش شده که از خنده همراه با قهقهه خودداری کنیم زیرا مورد غضب خداست (18)


پی نوشت:

1. بکائین کسانی هستند که به دلیل گریه بسیار به این لقب مشهور شده‌اند. ازجمله این افراد می‌توان از حضرت یعقوب (علیه‌السلام)، حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) و حضرت سجاد (علیه‌السلام) نام برد.
2. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغة، ج 19، 396، ص 338.
3. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 44، ص 287، باب 34، ح 26 و ص 290، باب 14، ح 3، ص 102 و...
4. ازجمله می‌توان به این آیات اشاره کرد: نمل:19. هود: 71، بقره: 69، روم:4، انسان:11، توبه:81 و...
5. ر. ک به: الطریحی، مجمع البحرین، المکتبة المرتضویه، 1362، ج 1، ص 58. قرشی، علی اکبر، قاموس قرآن، دارالکتب الاسلامیه، 1362، ج 1، ص 221، همان، ج 3، ص 254 و ج 4، ص 172.
6. لقمانی، احمد، خنده‌ی شوخی ـ شادمانی، قم، سابقون.
7. مائده: 83.
8. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 21، ب 24، ح 11، ص 63.
9. همان، ج 22، ب 1، ح 1، ص 151.
10. توبه: 92.
11. یوسف: 16.
12. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 14، ب 21، ح 23، ص 319.
13. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج 2، ح 10، ص 664.
14. ر. ک: کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج 3، ح 1، ص 346 و ح 6، ص 364. (و اما القهقهه فهی تقطع الصلاه)
15. آمدی، غررالحکم، ج 1، ص 136.
16. مجلسی، پیشین، ج 21، ب 25، ح 5، ص 79 و ح 6، ص 81. «...فبکی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) فرحا»
17. ر.ک به: میرزایی، نجف علی، توحید مفضل شگفتی‌های آفرینش، قم، هجرت، 1373، ص 51.
18. بحارالانوار، ج 93، ص 292 همان

 

