مرسلون

محمد صالح برجیسیان

محمد صالح برجیسیان

سه شنبه, 01 آبان 1397 17:16

ویژگی بارز زنان عاشورایی

cf264d446ebe0fa5046f241791bea878_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

بااینکه در دلش غوغا بود؛ اما خودش ساک اعزام همسرش را آماده کرد و او را راهیِ راه شهادت کرد؛ دلش از غصه تاب نداشت اما می‌ترسید بعدها شرمنده حضرت زینب سلام‌الله علیها شود که به خاطر دل خودش مانع یاری‌رساندن همسرش به حریم بانو شود؛ می‌دانست اگر بی‌تابی کند همسرش سست می‌شود پس بادلی پر غم اما قلبی استوار و صبور به حضرت زینب سلام‌الله علیها توسل کرد؛ او تربیت‌شده مکتب زینبی بود که برای ادامه راه امام زمانش از هیچ کاری دریغ نکرد؛ همیشه تاریخ پُر بوده از بانوان صبور و ازخودگذشته‌ای که رضایت مولا را به رضایت دل خودشان ترجیح داده‌اند.

سه شنبه, 01 آبان 1397 17:00

عزاداری

55d4c3cf874886dcf726ba6ea5bfe756_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

می‌گفت: خسته نشدید از این‌همه عزاداری؟! 1400 ساله دارید عزاداری می‌کنید، به ملت گریه معروف شدید؛ این حرف رو از قدیم به قشر مذهبی می‌گفتند اما سؤال اصلی اینجاست که عزاداری به چه کسی آسیب می رسونه؟ مگر عزاداری‌ها چه خاصیتی دارند، که عده‌ای از آن نگران‌اند؟

امام خمینی رحمة الله علیه می‌فرمایند: عزاداری کردن برای شهیدی که همه‌چیز را درراه اسلام داد، یک مسئله سیاسی است؛ (1) ما یک ملتی هستیم که با همین گریه‌ها یک قدرت دو هزار و پانصدساله را از بین بردیم. (2)

همین مراسم روضه و سخنرانی‌ها باعث جمع شدن مردم و رسیدن به یک نقطه‌نظر بود.


پی‌نوشت:

1) صحیفه نور، جلد 3، صفحه 156

2) همان، جلد 16، صفحه 210

سه شنبه, 01 آبان 1397 13:49

دو راهی‌های سرنوشت‌ساز

a9bc2586e1d0046337c6ffabfb50ec12_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

بعضی انتخاب‌ها سرنوشت‌ساز هستن؛ با گفتن یک بله یا خیر مسیر زندگی عوض می شه؛ ممکنه اولین بله‌ای که به یک دوست سیگاری بگیم مسیر زندگی مون رو عوض کنه؛ یا اولین بله یا خیری که در پاسخ به پیشنهاد مطالعه یک کتاب بگیم اما آیا کدام انتخاب مهم‌تر است؟ انتخابی که در مسیر رضایت مردم زمانه باشد یا انتخابی که در مسیر رضایت امام زمانه است؟

اگر انتخاب ما مسیر امام باشد، باید مواظب تک‌تک منتخب‌ها باشیم؛ برای این مسیر باید از قبل آماده شوی؛ امام حسین علیه‌السلام خطاب به کوفیان فرمودند: شکم‌هایتان از حرام پرشده. 

نکند منتخب هامان پر از حرام شود. 

نکند از مسیر امام دور شویم.


پی‌نوشت:

1) بحارالانوار، جلد 45، صفحه 1؛ فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ

دوشنبه, 30 مهر 1397 20:33

اگر دین ندارید، آزاده باشید

443c048ebf17aba0532666ccb078165e_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

پست‌هایی منتشر می‌کند که درد مردم را بیش‌ازپیش به رخشان می‌کشد؛ نظراتی می‌دهد که به‌اندازه ذره‌ای هم درباره آن‌ها سررشته ندارد؛ دائماً ساز مخالف می‌زند و سعی در دل سرد کردن اطرافیانش دارد؛ از حق‌وحقوق مردم دم می‌زند؛ درحالی‌که بارها نشان داده، مردم برایش حتی به‌اندازه ذره‌ای اهمیت ندارند.

