مرتضی رضایی

مرتضی رضایی

یکشنبه, 06 اسفند 1396 15:55

حضرت زهرا (س) و تبرک جستن

تبرک جستن از حرم و قبور ائمه (علیهم‌السلام) یکی از عادت‌های شیعیان است که وهابیان به این مسئله نیز اشکال کرده‌اند و آن را مصداق شرک می‌دانند ولی آن چه که در تاریخ حتی کتب خود اهل سنت وارد شده است مؤید این عادت شیعیان است؛ در منابع اهل سنت آمده است که حضرت زهرا (سلام الله علیها) از تربت قبر رسول اکرم برداشتند و بر چشم خود گذاشتند و اشعاری سرودند. (1) شاید بتوان گفت این عمل حضرت، منشأ عادت شیعیان باشد. در ضمن تربت به خودی خود ارزشی ندارد آن چه که ارزش دارد منتسب بودن آن به حضرات معصومین است که یقیناً نزد خداوند دارای منزلتی بسیار عظیم هستند.


پی‌نوشت:
1) ارشاد الساری، جلد 3، صفحه 352

 

شبهه:

اگر ماجرای حمله به خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) اتفاق افتاده باشد و مسبب شهادت آن حضرت، آن حمله و آن دو نفر بوده‌اند چرا امیرمومنان با آن همه ابهت و شجاعت از آن دو نفر انتقام نگرفت؟

 

پاسخ:

برای پاسخ دادن به این شبهه چند نکته باید مد نظر گرفته شود: نکته اول اینکه حق قصاص، یک حق شرعی و عرفی برای هر فرد است ولی گرفتن این حق واجب شرعی نیست. نکته دوم اینکه باید برای هر کاری، شرایط زمان و مکان را سنجید. اگر امیرمومنان اقدامی برای انتقام گرفتن می‌کردند دین اسلام به چند دلیل در معرض خطر واقع می‌شد:

1) حکومت اسلامی هنوز نوپا بود اگر اختلاف داخلی رخ می‌داد باعث می‌شد تا دشمن خارجی امثال رومی‌ها بتوانند با یک حمله ساده بساط اسلام را برچینند.

2) آن عده کمی از شیعیان واقعی نیز از بین می‌رفتند و نسل شیعه به‌طور کلی قطع می‌شد که این خواسته منافقین و دشمنان داخلی بود. نکته آخر این که همان‌طور که پیامبر اسلام از قصاص قاتل عموی خود حمزه (علیه السلام) چشم پوشی کرد؛ احتمال دارد امیرمؤمنان در آن شرایط از قصاص چشم پوشی کرده باشد.

 

سه شنبه, 01 اسفند 1396 06:38

حضرت زهرا (س)؛ زیارت قبور و گریه

وهابیت گریه بر مردگان را نوعی شرک و مرده پرستی دانسته و به زائرین مقبره مبارکه بقیع اجازه عزاداری و گریه را نمی‌دهند در حالی که در کتب اهل سنت بارها گریه رسول خداوند بر اصحاب خود همانند حضرت حمزه و پس از ایشان حضرت صدیقه طاهره در فقدان رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) را ذکر نموده‌اند که از کثرت آن، امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) حضرت زهرا را به قبرستان بقیع برده و برایشان منزلی ساختند. در حقیقت گریه بر اهل ایمان نشانه محبت به حقیقت ایمان بوده نه اینکه ریشه در شرک داشته باشد.

 

سه شنبه, 01 اسفند 1396 06:32

عزاداری، روشی فاطمی

شبهه: خداوند در آیات متعددی از قرآن کریم پیامبران را به صبر در مقابل مشکلات دعوت می‌کند، پس با این حال عزاداری منافات با این آیات شریفه دارد.

جواب: عزاداری در سیره حضرت زهرا (سلام الله علیها) به‌خوبی قابل مشاهده می‌باشد. برای مثال در تاریخ آمده است که حضرت، حسنین (علیهماالسلام) را به همراه خود ‌به بقیع می‌برد و در آن جا به عزاداری در سوگ پدر بزرگوارشان می‌پرداختند تا جایی که مردم مدینه از این موضوع شکایت خود را به‌پیش علی (علیه السلام) بردند. اگر عزاداری با نص قرآن کریم مخالف بود، بی‌شک حضرت زهرا (سلام الله علیها) از همگان به این مسئله عالم‌تر بودند و در انجام عزاداری پافشاری نمی‌کردند.

 

شبهه: وصیت به دفن شبانه توسط حضرت زهرا (سلام الله علیها) یا انجام نشده و یا اگر انجام شده نباید به آن عمل می‌شد چون اگر مسلمانان بیشتری بر میت نماز بخوانند به نفع او است.