پنج شنبه, 06 مهر 1396 14:15

دهم ماه محرم، روز عاشورا

چرا در بین ماه‌های قمری فقط دهم محرم را عاشورا می‌گویند؟

پاسخ:
اطلاق کلمه «عاشورا» بر دهم ماه محرم، پس از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین(ع) و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است و در دوره پیش از اسلام بر دهم ماه محرم عاشورا نمی‌گفتند. کاروان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در روز دوم محرم به سرزمین مقدس کربلا فرود آمد و تا روز عاشورا در آن سرزمین بودند به لحاظ آنکه حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم‌الحرام اتفاق افتاد این دو روز را برجسته‌تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم‌الحرام نامیدند.
ابن اثیر در کتاب «نهایه» می‌گوید: «عاشورا یک اسم اسلامی است» و ابن درید می‌گوید: «عاشورا یک اسم اسلامی» است و در دوره جاهلیت به این نام معروف نبود، (1).
در «مجمع البحرین» نیز آمده است: «عاشورا یک اسم اسلامی است» آنچه پیش از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین علیه‌السلام بود این بود که هم پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله و سلم و هم حضرت علی علیه‌السلام شهادت امام حسین علیه‌السلام را در کربلا پیشگویی کرده بودند و حتی امام حسین علیه‌السلام نیز شهادت خود را پیشگویی کرده بود و به برخی از پیامبران پیشین هم شهادت آن حضرت وحی‌شده بود، (2). ولی پیش از اسلام دهم محرم را عاشورا نمی‌گفتند. ولی پس‌ازآنکه حضرت امام حسین علیه‌السلام در کربلا به شهادت رسید، آن روز در میان مردم به‌روز عاشورا معروف گردید و شیعیان علی علیه‌السلام آن روز را روز عزا و عزاداری قراردادند و در مقابل آنان بنی‌امیه و پیروانشان آن روز را روز جشن و سرور قراردادند و به‌تدریج دشمنان شیعه درباره عاشورا احادیثی ساختند تا آن روز را بافضیلت نشان بدهند درحالی‌که آن روز، روز غم و اندوه است و روز مصیبت و نکبت است، روزی است که بهترین انسان را کشته‏اند، جگر رسول خدا را پاره کرده‌اند وزنان و کودکان پیامبر را به اسارت برده‌اند، آیا این‌گونه روز می‌تواند روز مبارکی باشد؟!
شیخ عباس قمی در مفاتیح‌الجنان می‌گوید: روز دهم ماه محرم روز شهادت امام حسین است، روز مصیبت و حزن ائمه اطهار و شیعیان آنان است و شایسته است که شیعیان در این روز مشغول کارهای دنیوی نگردند و مشغول گریه و نوحه باشند و زیارت عاشورا بخوانند.
شیخ عباس قمی به نقل از نویسنده «شفاء الصدور» می‌گوید: بنی‌امیه روز عاشورا را مبارک می‌دانستند: در این روز برای خود خرید می‌کردند و خرید را در آن روز سنّت خودکرده بودند، آنان در این روز مراسم عید بر پا می‌کردند، آن روز را روزه می‌گرفتند و در آن روز طلب حوائج را مستحب می‌دانستند و برای همین درباره روز عاشورا فضایل و مناقبی ساخته‏اند و حتی دعایی هم درباره آن درست کرده‏اند که اولش این است: یا قابل توبة آدم یوم عاشورا، یا رافع ادریس الی السماء یوم عاشورا، یا مسکّن السفینة یوم عاشورا یا غیاث ابراهیم من النار یوم عاشورا. این‌ها را ساخته‏اند. تا امر، مشتبه شود. آنان در سخنرانی‌های خود می‌گویند: هر نبی وسیله و شرفی دارد و در روز عاشورا، این شرف زیاد می‌شود مانند خاموش کردن آتش نمرود برای ابراهیم، قرار گرفتن سفینه نوح به کوه جودی، غرق ساختن فرعون در دریا و نجات حضرت موسی از دست فرعون، نجات حضرت عیسی از دست یهودیان.
شیخ عباس قمی در ادامه می‌گوید: شیخ صدوق از میثم تمار نقل کرده که میثم تمّار گفت: این امت پیامبر، فرزند پیغمبر خود را می‌کشند و روز عاشورا را که فرزند پیغمبر را کشته‏اند، روز مبارک قرار می‌دهند و این کار شدنی است و خواهد شد. راوی می‌گوید: به میثم گفتم: چگونه آن روز را روز مبارک قرار می‌دهند؟ گفت: آنان در فضیلت آن حدیث وضع می‌کنند و میگویند: روز عاشورا روزی است که خداوند توبه آدم را پذیرفته است بااینکه توبه آدم در ذی‌حجه پذیرفته‌شده است، آنان میگویند: در عاشورا، یونس از شکم ماهی نجات‌یافته است، درحالی‌که در ذی‌قعده از شکم ماهی نجات‌یافته است، میگویند: روز عاشورا روزی است که سفینه نوح در کوه جودی قرار گرفت درحالی‌که روز هیجده‌ام ذی‌حجه در کوه قرار گرفت و آنان میگویند: روز عاشورا دریا برای موسی شکافته شد درحالی‌که در ربیع‌الاول شکافته شده بود، (3).


پی نوشت:

1- الصحیح من سیرة النبی، ج 3، ص 106، چاپ جامعه مدرسین.
2- بحارالانوار، ج 44، ص 223 و ص 250.
3- مفاتیح‌الجنان، ص 476، اعمال روز عاشورا، چاپ اول، انتشارات فاطمه زهرا.

چهارشنبه, 11 مرداد 1396 07:37

تأثیر ورود دو نور علوی در ایران

پرسش:
تأثیر ورود و شهادت امام رضا علیه‌السلام و حضرت معصومه علیه‌السلام به ایران چه بود؟

