مرسلون

مهدی افتخاری

مهدی افتخاری

شنبه, 06 بهمن 1397 19:21

ریشه بیماری‌ها

چاقي تبعات زيادي دارد که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود:

1) 90٪ افراد ديابتی (نوع II) و 90-80٪ ديابت (نوع I) چاق هستند؛ چاقی باعث افزايش مقاومت به انسولين می‌گردد.

2) چاقی با افزايش فشارخون ارتباط دارد و با کاهش وزن، فشارخون نیز کاهش می‌یابد.

3) چاقي باعث ايجاد مشکلات تنفسی می‌گردد.

4) چاقی يک عامل خطر مهم براي بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی است.

5) يکی از عوامل خطر مهم براي آترواسکلروز (لخته ديواره رگ) مصرف زياد کلسترول و چربی‌های اشباع‌شده در غذاها است. (آترواسکلروز زمینه‌ساز انسداد عروق کرونر قلب و سکته‌ی قلبی است.)

6) فشارخون و ديابت جزء علائم خطـر مهم آرتواسکلروز است که ناشی از چاقی می‌تواند باشد؛ نقش پرخوری در ايجاد بیماری‌های گوارشی:

الف) رفلکس: بازگشتن غذا از معده به مري و حلق که به‌صورت ترش کردن و سوزش سر دل توصيف می‌شود و با حجم غذاي خورده شده، کاملاً مرتبط است.

ب) سوءهاضمه: غذا خوردن زياد، باعث به هم خوردن وضعيت آنزیم‌های گوارشي و درنتیجه گوارش ناقص غذاها می‌گردد؛ گوارش ناقص غذاها باعث ايجاد مشکلات مختلفی ازجمله نفخ و آروغ زدن‌های مکرر، انسداد روده و التهابات روده می‌گردد.

امام علی علیه‌السلام: از پرخوری بپرهیزید؛ زیرا هرکه پرخوری کند، دردهای درونی‌اش بسیار گردد و خواب‌های فاسد و پریشان بیند و نیز موجب سنگدلی شخص و سبب کسالت و تنبلی در خواندن نماز می‌شود. (1)


پی‌نوشت:

1) آثار الصادقین، جلد 9، صفحه 970

پنج شنبه, 04 بهمن 1397 20:27

آداب غذا

عجیب اما واقعی دین 1400 سال پیش اما مطابق بادانش امروز، بلکه فرداها وقتی غذا می‌خوریم، اولین مرحله هضم آن، حین جویدن آرام و آغشته شدن با بزاق در حفره دهان رخ می‌دهد و باعث عبور راحت از مری می‌شود؛ انرژی و آنزیم‌های هضمی کمتری برای تجزیه غذاهای تناول شده لازم می‌گردد.

خوب نجویدن و سریع غذا خوردن باعث می‌شود که همراه با غذایتان، مقداری هوا هم بلعیده شود که بعد از چند دقیقه، انبساط هوای بلعیده‌شده، تحت تأثیر گرمای معده، موجب شکل‌گیری بادگلو و بازگرداندن مقداری از غذای آغشته شده با اسید معده (رفلکس) به دهانتان می‌شود که این امر التهاب مری و آسیب دیدن دندان‌ها و لثه‌ها را زمینه‌سازی می‌کند.

امام على علیه‌السلام فرمود: هر كس لقمه را خوب بجود و بمكد، فرشتگان برایش دعا مى‏ كنند، كه روزیش زیاد شود و حسناتش مضاعف گردد. (1)


پی‌نوشت:

1) مكارم الأخلاق (ترجمه میر باقرى)، جلد ‏1، صفحه 277

سه شنبه, 22 آبان 1397 12:22

چشم گریه کننده بر امام حسین (ع)

به‌راستی‌که باید برای مظلومیت امام حسین علیه‌السلام گریان و اندوهگین و غمبار بود؛ باید دانست فلسفه این مظلومیت و شهادت چیست؟

امام حسین علیه‌السلام در وصیت خود به برادرش محمد حنفیه هدف اصلی را اصلاح کردن امت جدش و امربه‌معروف و نهی از منکر بیان می‌کند و می‌فرماید؛ بدانید من برای سرکشی و خوش‌گذرانی و فساد و ستم خروج نکردم بلکه فقط برای دنبال کردن اصلاح امّت جدم خارج شدم [خروج کردم] و تصمیم گرفته‌ام که امربه‌معروف و نهی از منکر نمایم و سیره جدم [رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم] و پدرم علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام را دنبال نمایم.

این کلام شریف را در کنار جمله‌ای که حضرت علیه‌السلام در مسیر کوفه با فرزدق داشتند ملاحظه بکنید؛ ای فرزدق! اینان گروهی هستند که پیروی شیطان را پذیرفتند و اطاعت خدای رحمان را رها کردند و در زمین فساد را آشکارا ساختند و حدود الهی را از میان بردند و باده‌ها نوشیدند و دارایی‌های فقیران و بیچارگان را ویژه خود ساختند و من از هر کس به یاری دین خدا و سربلندی دینش و جهاد در راهش سزاوارترم تا آیین خدا پیروز و برتر باشد.