در این شرایط حساس که مردم در تنگنا هستند، تزریق ناامیدی به جامعه، یکی از ناجوانمردانه‌ترین روش‌ها برای از بین بردن روحیه ایستادگی ملت است؛ به این افراد به‌ظاهر دوست، باید جمله معروف امام حسین علیه‌السلام را یادآور شویم: اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید. (1)


پی‌نوشت:

1) اربلى، على بن عیسى، کشف الغمة فی معرفة الأئمة، جلد 2، صفحه 50، بنی‌هاشمی، تبریز، چاپ اول، 1381 ق؛ فَصَاحَ الْحُسَیْنُ وَیْحَکُمْ یَا شِیعَةَ الشَّیْطَانِ إِنْ لَمْ یَکُنْ لَکُمْ دِینٌ وَ لَا تَخَافُونَ الْمَعَادَ فَکُونُوا أَحْرَاراً

 

دوشنبه, 30 مهر 1397 19:23

مذهبی‌ها و افسردگی

a4facabd58cc8fffef6445357cd0b80e_XL_Copy محمد صالح برجیسیان

با قیافه‌ای حق‌به‌جانب گفت: چقدر شماها اشک می‌ریزید! روضه‌ها فقط باعث افسردگی می شه؛ من اگه بخواهم امام حسین علیه‌السلام را به بچه هام معرفی کنم می برمشون تو مراسم‌هایی که روضه نداشته باشن!

گفتم:

اولاً که دانشمندان اشک را برای سلامت جسم، بسیار مفید می‌دانند. (1)

ثانیاً روایات بسیار زیادی درباره آثار گریه بر امام حسین علیه‌السلام واردشده؛ آثاری همچون بخشیده شدن گناهان (2)، طلب مغفرت از ناحیه امام حسین علیه‌السلام (3) و دوری از جهنم؛ (4) پژوهش‌های مختلفی اثبات کرده که افراد مذهبی کمتر مبتلا به افسردگی می‌شوند؛ (5) کاش قبل از اینکه صحبت‌های دشمنان تشیع را تکرار کنیم، کمی به واقعیات اطراف خود دقت کنیم. 


پی‌نوشت:

1) اسلام و علم امروز، صفحه 49

2) بحارالانوار، جلد 44، صفحه 284:عن الامام الرضا علیه‌السلام: فعلی مثل الحسین فلیبک الباکون فان البکاء علیه یحط الذنوب العظام: برای مثل حسین باید گریه کنندگان گریه کنند؛ چراکه گریه بر آن حضرت گناهان بزرگ را محو می‌کنند.

3) همان، جلد 25، صفحه 376؛ امام رضا علیه‌السلام: انه لیری من یبکیه فیستغفر له رحمة له: حقا کسی را که برای او گریه می‌کند، می‌بیند و به خاطر رحمت بر او برایش استغفار می‌کند.

4) همان، جلد 44، صفحه 308؛ قال الله سبحانه لموسی یا موسی اعلم انه من بکی علیه او ابکی او تباکی حرمت جسده علی النار: ای موسی بدان هرکسی برای حسین گریه کند یا بگریاند و یا وانمود به گریه کردن کند، بدنش را بر آتش حرام کردم.

5) http://rdch.ir/files/site1/files/%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87_%D8%AE%D...

جمعه, 13 مهر 1397 09:35

راه زینبی

C111opy محمد صالح برجیسیان

همیشه طبق جدیدترین مد پیش می‌رفت؛ معتقد بود مگه قراره مذهبی‌ها از بقیه چیزی کم داشته باشن. می‌گفت اتفاقاً مذهبی‌ها خوش‌تیپ‌تر هم هستن؛ عکس‌های زیبا و جذابش رو در صفحات مجازیش منتشر می‌کرد و فکر می‌کرد، با این کارش بقیه رو به اسلام جذب می‌کنه! 

توی هیئت نشسته بود و برعکس همیشه با دقت به سخنرانی گوش می‌کرد؛ روحانی داشت درباره امام حسین علیه‌السلام و خانواده بزرگوارشون صحبت می‌کرد، از غیرت ابی‌عبدالله و بنی‌هاشم برزنان و فرزندانشون، از حیای حضرت زینب سلام‌الله علیها و نگرانی ایشون از تنها ماندن در بین نامحرمان.
به خودش لرزید، آیا راه من هم زینبی است؟

 

2589204_Copy محمد صالح برجیسیان

هر بار حرفی از امربه‌معروف و نهی از منکر می‌آید، ذهن‌ها به سمت حجاب منحرف می‌شود؛ نه اینکه برای بحث حجاب نیاز به امربه‌معروف نیست؛ اما معروف‌ها منحصر در حجاب نیستند؛ امام حسین علیه‌السلام، برای امربه‌معروف و نهی از منکر حاکمِ وقت به پا خاستند؛ چقدر ما در ارتباطات روزانه به این امر مقیدیم؟ وقتی کارمندی درخواست رشوه می کنه، عکس‌العمل ما چیست؟ وقتی همکارمون تخلفی انجام میده، ما چه برخوردی می‌کنیم؟

در دین ما تأکید فراوانی به امربه‌معروف شده، حتی در مقابل سایر واجبات از برتری خاصی برخوردار است. (1)

با امربه‌معروف سلامت جامعه را تأمین کنیم.