پاسخ:
برکات حضور امام رضا علیه‌السلام در ایران:
امام رضا علیه‌السلام، هشتمین امام شیعیان اثنی عشری بنا به درخواست و اجبار مأمون، خلیفه عباسی مدّتی را در ایران (مرو) حضور یافتند و در این مدّت، عنوان ولایت‌عهدی مأمون را علی‌رغم میل باطنی قبول کردند.(1) و این مدّت مهم‌ترین فصل تاریخی زندگی آن امام همام می‌باشد.
تشیّع و محبت به اهل‌بیت پیامبر صلی‌الله علیه وآله و سلم از همان آغاز ورود اسلام و سپس در دوره اموی نفوذ چشم‌گیری در ایران و بالاخصّ در خراسان داشت. ولی به خاطر خفقان موجود شیعیان نمی‌توانستند فعالیت علنی انجام دهند و این روند تا حضور امام رضا علیه‌السلام در ایران ادامه داشت.
حضور امام رضا علیه‌السلام در ایران بدین ترتیب سبب رواج تشیع گردید:
1. مأمون مسیر حرکت امام از مدینه به مرو را طوری تعیین کرده بود که امام رضا علیه‌السلام از مناطق شیعه‌نشین عبور نکند. ولی با این‌وجود امام رضا علیه‌السلام در بین راه در آبادی‌هایی که گذر می‌کردند به ابراز احساسات مردم پاسخ می‌دادند و پاسخ مسائلشان را با سعة صدر بیان می‌کردند. رجاء بن ضحاک در این مورد چنین می‌گوید: در هیچ شهری از شهرها فرود نمی‌آمدیم، مگر آنکه مردم به سراغ او می‌آمدند و در مورد مسائلشان استفتاء می‌کردند و معالم دینی‌شان را می‌پرسیدند و او نیز احادیث زیادی از طریق آبائش برای آن‌ها نقل می‌کرد.(2)
معروف‌ترین این‌گونه دیدارها خطبه حضرت رضا علیه‌السلام در جمع مردم نیشابور بود. آن حضرت در آن جمع با بیان حدیث سلسله الذهب به حقانیت خویش و آباء و اجدادش تصریح می‌کنند و تعداد انبوهی از علماء و محدثان آن را ثبت کرده و دهان‌به‌دهان پخش می‌کنند. (3)
امام در طول مسیر سعی داشتند مردم را نسبت به اجداد خویش و همچنین ارتباطش را با پیامبر صلی‌الله علیه وآله و سلم مکرر بیان کنند؛ و این در روایات منقول از آن حضرت که اغلب از اجداد طاهرینش می‌باشد، مشاهده می‌شود. لذا مردمی که با امام آشنا می‌شدند و با رفتار حاکمان عباسی و اموی و سران قبایل عرب مقایسه می‌کردند، شیفته امام شده به تشیّع گرایش پیدا می‌کردند و اهل‌بیت علیه‌السلام بیشتر شناخته می‌شدند.

2. جایگاه علمی امام یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش تشیّع به حساب می‌آید. مأمون با دعوت از دانشمندان و نخبگان ادیان و مذاهب مختلف جلسات مناظره ترتیب می‌داد و از امام می‌خواست که در آن شرکت کند و به سؤالاتی که از طرف علمای ادیان و مذاهب طرح می‌شد پاسخ دهد. البته انگیزه مأمون شکست دادن امام و کاستن از مقام علمی و جایگاه معنوی آن حضرت نزد شیعیان و سایرین بود. امام باکمال شایستگی و برتری و سعة صدر به تمام مباحثی که مطرح می‌شد با دلایل متّقن و مستدل پاسخ می‌دادند؛ و مباحثی نظیر مباحث امامت مطرح می‌کردند و راه و روش اسلام را درباره حاکمیت بیان می‌کردند. (4)

3. مهاجرت امام به ایران سبب شد تا عده زیادی از فرزندان و نوادگان ائمه علیه‌السلام نیز به ایران آمدند و در شهرها و مناطق مختلف و دور افتاده ساکن شدند. این امر هم باعث آشنایی مردم با فرهنگ اهل‌بیت علیه‌السلام شد و موجب گرایش مردم به شیعه و گسترش و ترویج تشیّع گردید. از طرفی، چون مأمون خود را طرفدار علویان معرفی می‌کرد و فضای سیاسی باز نسبت به خلفای پیش از خود به وجود آورده بود نمی‌توانست جلوی تبلیغ و ترویج تشیع را مانع شود. (5) و لذا با حضور امام رضا علیه‌السلام در ایران و مهاجرت عده‌ای از علویان فرصتی پیش‌آمده که اکثر مردم ایران و شهرهای شیعه‌نشین علناً به شیعه و علوی بودن خود افتخار کرده و آن را تبلیغ و ترویج می‌کردند.