آیا امروز نباید به پیروی از امام خویش امربه‌معروف و نهی از منکر بکنیم به برخی از مسئولین بگوییم چگونه شده که دارایی فقیران که همان مالیات است را ویژه خودساخته‌اید حرم‌های مجلل می‌سازید یا از رانت و غیره استفاده کرده‌اید وزندگی خود را اشرافی ساخته‌اید.

باید امربه‌معروف و نهی از منکر کرد؛ باید سؤال کرد از کجا آورده‌اید.

سه شنبه, 27 شهریور 1397 14:33

گریه بر امام حسین (ع)

اى پسر شبیب! اگر خواستی براى چیزى گریه کنى براى امام حسین (علیه‌السلام) گریه کن!

 

سفارش امام رضا علیه‌السلام به ریان بن شبیب:

ریّان بن شبیب می‌گوید: خدمت امام رضا علیه‌السلام رفتم؛ امام رضا علیه‌السلام فرمودند: ماه محرم ماهی است که قبل از اسلام و قبل از آن‌که پیغمبر صلی‌الله علیه وآله وسلم مبعوث شود، در جاهلیت این ماه را محترم می‌شمردند و می‌گفتند: جنگ در این ماه جایز نیست، کشتار در این ماه جایز نیست؛ حتی مشرک‌ها و غیرمسلمان‌ها هم قبل از اسلام یُحَرِّمونَ فِیهِ الظّلْمَ وَ الْقِتَالَ: جنگ را در ماه محرم ممنوع می‌دانستند؛ به همین دلیل هم به آن، محرم می‌گویند؛ این نام‌گذاری مربوط به قبل از اسلام است.
سپس امام رضا علیه‌السلام فرمود: اما ماهی که کافرها و مشرک‌ها در آن جنگ نمی‌کردند و می‌گفتند جنگ حرام است، در این ماه بنی امیه به اسم اسلام و دین، حرمت امام حسین علیه‌السلام را شکستند و او را مظلومانه به شهادت رساندند، بعد امام رضا علیه‌السلام فرمود: یَا ابْنَ شَبِیبٍ إِنْ کُنْتَ بَاکِیاً لِشَیْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ (ع)...(2): اى پسر شبیب! اگر خواستی براى چیزى گریه کنى براى امام حسین (علیه‌السلام) گریه کن.
عاشورا درس عزت است درس‌هایی از عزت که هرروز تکرار می‌شوند توسط پیروان عاشورا تا دیگران سرو لوحه کارشان قرار دهند و درس بگیرند؛ شمر 1400 سال پیش مرد و رفت؛ شمر امروزت را بشناس؛ امروز باید درودیوار این شهر برای شعار فلسطین تکان می‌خورد؛ به‌دروغ به مغز ما فروکرده‌اند که این مسئله‌ای داخلی است؛ مربوط به عرب‌ها و اسرائیل است. (2)


پی‌نوشت:
1) أمالی الصدوق، عیون أخبار الرضا (علیه‌السلام)، جلد ‏1، صفحه 299؛ وسائل الشیعة، جلد ‏14، صفحه 502؛ بحار الأنوار (ط - بیروت)، جلد ‏98، صفحه 102
2) شهید متفکر مرتضی مطهری

 

دوشنبه, 28 اسفند 1396 19:47

آداب میهمان داری

خوبی‌های دیگران را بزرگ و بدی‌های آنان را کوچک ببینیم و خوبی‌های خودمان را کوچک و بدی‌هایمان را بزرگ ببنیم تا دچار خود بزرگ بینی نشویم همین‌طور در میهمانی‌ها آنچه را میزبان آماده ساخته کوچک نشمریم.

 

دوشنبه, 28 اسفند 1396 19:41

آثار قطع رحم

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم: زشت‌ترین گناهان قطع رحم و عقوق است.؛ منظور از عقوق عاق والدین شدن است که ان شاء الله هیچ کدام از ما دچار آن خواسته یا ناخواسته نشویم چه در زمان حیات والدین و چه در زمان فوتشان چرا که بعد از فوت هم حقوقی دارند که اگر به جا آورده نشود موجب عاق کردنشان می‌شود؛ همچنین فرمودند: لَايُجَالِسُنَا قَاطِعُ‏ رَحِمٍ فَإِنَّ الرَّحْمَةَ لَاتَنْزِلُ عَلَى قَوْمٍ فِيهِمْ قَاطِعُ رَحِمٍ (9): هیچ قاطع رحمی هم‌نشین ما نشود چون رحمت خدا نازل نمی‌شود بر گروهی که قاطع رحمی در بین آن‌ها باشد.

 

دوشنبه, 28 اسفند 1396 19:21

آداب عید نوروز

از دیگر آدابی که برای عید نوروز در احادیث ائمه معصومین ذکر شده معطر بودن است؛ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم هزینه زیادی برای خرید عطر می‌کردند و اما در این ایام به‌خصوص جزء آداب وارد شده به‌حسب اهمیت خوش عطر بودن در این ایام

 

صفحه1 از3
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.