مرسلون

مهدی افتخاری

مهدی افتخاری

سه شنبه, 27 شهریور 1397 14:33

گریه بر امام حسین (ع)

اى پسر شبیب! اگر خواستی براى چیزى گریه کنى براى امام حسین (علیه‌السلام) گریه کن!

 

سفارش امام رضا علیه‌السلام به ریان بن شبیب:

ریّان بن شبیب می‌گوید: خدمت امام رضا علیه‌السلام رفتم؛ امام رضا علیه‌السلام فرمودند: ماه محرم ماهی است که قبل از اسلام و قبل از آن‌که پیغمبر صلی‌الله علیه وآله وسلم مبعوث شود، در جاهلیت این ماه را محترم می‌شمردند و می‌گفتند: جنگ در این ماه جایز نیست، کشتار در این ماه جایز نیست؛ حتی مشرک‌ها و غیرمسلمان‌ها هم قبل از اسلام یُحَرِّمونَ فِیهِ الظّلْمَ وَ الْقِتَالَ: جنگ را در ماه محرم ممنوع می‌دانستند؛ به همین دلیل هم به آن، محرم می‌گویند؛ این نام‌گذاری مربوط به قبل از اسلام است.
سپس امام رضا علیه‌السلام فرمود: اما ماهی که کافرها و مشرک‌ها در آن جنگ نمی‌کردند و می‌گفتند جنگ حرام است، در این ماه بنی امیه به اسم اسلام و دین، حرمت امام حسین علیه‌السلام را شکستند و او را مظلومانه به شهادت رساندند، بعد امام رضا علیه‌السلام فرمود: یَا ابْنَ شَبِیبٍ إِنْ کُنْتَ بَاکِیاً لِشَیْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ (ع)...(2): اى پسر شبیب! اگر خواستی براى چیزى گریه کنى براى امام حسین (علیه‌السلام) گریه کن.
عاشورا درس عزت است درس‌هایی از عزت که هرروز تکرار می‌شوند توسط پیروان عاشورا تا دیگران سرو لوحه کارشان قرار دهند و درس بگیرند؛ شمر 1400 سال پیش مرد و رفت؛ شمر امروزت را بشناس؛ امروز باید درودیوار این شهر برای شعار فلسطین تکان می‌خورد؛ به‌دروغ به مغز ما فروکرده‌اند که این مسئله‌ای داخلی است؛ مربوط به عرب‌ها و اسرائیل است. (2)


پی‌نوشت:
1) أمالی الصدوق، عیون أخبار الرضا (علیه‌السلام)، جلد ‏1، صفحه 299؛ وسائل الشیعة، جلد ‏14، صفحه 502؛ بحار الأنوار (ط - بیروت)، جلد ‏98، صفحه 102
2) شهید متفکر مرتضی مطهری

 

دوشنبه, 28 اسفند 1396 19:47

آداب میهمان داری

خوبی‌های دیگران را بزرگ و بدی‌های آنان را کوچک ببینیم و خوبی‌های خودمان را کوچک و بدی‌هایمان را بزرگ ببنیم تا دچار خود بزرگ بینی نشویم همین‌طور در میهمانی‌ها آنچه را میزبان آماده ساخته کوچک نشمریم.

 

دوشنبه, 28 اسفند 1396 19:41

آثار قطع رحم

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم: زشت‌ترین گناهان قطع رحم و عقوق است.؛ منظور از عقوق عاق والدین شدن است که ان شاء الله هیچ کدام از ما دچار آن خواسته یا ناخواسته نشویم چه در زمان حیات والدین و چه در زمان فوتشان چرا که بعد از فوت هم حقوقی دارند که اگر به جا آورده نشود موجب عاق کردنشان می‌شود؛ همچنین فرمودند: لَايُجَالِسُنَا قَاطِعُ‏ رَحِمٍ فَإِنَّ الرَّحْمَةَ لَاتَنْزِلُ عَلَى قَوْمٍ فِيهِمْ قَاطِعُ رَحِمٍ (9): هیچ قاطع رحمی هم‌نشین ما نشود چون رحمت خدا نازل نمی‌شود بر گروهی که قاطع رحمی در بین آن‌ها باشد.