4. تأثیر دیگر حضور امام در ایران و گسترش تشیع. این بود که آن حضرت همواره بر طبق روش و سنّت پیامبر رفتار می‌کرد. امام در مدتی هم که در خراسان بودند سعی داشتند که روش و سنّت نبوی ـ صلی‌الله علیه وآله ـ را زنده کنند. وقتی مأمون از امام درخواست نمود تا نماز عید را بخواند، آن حضرت طبق سنّت پیامبر صلی‌الله علیه وآله و سلم و بدون تجمّلات شاهانه عمل کردند. تأثیر این مسئله در بین مردم به حدّی بود که مأمون دستور داد امام را از نیمه راه برگرداندند. (6)
5. در مدّتی که امام در مرو حضور داشتند با ارسال نامه‌هایی به اطراف و سران قبایل به تبیین جایگاه اهل‌بیت علیه‌السلام و بیان برخی مسائل کلامی و اخلاقی مورد اختلاف میان شیعه و سنّی پرداختند. (7) هدف از این کار آشنایی بیشتر مردم با حقایق دین و قرآن و ایجاد وحدت بین مسلمین بود؛ و لذا در این زمینه هم تعداد زیادی به اهل‌بیت و تشیّع گرایش پیداکرده و موجب گسترش تشیع شدند.
بنابراین می‌توان گفت که از همان ابتدای ورود امام به ایران، آن حضرت روشی را انتخاب کردند که خنثی‌کننده نقشه‌های مأمون باشد. با وجود اینکه امام را از مناطق شیعه‌نشین عبور ندادند باز هم امام در ارتباطی که هرچند اندک با مردم پیدا می‌کردند به سؤالات آن‌ها با سعة صدر جواب می‌دادند و حقانیت اهل‌بیت علیهم‌السلام را در مجالس مختلف بیان می‌نمودند. همچنین پیروزی امام در جلسات مناظره‌های علمی، عمل به سیره رسول خدا صلی‌الله علیه وآله و سلم از سوی آن حضرت و ارسال نامه‌هایی برای سران قبایل مختلف و تشریح جایگاه اهل‌بیت علیه‌السلام موجب گرایش مردم به اهل‌بیت و گسترش تشیع در ایران شدند. با حضور آن حضرت در ایران و با توجّه به فضای پیش‌آمده، عده‌ای از علویان نیز عازم ایران شده و در مناطق مختلف ایران ساکن شدند. آنان به تبلیغ و ترویج علنی تشیّع و اهل‌بیت علیه‌السلام پرداختند که این امر نیز باعث گسترش تشیع در ایران گردید.
حضرت معصومه ـ سلام‌الله علیها ـ یکی از بانوان بافضیلت و باشخصیت خاندان اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌باشد. محل تولد و رشد حضرت معصومه سلام‌الله علیها خاندانی بود که او را با دریایی از علم و معرفت روبه‌رو ساخت.
بیش از ده بهار از عمر شریفش نگذشته بود که پدر بزرگوارش، در زندان هارون به شهادت رسید و دریایی از غم و اندوه بر قلب شریفش فروریخت. در این ایام غم و تنهایی، تنها مایه تسلی او برادرش امام رضا علیه‌السلام بود که ناگهان مأمون خلیفه عباسی، آن حضرت را از کانون خانواده جدا نمود. وی آن حضرت را به خراسان جلب و به اقامت اجباری در خراسان وادار نمود.
حضرت معصومه سلام‌الله علیها که بعد از پدرش تنها امیدش یعنی برادرش را از خود دور می‌دید بسیار آزرده‌خاطر و افسرده بود و نمی‌توانست دوری برادرش را تحمل بکند تا اینکه بعد از یک سال به‌سوی ایران حرکت کرد؛ اما علت سفر آن حضرت به ایران دقیقاً مشخص نیست، طبق برخی ازگزارشات موجود تاریخی، علت مسافرت آن حضرت به ایران را این‌گونه می‌توان تبیین کرد.
1. طبق برخی از گزارش‌ها علت سفر حضرت معصومه سلام‌الله علیها به ایران صرفاً جهت دیدار با برادر خودش بود. همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد حضرت معصومه بعد از شهادت پدر بزرگوارش علاقه، محبت و وابستگی خاصی به برادر خودش امام رضا علیه‌السلام داشت و از محضر علمی و معنوی آن حضرت سود می‌برد. حال که امام و برادرش را از خود دور می‌دید نمی‌توانست این دوری را تحمل بکند ازاین‌رو تصمیم گرفت برای زیارت برادرش از مدینه به مقصد خراسان حرکت بکند و در سال 201 هجری وارد ایران گردید. (8)
