مرسلون

مصطفی زنگوئی

مصطفی زنگوئی

پنج شنبه, 17 آبان 1397 07:25

حزن و فرح

قال علی علیه‌السلام: ان الله...اختار لنا شیعة ینصروننا و یفرحون بفرحنا و یحزنون لحزننا (1): خداوند برای ما، شیعیان و پیروانی برگزیده است که ما را یاری می‌کنند؛ با خوشحالی ما خوشحال می‌شوند و در اندوه و غم ما محزون می‌گردند.


پی‌نوشت:

 1) غررالحکم، جلد 1، صفحه 235

سه شنبه, 15 خرداد 1397 08:21

امام حسین (ع)، گرمای قلب‌ها

پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم: شهادت حسین علیه‌السلام حرارتی در دل‌های مؤمنان افروخته که تا ابد خاموشی ناپذیر است.


پی‌نوشت:
1) مستدرك الوسائل، جلد 10، صفحه 318

 

چهارشنبه, 28 شهریور 1397 08:37

امام حسین (ع) و حرکت احیاگرانه

b13bf04dcbb3ea7c78d5db180bd38657_XL_Copy مصطفی زنگوئی

با شهادت امام چنان حق و باطل از یکدیگر متمایز گشت که بازماندگان از یاری امام به خود آمده و نه تنها در همان زمان بلکه در طول تاریخ قیام‌های حق‌طلبانه اسلامی در ذیل قیام امام شکل گرفت و با شهادت امام فرصتی بی‌سابقه برای قرار گرفتن در صف ایمان با پیگیری راه ایشان میسر گشت تا انسان بتواند باملاحظه مصداق کامل و عینی حق جاری در عالم که وجود امام بوده تا آخر تاریخ صف بندی خود را بشناسد و همانند جاهلان عصر امام و سابق آن، این‌گونه راه را گم نکند؛ این تنها منظری از اثرات قیام امام بوده و به‌نوعی عاشورا مسیر امامت را در دوره‌های بعد تا زمان ظهور میسر نمود.

 

شنبه, 12 اسفند 1396 19:01

امام صادق (ع) و تربیت حسینی

سجده بر سایر خاک‌ها اشکال ندارد ولی سجده باید ویرانگر باشد، سجده بر تربت امام حسین علیهاالسلام برای دشمن ویرانگر است؛ چون هم تواضع می‌آموزی، هم شوق وصل و هم جهاد؛ حالا دلیل سجده‌های طولانی رزمندگان را فهمیدم؛ عشق کربلا، نای بلند شدن را از سر می‌گیرد.

كان الصادق (علیه‌السلام) لا يسجد الا على تربة الحسين (علیه‌السلام) تذللا لله و إستكانة اليه (1): رسم حضرت امام صادق (علیه‌السلام) چنين بود كه: جز بر تربت حسين (علیه‌السلام) به خاك ديگرى سجده نمی‌کرد و اين كار را از سر خشوع و خضوع براى خدا می‌کرد.


پی‌نوشت:
1) وسائل الشيعه، ج 3، صفحه 608

 

امام حسین علیه‌السلام: مَالُكَ اِنْ لَمْ يَكُنْ لَكَ كُنْتَ لَهُ فَلَا تُبْقِ عَلَيْهِ فَإِنَّهُ لَا يُبْقِي عَلَيْكَ وَ كُلْهُ قَبْلَ اَنْ يَأْكُلَكَ (1): اگر مال و ثروتت در خدمت تو نباشد تو در خدمت او هستی، پس به آن اعتماد مکن زیرا برای تو باقی نمی‌ماند و از آن استفاده کن قبل از اينكه او تو را بخورد.


پی‌نوشت:
1) بحارالانوار، جلد 68، صفحه 357

 

چهارشنبه, 18 مهر 1397 14:29

خدمتگزاری

از شعیب بن عبدالرحمان خزاعی نقل‌شده است که: بر پشت امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا اثر (زخمی) یافت شد؛ پس از امام سجاد علیه‌السلام درباره آن سؤال کردند؛ حضرت فرمود: (این اثر) مربوط به انتقال بارها است که حضرت به منزل بی‌سرپرست‌ها و یتیمان و فقرا می‌برد. (1)


پی‌نوشت:
1) منتخب میزان الحکمه، صفحه 45، روایت 501

ولایت از مهم‌ترین اصول اسلام است. امام باقر علیه‌السلام فرمودند: بنای اسلام بر پنج چیز قرار داده‌شده است: نماز، زکات، روزه، حج، ولایت و به هیچ‌یک از این‌ها به‌مانند ولایت، دعوت داده نشده است. (1)

حضرت زهرا سلام‌الله علیها نیز بعد از رحلت پدر با طُرُق مختلف از ولایت دفاع کردند. افشاگری‌های ایشان در آن خطبه معروف و حضور روشنگرانه در بصیرت سازی در دوران بعد از سقیفه که سوار برشتر بر درب انصار و مهاجرین رفته و واقعه غدیر و ولایت حضرت امیر را یادآوری می‌کردند ازجمله دفاعیات ایشان از ولایت می‌توان برشمرد؛ و درنهایت با آخرین سلاح یعنی جسم نحیف خود، در بین در و دیوار از ورود متجاوزین به حریم ولایت پاسداری کردند.


پی‌نوشت:
1) کافی، ج 2، صفحه 19

 

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.