پاسخ: این شبهه به دنبال بی‌اهمیت جلوه دادن وصیت به دفن شبانه است چون که با قبول انجام شدن این وصیت ملزم به غصب خلافت خواهند شد؛ یکی از دلایلی که حضرت به دفن شبانه وصیت کردند، ناراحتی ایشان از آن دو نفر بوده است تا جایی که وقتی برای عیادت درخواست ملاقات می‌کنند ایشان رد می‌کنند و دست به دامان امیرالمؤمنین (علیه السلام) می‌شوند. بعد از پذیرفتن درخواست عیادت، رفتار تندی با آن دو نفر انجام می‌دهند و نارضایتی خود را از آن‌ها نشان می‌دهند.

 

با نگاهی در تاریخ اسلام، به این نتیجه می‌رسیم زمانی که امت اسلامی وحدت داشته‌اند در مقابل دشمنان به پیروزی رسیده‌اند. انقلاب اسلامی، نقطه اتکا وحدت خواهد بود و همواره به دنبال وحدت بوده است. جمهوری اسلامی، همواره کشورهای مسلمان را به وحدت دعوت کرده و در حد توان از هر گونه ایجاد تنش در بین کشورهای مسلمان جلوگیری کرده است. با وحدت بین مسلمانان، آن‌ها به‌عنوان یک قدرت مطرح در معادلات جهانی تبدیل خواهند شد. وحدتی که تا الآن ایجاد شده است به برکت وجود انقلاب و ولایت فقیه بوده است.

 

سه شنبه, 24 بهمن 1396 07:31

برکتی از انقلاب اسلامی

یکی از برکات انقلاب اسلامی؛ تقویت روحیه شجاعت، استقلال طلبی و شهادت طلبی است. دولتمردان رژیم پهلوی و همچنین استکبار بسیار سعی داشتند که روحیه ناتوانی را به جامعه آن روز ایران تزریق کنند. یکی از نمونه‌های تزریق روحیه ناتوانی در جامعه این است که جمله ایرانی کاری بلد نیست را در جامعه رواج دادند و همه علوم و فناوری را در غرب می‌دیدند. انقلاب اسلامی، این روحیه را از بین برد و روحیه ما می‌توانیم را در بدنه جامعه نهادینه کرد. فناوری موشکی که در هشت سال دفاع مقدس و بعد از آن به شکوفایی رسید یکی از نمونه‌های روحیه ما می‌توانیم است.

 

سه شنبه, 24 بهمن 1396 07:03

انقلاب اسلامی و مستکبران

یکی از حربه‌های دشمن برای غلبه به دیگران، مسئله ایجاد ترس و رعب در دل آن‌ها است. مستکبران و زورگویان حال حاضر دنیا نیز از این حربه استفاده می‌کنند به‌طوری که رعب وحشت در دل دیگر ملت‌ها بالخصوص مسلمانان ایجاد کردند. انقلاب اسلامی این رعب و وحشت را پوشالی پنداشت و نشان داد که می‌شود در مقابل مستکبران ایستاد و تئوری اسلام را پیاده کرد. البته هزینه‌هایی نیز پرداخت می‌شود که در مقابل این هدف والا قابل قیاس نیست و خداوند متعال در قرآن کریم وعده نصرت و یاری داده است.

 

سه شنبه, 24 بهمن 1396 06:56

حکومت اسلامی و عظمت جهانی

در هر زمانی و دوره‌ای، ابر قدرت‌هایی در دنیا وجود داشته‌اند که معمولاً معادلات جهانی را آنان رقم می‌زدند. همان‌طور که در ادوار تاریخی ذکر شده است، حکومت اسلامی نیز یکی از قدرت‌های مطرح دنیا محسوب می‌شده است. تشکیل حکومت اسلامی در ایران با انقلاب سال 57، نوید همان قدرت و عظمت دیرین حکومت اسلامی در دنیا داده است. انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی تمامی معادلات استکبار جهانی و قدرت‌های مطرح دنیا را تغییر داد، به‌طوری که در این دهه برای حل معضلات منطقه و حتی جهان از جمهوری اسلامی درخواست کمک می‌کنند.

 

جمعه, 20 بهمن 1396 19:13

قدرت انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی نشان داد که بعد تبلیغی اگر در حدود خود ظاهر شود هیچ قدرت تسلیحاتی توان نگه داشتن آن را نخواهد داشت و اقرار به درماندگی تنها گزینه روی میز آن‌ها خواهد بود. بررسی این دستاوردها نشان می‌دهد که توان واقعی ما به‌مراتب از آنچه ما کوچک پنداشته‌ایم افزون‌تر است، دشمنان این را دانسته‌اند و ترس آن‌ها در موارد گوناگون نشانگر این حقیقت است چراکه آن‌ها خطوط قرمزی بر بسیاری از ادعاها و خوی تجاوزگرشان در قبال ما کشیده‌اند.

 

صفحه1 از4