2. طبق نقل دیگر، امام رضا علیه‌السلام بعد از ورودش به خراسان نامه‌ای خطاب به خواهر گرامی‌اش فاطمه معصومه مرقوم فرمود و آن را توسط یکی از غلامانش به مدینه منوره ارسال فرمود. امام به غلامش دستور داد که در هیچ منزلی توقف نکند تا در اندک زمان ممکن آن نوشته را به مدینه برساند؛ و حضرت معصومه به‌مجرد رسیدن نامه برادرش خود را آماده سفر نمود. (9)
از این دو نقل استفاده می‌شود که حضرت معصومه سلام‌الله علیها به خاطر وابستگی به برادر بزرگوارش و اوضاع مساعد برادرش در خراسان بر آن شد تا به برادر خود در خراسان بپیوندد. لذا یکی از محققان می‌نویسد: پس از آمدن علی بن موسی علیه‌السلام به ایران گروه‌هایی از «سادات» راهی ایران شدند. تسامح مأمون در مقابل سخت‌گیری پدرش، نسبت به سادات، در رشد و سربلندی علویان، تأثیر بسزایی داشت و آمدن حضرت معصومه سلام‌الله علیها به ایران از جمله، مهاجرت‌هایی بوده که در رابطه با آمدن امام رضا علیه‌السلام به ایران صورت گرفته است. (10)
مرعشی هم دراین‌باره می‌نویسد: سادات از آوازه ولایت امام رضا علیه‌السلام و پناهی که مأمون به آن حضرت داده بود،‌ روی به‌طرف ایران نهادند و مجموع برادران و بنواعمام که به بیش از بیست نفر می‌رسید به ایران آمده و مورد تکریم واقع شدند. (11)
درنتیجه می‌توان گفت چند عامل باعث شد که حضرت معصومه به ایران سفر کنند.
1. علاقه بسیار شدید بین امام رضا علیه‌السلام و حضرت معصومه سلام‌الله علیها که از حد خواهر و برادری خارج‌شده بود و حضرت معصومه از جهات گوناگونی وابستگی خاصی به برادرش داشت.
2. موقعیت عالی امام رضا علیه‌السلام در دستگاه خلافت مأمون که فرصتی بود برای فرزندان پیامبر صلی‌الله علیه وآله و سلم و سادات برای تبلیغ تشیع که از هر سو به‌طرف ایران مهاجرت کردند و مورد محبت مردم قرار گرفتند.
نتیجه: علل و نتایج مهم حضور امام رضا و حضرت معصومه (علیهم‌السلام) در ایران مشخص شد، برای شهادتشان علت خاصی غیر از حوادث و رویدادهای طبیعی و سیاسی مانند دشمنی خاندان عباسی و... نمی‌توان یافت؛ اما حکمتی الهی می‌توان از قضایای فرهنگی و تاریخی برای آن ذکر کرد. حضرت معصومه پس از برادرش به ایران مسافرت کرد و در شهر قم رحلت نمود و در این شهر مدفون شد. امام رضا ـ علیه‌السلام ـ در خراسان که به‌اجبار مأمون به آنجا سفرکرده بود توسط مأمون مسموم و به شهادت رسید و در آنجا دفن شد. علت حضور آن دو بزرگوار در ایران تحت شرایط خاص صورت گرفت و حکمت شهادت آن‌ها در ایران امروز محسوس‌تر از گذشته است. با وجود مراقد آن‌ها دو شهر مقدس مشهد و قم کانون نشر علوم و معارف اسلامی و مرکز ثقل فرهنگی گردیده است. این مسئله از مسائل مهم تاریخی و فرهنگی است که حضور دو تن از اهل‌بیت جه میزان درتکامل علوم و تمدن اسلامی نقش داشته و رشد فرهنگ اسلام و تشیع پس از حضور آن‌ها در ایران سرعت قابل‌توجه و رو به تکامل به خود گرفته است. تحولات تاریخی بسیار مهم پس‌ازاینکه مرقد آن‌ها در این دو شهر (شرق ومرکزایران) واقع شد به وقوع پیوست، ازجمله تشکیل حکومت‌های شیعه در ایران و سایر مسائل مهم دیگر.