 

دوشنبه, 28 اسفند 1396 19:21

آداب عید نوروز

از دیگر آدابی که برای عید نوروز در احادیث ائمه معصومین ذکر شده معطر بودن است؛ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم هزینه زیادی برای خرید عطر می‌کردند و اما در این ایام به‌خصوص جزء آداب وارد شده به‌حسب اهمیت خوش عطر بودن در این ایام

 

یکشنبه, 06 اسفند 1396 12:08

بهترین خنده

امام علی علیه السلام می‌فرمایند: بهترین خنده لبخند است.

امام صادق عليه السلام: قهقهه زدن، كار شيطان است. (1)

لذا غیر از دلایل علمی که دیشب بیان شد به جهت دوری از تشبه به شیطان قهقهه زدن عمل مناسبی نیست اما اگر کسی این عمل را انجام می‌دهد، امام باقر عليه السلام می‌فرمایند: هرگاه قهقهه زدى، در پى آن بگو: خدايا! بر من خشم مگير. (2) پس نه تنها اسلام با شادی و سرور مخالف نیست بلکه برای آن ثواب نیز برشمرده است، امام صادق عليه السلام: هر كه به چهره برادر خود لبخند زند، آن لبخند براى او حسنه‌ای باشد. (3)


پینوشت:

1) الكافی، 2/664/10.

2) الكافی، 2/664/13.

3) الكافی، 2/206/1.
 

پنج شنبه, 03 اسفند 1396 18:35

گردنبد مردان

یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های آدمی، انتخاب همسر است، زیرا بدین وسیله به تشکیل سازمان خانواده پرداخته و این امر در زندگی شخصی، اجتماعی و تربیت فرزندان تأثیر بسزایی دارد. اهمیت این انتخاب به‌قدری است که سعادت، رضایت و ناکامی‌های آدمی در زندگی را تا حدی می‌توان به چگونگی این انتخاب مربوط دانست. بسیاری از زوج‌هایی كه كارشان به مشاجره، طلاق و... كشیده می‌شود به ملاک‌های انتخاب همسر، تحقیق، گفتگو و بررسی‌های زمینه‌های مشترك و متفاوت همدیگر اهمیت نداده‌اند.

الف) ملاک‌های اساسی و کلیدی: برخی از ملاک‌های ازدواج ملاک‌های اساسی برای ازدواج هستند از جمله آن‌ها:

1) تدیّن و ایمان.

2) اخلاق نیکو.

3) شرافت و اصالت خانوادگی.

4) عقل.

ب) ملاک‌های فرعی ازدواج: ملاک‌های فرعی ازدواج بسیار مهم‌اند ولی درجه اهمیت آن‌ها به اهمیت ملاک‌های اصلی و کلیدی نمی‌رسد. کار آن‌ها مثل دیوارهای ساختمان است که بر روی پی (ملاک‌های اصلی) قرار می‌گیرند برخی از این ملاک‌های فرعی از این قرار است:

1) سلامت جسم و روح

2) زیبایی

3) تحصیلات

4) کفو و همتایی زوج‌ها

لذا امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: همانا زن طوق (گردنبند) است؛ پس بنگر که چه طوقی به گردن می‌افکنی.

برای زن ارزش و بهایی نمی‌توان تعیین کرد، نه برای خوب آن‌ها و نه برای بدشان؛ زن خوب، ارزشش طلا و نقره نیست؛ بلکه از طلا و نقره هم بهتر و ارزشمندتر است و زن بد، ارزشش خاک نیست؛ بلکه خاک هم از او ارزشمندتر است.

 

پنج شنبه, 03 اسفند 1396 14:25

پربرکت‌ترین بانو

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند: پربرکت ترین زنان کم خرج ترین ایشان است؛ همسرانی قانع و ساده زیست مردانی تقدیم جامعه کرده‌اند که بی‌بدیل هستند و این همه موفقیت به دست نمی‌آمد مگر با ساده زیستی و قناعت آن بانوان؛ به‌راستی کم خرج بودن همسر کمک بزرگی به رشد مادی و معنوی یک خانواده می‌کند. نجمة السادات طباطبایی- دختر محترمه علامه طباطبائی- بیان می‌دارد: پدرم همیشه از مادرم به نیکی یاد می‌کردند و می‌گفتند این زن بود که مرا به این جا رسانید، او شریک من بوده و هر چه کتاب نوشته‌ام نصفش مال این خانم است؛ البته ناگفته نماند آقایان نیز باید قدر شناس چنین همسری باشند و آن‌چنان که شایسته است زندگی را پر از شادی، مهر، محبت و صفا کنند.

صفحه1 از3