مرسلون

مرتضی رضایی

مرتضی رضایی

سه شنبه, 17 مهر 1397 20:01

جریان سقیفه و مسیر امامت

cd5476ff13af0a2f2bd4cdb4c3863229_XL_Copy مرتضی رضایی

جریان سقیفه تحریفی در خصوص بستر امامت در میان مردم بوده و اگر رخ نمی‌داد مردم ذیل هدایت ظاهری و باطنی امام از جهت مادی و معرفتی به برخورداری بیشتری رسیده و جامعه اسلامی در سرازیری‌های متعدد قرار نمی‌گرفت و مسلماً تغییرات محسوسی در جریان ظهور امام عصر علیه‌السلام رخ می‌داد.

 

 c5a4461fee4022be77a2b6baf7c44bdf_XL_Copy مرتضی رضایی

رویکرد اشرافی گری در هر جامعه‌ای بخصوص جامعه اسلامی مانند یک زهر مُهلِک برای آن جامعه است. نفی این رویکرد توسط پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم در میان اعراب تا حدودی توانست این روحیه را از آنان دور کند ولی با به قدرت رسیدن امویان در جامعه اسلامی، با همین رویکرد جاهلی را رواج دادند؛ تا جایی که سرداران درجه‌یک سپاه امام‌ حسن علیه‌السلام را به همین ترتیب خریدند؛ یکی از عمده دلایل حادثه عاشورا، رویکرد اشرافی گری در جامعه آن روز بود که خیلی از کسانی که در مقابل امام علیه‌السلام ایستادند، به وعده پول و منصب بود.

آنچه مسلم است این روحیه جامعه را دچار انحطاط فکری می‌کند بدین معنی که اگر اشرافی گری در جامعه اولویت داشته باشد، از هر راهی برای رسیدن به آن حتی کشتن پسر پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم استفاده می‌شود تا به مال و منصبی برسند.

 

سه شنبه, 27 شهریور 1397 11:59

همراهی اهل بیت امام حسین (ع)

40c0ab0503e2c8d4bcdb9156f95a5ba9_XL_Copy مرتضی رضایی

هیچ نقطه تاریخی بیان ننموده است که اهل‌بیت امام علیه‌السلام در مسیر کربلا و دشواری‌های آن، با جبر پا به این مصائب گذاشتند؛ بلکه اهل‌بیت علیهم‌السلام ایشان با درک از حقیقت اهداف کربلا باکمال طوع، پا به عرصه سخت‌ترین ابتلائات هستی گذاشتند و در این مسیر، دشمن از صبر و بردباری ایشان متعجب مانده بود؛ شاهد این همراهی و آمادگی قلبی اهل‌بیت امام حسین (علیه‌السلام)، در عمل ایشان کاملاً متجلی بوده و کوچک‌ترین عملی که نهضت مقدس کربلا را تحت شعاع خود قرار دهد و از اثرات و عظمت آن بکاهد، از ایشان صادر نشده است.

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 03:34

انتظار، مایه امید شیعه

انتظار، واژه‌ای است که هر شیعه معنای آن را به‌خوبی درک می‌کند؛ عاملی که قوه محرکه شیعه و امید آنان بعد از تحمل رنج‌های شدید می‌باشد و به همین دلیل یکی از نقاطی است که دشمن برای ضربه زدن به آن وارد میدان شده است؛ جامعه شیعی بلکه تمامی جوامع همیشه منتظر شخصی بودند که عدل را در جهان تحقق بخشد‌؛ یکی از دلایل پویا بودن جامعه شیعی، توجه به مقوله انتظار است. به همین دلیل در روایات متعدد و با تعابیر مختلف، انتظار فرج را ممدوح دانسته و به آن امر کرده‌اند.

 

یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 14:32

به شمار اهل بدر

گنجینه‌هایی به شمار بدریّون، ۳۱۳ نگین عالم‌تاب این عالم که به هر جا می‌روند برکت و روشنایی را به دنبال خود می‌برند! برخی عجم‌اند؛ روز روشن سوار برابر می‌آیند و برخی از آن‌ها درحالی‌که در بستر خود خوابیده‌اند، در مکه بدون وعده قبلی به محضر صاحب خود می‌رسند؛ گویا آن روز ماهِ مجلس بر منبر کوفه و ۳۱۳ ستاره در اطراف نگین انگشتر در حال طواف‌اند! آنان پرچم‌داران و حاکمان خداوند بر خلقش در زمین هستند.

سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 08:57

اضطرار امام صادق (ع) به امام زمان (عج)

صاحب عالم، هر سمی را تبدیل به رایحه دل‌انگیز ظهور کرده؛ همان رایحه‌ای که جد او امام صادق (علیه‌السلام) بالباسی کهنه و بدون یقه، بر ریگ‌های خشن، با صدای «مولای من!» بر زبان می‌آورد و چون مصیبت دیدگان، اشک از مشک چشمان مبارکش بر زمین می‌ریخت؛ او می‌آید، ولی اگر اضطراری باشد؛ «تا کی؟…» به پایان می‌رسد اگر به او درماندگی باشد و نبود او همان درد باشد.

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 01:37

313 ستاره

سلام بر تو ای سرچشمه‌ی زندگی! سلام بر تو، ای بهار عالمیان! و سلام بر تو ای رونق و چشم‌روشنی روزگار! عالم می‌داند که برای آمدن او، باید حلقه ۳۱۳ ستاره برای طواف ماه نیمه شعبان، کامل باشد و باید اضطراری برای مردم روزگار باشد که فرق با او و بی او بودن را بدانند؛ بدانند که سال‌ها، هزاران پادشاه و وزیر نتوانستند زندگی واقعی را برایشان آماده کنند؛ زندگی‌ای که در آن حتی کودک با مار شبی همراه می‌شود!

یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 14:28

انتظار یعقوبی

علاقه، شاید گاهی بر در منزل دِل بنشیند و پس از چندی رخت ببندد و برود؛ ولی محبت شدید، جان را مقیم منزل یار می‌کند؛ محبت شدید، انتظارِ یعقوبی می‌آورد؛ انتظاری که هر دَمش بی‌قراری است و هر قدمش لحظه‌شماری برای آمدن یوسف کنعان؛ یوسفی که مرهم زخم‌های بی‌درمان و ماهِ شب فراق اوست.