پی نوشت:

1) ابوالفرج اصفهانی، علی بن حسین، مقاتل الطالبیین، تحقیق احمد صقر، بیروت، مؤسسة اعلمی چاپ دوم، 1987 م، ص 454.
2) صدوق، محمدبن علی بن بابویه، عیون اخبار الرضا (ع)، نجف، مطبعة حیدریه، 1390، ج 2، ص 183-181.
3) عاملی، جعفر مرتضی، حیاة سیاسی امام رضا ـ علیه‌السلام ـ، قم، انتشارات جامعة مدرسین، چاپ دوم، 1362، ص 144.
4)حرّانی، حسن بن علی بن شعبه، تحف العقول عن آل الرسول، ترجمة علی اکبر غفاری، تهران، (بی‌جا)، 1363، ص 513. شوشتری، نور الله، مجالس المؤمنین، تهران، انتشارات اسلامی، (بی‌تا)، ج 2، ص 272.
5) خواجویان، محمّد کاظم، تاریخ تشیع، مشهد، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، 1379، ج 4، ص 110. اربلی، علی بن عیسی، کشف الغمه فی معرفه الأئمه، ج 2، تحقیق سید هاشم رسولی، تبریز (بی‌جا)، ص 383-382.
6)مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، تحقیق: علی اکبر غفاری، تهران، دار الکتب اسلامی، 1388 ق، ج 49، ص 490. صدوق پیشین، ج 149.
7)جعفریان، رسول، تاریخ تشیع در ایران (از آغاز تا قرن هفتم) قم، سازمان تبلیغات اسلامی، 1371، چاپ سوم، ص 157.
8)میرعظیمی، جعفر، بارگاه فاطمه معصومه، چاپ نهضت، ص 24.
9)فقیه محمدی، محمد مهدی‌، انوار پراکنده، انتشارات جمکران، ج 6، ص 123.
10)جعفریان، رسول، تاریخ تشیع در ایران، انتشارات سازمان تبلیغات، ص 162، ابوالفرج ااصفهانی، همان، ص 319.
11)مرعشی، تاریخ طبرستان، انتشارات گسترده، تهران، ص 277.

 

پرسش:
ورود حضرت معصومه علیهاالسلام به قم چه برکاتی به همراه داشت؟

پاسخ:
عن الصادق علیه السلام قال:
إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَّةُ أَلَا إِنَّ لِرَسُولِ اللَّهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَةُ أَلَا وَ إِنَّ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ حَرَماً وَ هُوَ الْکُوفَةُ أَلَا وَ إِنَّ قُمَّ الْکُوفَةُ الصَّغِیرَةُ أَلَا إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِیَةَ أَبْوَابٍ ثَلَاثَةٌ مِنْهَا إِلَى قُمَّ تُقْبَضُ فِیهَا امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِی اسْمُهَا فَاطِمَةُ بِنْتُ مُوسَى وَ تُدْخَلُ بِشَفَاعَتِهَا شِیعَتِی الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِمْ.(1)
خداوند حرمى دارد که مکه است پیامبر حرمى دارد و آن مدینه است و حضرت على علیه السلام حرمى دارد و آن کوفه است و قم کوفه کوچک است که از 8 درب بهشت سه درب آن به قم باز می‌شود. زنى از فرزندان من در قم از دنیا می‌رود که اسمش فاطمه دختر موسى علیه السلام است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت می‌شوند.

محملت باوقار می‌آمد سبزتر از بهار می‌آمد
وه! عجب خوش خرام می‌آمد باشکوه تمام می‌آمد
محملت بود و... خیل ِ استقبال کم‌محلی نشد زبانم لال
دم قم گرم! سربلند شدیم از دعای ِ تو بهره‌مند شدیم

