مرسلون

مصطفی رضایی

مصطفی رضایی

یکشنبه, 18 شهریور 1397 17:24

تقابل نظامی موفق با همه دنیا

pic207431450158467_Copy مصطفی رضایی 

گردان‌های دیگه در حال عقب‌نشینی بودند و بسیاری از فرماندهان اونا کشته‌شده بودند. در همین حال خمپاره‌ای به خودروی فرمانده تیپ اصابت کرده و او به همراه بیسیم چی، محافظ و راننده‌اش کشته‌شده‌اند! با شنیدن این خبر، از خوشحالی تو پوست خودم نمی‌گنجیدم! سرباز وظیفه «عبدالسلام یعقوب» که راننده‌ام بود، به من گفت: «قربان! ایرانی‌ها به نزدیکی مقر ما رسیده‌اند.

ـ سرباز به دست من شلیک کن!

گلوله در استخوان دستم نشست و خون فواره زد. حق قانونی فرار رو پیداکرده بودم؛ برای همین سوار خوردو شدم و راننده با سرعت به سمت پشت جبهه حرکت کرد.

 

سه شنبه, 06 شهریور 1397 19:43

رفتارهای انحصاری زن و مرد

bdaf37bc12fa68fad2d3d51d23f6ab75_XL_Copy مصطفی رضایی

مردان همانند زنان گرفتار چالش‌های رفتاری می‌گردند که برخی از آنان به‌نوعی در میان ایشان حالت غالبی داشته و ناشی از نوع خصوصیات خلقتی ایشان است؛ این خصوصیات در مردان همانند عصبانیت، عدم احساسات لازم در زنان نیز خصائصی همانند احساس بیش‌ازحد، ضعف تعقلی این مسئله به دنبال خصوصیاتی در این دو جنس شکل‌گرفته که به‌نوعی وجود آن‌ها در خلقت ایشان ضرورت دارد به‌عنوان‌مثال محبت وسیع و وجود احساسات گسترده از لوازم وجودی زن بوده تا بتواند نقش همسری و مادری خود را به بهترین نحو ممکن به‌جای آورد اما به دنبال آن، آفت‌هایی همچون رنجش‌های بیش‌ازحد و آفت جامع بینی در او ایجاد می‌نماید همان‌طور که در مرد نیز چنین جریانی حاکم است؛ مقداری از این خصائص طبیعی بوده که موجب تمییز زن از مرد می‌گردد، اما در خصوص میزان زائد از آن‌که به‌نوعی منجر به رذیلتی اخلاقی می‌گردد، ضروری است که انسان باایمان و تقید به اصول اخلاقی دینی آن‌ها را از میان ببرد.

سه شنبه, 06 شهریور 1397 19:06

غلبه بُعد احساسی در زن

0dcb61b587daf6903830a00cc2e16f87_XL_Copy مصطفی رضایی

فدارها علی کل حال واحسن الصحبة لها فیصفو عیشک(1): همیشه با همسرت مدارا کن و با او به نیکی هم‌نشینی کن تازندگی‌ات باصفا شود.

جنس زن به سبب غلبه بُعد احساسی، ممکن است دچار نوسانات رفتاری و سخنانی گردد که از نگاه عقلایی و تحلیلی مرد نابجا به نظر برسد، چراکه جنس مرد در پی نگاه حساب گری و تحلیلی از امور بوده و زن در رویکرد مقابل او قرار دارد، از همین روی در روایات بسیاری بر مدارا نمودن با همسر تأکید شده و بیان گشته این تنها راه به دست آوردن شیرینی مصاحبت با او در زندگی است؛ چراکه ظرافت زنانه به دنبال خود شکنندگی سریع را همراه خواهد داشت و این شکنندگی در رفتارهایی همانند قهر، ناراحتی سریع، گلایه بروز پیدا می‌کند و مرد این وظیفه را بر عهده دارد که زن را آن‌گونه که خلق‌شده بشناسد و همان‌گونه از او توقع داشته باشد.


پی‌نوشت:

1) مکارم الاخلاق، صفحه 218

شنبه, 27 مرداد 1397 08:13

ایثار در محیط خانواده

302b9c227c50b8734e7b50eb908ed9ff_XL_Copy مصطفی رضایی

التواضع یرفع‏ (1)

سبک زندگی انسان آکنده از افراد و محیط‌های مختلف است و تنها با شناخت روان‌شناسی حقیقی افراد موجود در این مجموعه‌ها می‌توان به سبک زندگی حقیقی نائل آمد؛ ازجمله خصائص موجود در هر انسان خصلت تواضع و دوری از انانیت است، هرکس نفس خود را برتر داشته و سعی در القاء مقاصد و اهداف خود دارد، زمانی که فرد روی این حصار درونی پای گذارد، محبت قلوب را به سمت خود جلب خواهد نمود و دیگران که خو گرفته با ترجیح دادن نفسانیات خود هستند، متوجه این فضیلت اخلاقی و ایثار نفسانی فرد خواهند شد و همین امر موجب رفعت انسان و قرار گرفتن فرد در قلوب خواهد شد؛ این خصلت اساسی در رابطه با همسر و خانواده بیش از هر جایگاه دیگری دارای حساسیت و اثرات است.


پی‌نوشت:

1) غررالحکم و درر الکلم، صفحه 17

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.