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه، كلمات قصار، 374؛ عَنْ امیرالمؤمنین علیه‌السلام: وَ مَا أَعْمَالُ الْبِرِّ كُلُّهَا وَالْجِهَادُ فِيسَبِيلِ اللّه عِنْدَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّهْی عَنِ الْمُنْكَرِ إِلاَّ كَنفْثَةٍ فِی بَحْرٍ لُجِّی: تمام‌کارهای نيك و حتى جهاد درراه خدا در برابر امربه‌معروف و نهى از منكر چون آب دهان است در برابر درياى پهناور.

جمعه, 13 مهر 1397 09:04

برترین قهرمان

2610_Copy محمد صالح برجیسیان 

 حاضر بود از جانش بگذرد اما دشمن وحشی حتی ذره‌ای به خاک کشورش نزدیک نشود؛ حاضر بود خانواده‌اش نیش و کنایه‌ها را به جان بخرند اما خانواده‌های دیگر در امنیت کامل زندگی کنند؛ حاضر بود در سختی باشد اما مردم کشورش ذره‌ای ناراحتی را تحمل نکنند؛ او مثل مولایش، یک قهرمان بود؛ او تربیت‌یافته‌ی مکتب حسین علیه‌السلام بود؛ همان حسینی که درراه اسلام از بذل جان خود و عزیزانش دریغ نداشت؛ همان حسینی که حق‌طلب و حق مدار بود؛ (1) همان حسینی که عزتمندانه جنگید و زیر بار ذلت نرفت؛ همان حسینی که روشنی دیدگان رسول خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم است. (2)

اگر سعادت می‌خواهیم، حسینی شویم.


پی‌نوشت:

1) بحارالانوار جلد 100، صفحه 294 و 20؛ ان الحق معک و الیک و انت اهله و معدنه؛ همانا حق با تو است و تو اهل حق و معدن آن هستی

2) بحارالانوار جلد 44، صفحه 260؛ پیامبر فرمودند: حسین روشنایی دیدگان من است.

جمعه, 13 مهر 1397 08:38

بهترین چراغ راه

43478e1f3ec72743298c77f6c3286955_Copy محمد صالح برجیسیان

در جاده‌های پرپیچ‌وخم حوادث، همیشه راهنما و بلد راه لازم است؛ کسی که به‌سلامت ما را از پیچ‌های تند و پرخطر نجات دهد؛ چه خوب راهنمایی داشتند عاشوراییان که هنوز بعد از قرن‌ها هم انسان‌های آزاده، تقدیسشان می‌کنند؛ راهنمایی که همچون چراغ راهی، ظلمات را کنار زد و تا ابد راه درست و غلط را با خط‌کشی از جنس تقوا، از هم جدا کرد.

راهنمای عصر ما هم‌رنگ و بوی حسینی داشت؛ قیامش مثل قیام مولایش تاریخ‌ساز شد؛ و هنوز هم که هنوز است مردم آزاده جهان، خمینی را به‌عنوان بزرگ‌مردی آزاده می‌شناسند.

مواظب باشیم، حسین زمانه را بشناسیم.

جمعه, 13 مهر 1397 08:20

دوست داشتن حقیقی

_ محمد صالح برجیسیان

باافتخار می‌گفت: نه اعتقادات درست‌وحسابی دارم و نه نماز می‌خوانم؛ اما امام حسین علیه‌السلام رو خیلی دوست دارم. 

گفتم: اگه من به شما بگم خیلی دوستتون دارم و همون لحظه یه سیلی تو گوشتون بزنم این دوست داشتن رو قبول می‌کنید؟ امام حسین علیه‌السلام برای چه چیزی قیام کردند؟ خونواده شون چطور خونواده ای بودن؟ به چه چیزی بیش از هر چیزی اهمیت می‌دادن؟ غیر از اینه که ایشون خدا رو در لحظه‌لحظه زندگی کنار خودشون می‌دیدن و به اوامر و نواهی خدا سمعا و طاعتا می‌گفتن؟ آیا غیر از اینه که شهادت مظلومانه شون فقط به خاطر اسلام بود؟ آیا فقط دوست داشتن امام کافیه؟

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.