برکات حضرت معصومه سلام‌الله علیها در شهر قم و تأثیر این شهر بر کل ایران آن‌چنان مهم بوده و هست که سال‌ها دل و دیده میلیون‌ها زائر و مجاور و جهانگرد را به خود مشغول داشته است. این تأثیر نه‌تنها برای زائران مشتاقی که از راه‌های دور به عشق زیارت مرقد مطهر این دخت عصمت و یادگار امام موسی کاظم علیه السلام با ارادت خالصانه به آن مکان مقدس می‌شتابند ملموس است بلکه حتی برای کسانی که باانگیزه‌های غیرمذهبی وارد این مکان شده‌اند و یا از این دیار عبور کرده‌اند پرجاذبه و شگفت‌انگیز بوده است. بعد از ورود حضرت معصومه علیهاالسلام به قم و دفن پیکر مطهر آن حضرت در این سرزمین، علویان و سادات بیشتری به این شهر روی آوردند؛ توجه شیعیان به این نقطه فزونی یافت و علما و مشاهیر شیعه در طول تاریخ به این مکان مقدس توجه نشان دادند؛ مهاجرت به این شهر زیاد شد و موقعیت مذهبی قم تثبیت و استحکام تاریخی یافت.
قم با این ویژگی‌ها در میان شهرهای شیعه‌نشین از شهرت جهانی برخوردار شد و یکی از شهرهای مهم جهان اسلام به شمار آمده و از مراکز مهم فرهنگی و فقهی شیعه گردید و از همه مهم‌تر به‌عنوان هسته مرکزی و پایگاه اصلی بزرگ ترین و باشکوه‌ترین انقلاب در تاریخ جهان گردید.
روایت کرده‌اند که حضرت صادق علیه السلام فرمودند: تربة قم مقدسة و اهلها منّا و نحن منهم... تربت قم مقدس است و اهل قم از مایند و ما از آنانیم. (2)
در پایان باید گفت: وجود مبارک حضرت معصومه به قم بر ارزش آن افزوده است به‌گونه‌ای که علمای بزرگ دین به عشق این حرم مقدس در قم اقامت کرده‌اند. ورود دو شخصیت بزرگ علمی، مرحوم حائری و مرحوم بروجردی به قم بدون تردید از برکات حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها است.


پی نوشت:

1. بحارالانوار (ط-بیروت) ج 57، ص 228، ح 59
2. بحارالانوار ج 57 ص 1122

 

دوشنبه, 15 خرداد 1396 06:40

چرا شب قدر، مورد اختلاف است؟

پرسش:
چرا شب قدر، شب نزول قرآن کریم بین مسلمین مورد اختلاف است؟ چرا شیعه شب‌های 19، 21 و 23 و اهل سنت شب‌های 23 و 27 را شب قدر می‌دانند؟
پاسخ:
سنت در نزد اهل تسنن به قول، فعل و تقریر پیامبر اکرم ـ صلی‌الله علیه وآله ـ اطلاق شده و در نظر شیعه علاوه بر آن، شامل امامان معصوم ـ علیهم‌السلام السلام ـ نیز می‌شود. سؤال مذکور از سه بخش تشکیل یافته که هرکدام به‌صورت جداگانه موردبحث واقع می‌شود.
الف علت اختلاف در مورد شب قدر بین مسلمین بعد از رحلت نبی اکرم ـ صلی‌الله علیه وآله ـ نقل و کتابت احادیث و روایات از طرف خلیفه‌ی اول ممنوع گردید؛ و این منع حدیث تا زمان خلافت عمر بن عبدالعزیز (99 هجری) ادامه داشت.
این مسئله باعث ضربه‌ی جبران‌ناپذیری به احادیث خصوصاً احادیث اهل تسنن گردید. به‌موجب این امر سلسله اسناد روایات اهل تسنن از بین رفت و از ارزش حدیث کاسته شد و از طرفی احادیث ساختگی زیادی نیز به همین خاطر وارد جوامع حدیثی اهل تسنن گردید. ولی خوشبختانه جوامع حدیثی شیعه به خاطر عدم پیروی از این منع و وجود امامان معصوم علیهم‌السلام السلام جانشینان به‌حق رسول خدا ـ صلی‌الله علیه وآله ـ که علوم خود را از ایشان می‌گرفتند از این ضایعات مصون ماند. این امر موجب اختلافات زیادی در جزئیات و بسیاری از مسائل گردید. ولی ازآنجاکه شیعه احادیث خود را از اهل‌بیت می‌گیرند و همواره در مشکلات، سخنان این بزرگواران چاره‌ساز بوده فلذا مشکل چندانی ندارند.
اما در قرآن در تعیین شب قدر چیزی نیامده و آنچه از قرآن در این رابطه به‌طورقطع می‌توان فهمید این است که شب قدر قطعاً در ماه مبارک رمضان واقع‌شده و اما اینکه کدام‌یک از شب‌های آن است، قرآن دلالتی بر آن ندارد. (1)
ب آیا شب‌های 19 و 21 به خاطر حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ به‌عنوان شب قدر معروف هستند؟ احادیث زیادی در مورد تعیین شب قدر واردشده و در بعضی از این احادیث، شب‌های 19 و 21 و 23 به‌عنوان شب قدر معرفی و بیان‌شده که یکی از این‌ها شب قدر است. (2) در برخی دیگر، 21 و 23 به‌عنوان شب قدر معرفی‌شده است. (3) بعضی از روایات به‌صراحت شب 23 را به‌عنوان شب قدر معرفی و آن را افضل از شب‌های 19 و 21 دانسته‌اند. (4)
در بعضی از احادیث، از امام پرسیده‌اند: کدامین از 2 شب 21 و 23 قدر است؟
امام تعیین نکرده‌اند و فرموده‌اند: «چه می‌شود بر تو اگر در هر دو شب خیر انجام دهی»(5) و...
بنابراین روشن شد که شب‌های 19 و 21 به‌عنوان احتمال شب قدر بودن در لسان روایات ذکرشده، نه به خاطر حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ هرچند فضل این دو شب به خاطر قرار گرفتن شهادت حضرت در آن دو قطعاً بیشتر شده است.
ج 23 افضل است یا 27 طبق گفتار بند ب، شب‌هایی که احتمال قدر در آن‌ها داده می‌شد و یکی از آن‌ها قطعاً شب قدر است،‌ به ترتیب افضلیت عبارت‌اند از: شب 19، 21 و 23 که شب 23 افضل از دو شب دیگر بوده و بلکه طبق تصریح بعضی از احادیث، شب قدر همین شب است و می‌دانیم که در تمام طول سال شبی به فضیلت شب قدر نمی‌رسد؛ بنابراین شب 23 از شب 27 و از تمام شب‌ها افضل خواهد بود؛ اما اینکه اهل سنت باوجوداین همه دلایلی که شیعه می‌آورد چرا شب 27 را هم گاهی شب قدر می‌دانند؟ جواب همان است که در اول گفته شد، یعنی منع نوشتن روایت از یک‌سو و جعل احادیث خلفای جور از سوی دیگر و از دست دادن اعتبار احادیث نقل‌شده، همه دست‌به‌دست هم داده و در مسائلی اختلاف پیدا شد.
نتیجه:
1. نظر شیعه در مورد شب قدر و تعیین آن مشخص بوده و چون از ائمه ـ علیهم‌السلام السلام ـ یعنی وارثان علم پیامبر به ما رسیده قطعاً صحیح می‌باشد.
2. شب‌های 19 و 21 نیز طبق بعضی روایات احتمال شب قدر بودن داده می‌شود.
3. شب 23 از تمام شب‌ها افضل است.


پی نوشت:
1. ر. ک: طباطبایی، سید محمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، مترجم سید محمدباقر موسوی، دفتر انتشارات اسلامی، ج 20، ص 561.
2. ر. ک: کلینی، الکافی، تهران، ‌دارالکتب الاسلامیه، 1365، هـ. ش، چاپ چهارم، ‌ج 4،‌ص 158، ح 8. وسائل الشیعه، حر عاملی، مؤسسة آل البیت، چاپ اول،‌ج 10.
3. ر. ک: کافی، ج 3، ص 40 و ج 4، ص 154، مجلسی، بحارالانوار، بیروت، مؤسسة الوفاء، 1404 هـ ق، ج 94، ص 2 و 8.
4. ر. ک: بحارالانوار، ج 94، سید بن طاووس، اقبال الاعمال، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1365 هـ ش، چاپ دوم، ص 190.
5. ر. ک: ‌طوسی، التهذیب، دارالکتب الاسلامیه، 1365 هـ ش، چاپ چهارم، ج 3،‌ص 58.
معرفی منابع جهت مطاعه بیشتر:
1-مستدرک الوسائل، محدث نوری، ج 7، باب تعیین لیله القدر
2-علامه طباطبایی، تفسیر المیزان، ج 20، صفحه 561
3-آیت الله مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج 27، ذیل سوره قدر
4-دعائم الاسلام، نعمان بن محمد تمیمی مغربی، ج 1

 

صفحه1 از2