مرسلون

گروه تبلیغی خانواده اسلامی

گروه تبلیغی خانواده اسلامی

 

تاریخچه گروه:

گروه خانواده اسلامی در دی ماه 95 تشکیل و در حوزه خانواده و تربیت اسلامی فعالیت میکند . فضای فعالیت گروه شبکه های اجتماعی می باشد .

 

اهداف گروه:

تولید و ترویج محتوای تربیتی  در راستای تبیین جایگاه خانواده اسلامی

  ترویج سبک زندگی اسلامی

 استفاده از ظرفیت فضای مجازی جهت تبلیغ و نشر معارف اسلامی

چهارشنبه, 28 فروردين 1398 09:50

آرزو و نیت الهی

1111111111111111111111111111111666666666666666666 گروه تبلیغی خانواده اسلامی

با صورت اخم‌کرده رو به استادش کرد و گفت: چرا گفته‌اند اگر آرزویت با نیت صحیح نباشد، ناکام می‌شوی، ولی نیت مناسب دروازه ورود به کام‌گیری از آرزوها است.

استاد شانه‌هایش را بالا انداخت و گفت: عزیزم مالک تمام دنیا و زرق‌وبرقش خداوند مهربان است؛ پس اگر بخواهی به گلستان آرزوهایت برسی، باید دم صاحب آن‌ها را ببینی (1) و چینش آرزوهایت با خواسته خدا هماهنگ باشد.

منور شدن آرزو با نیت الهی، سبب کام‌گیری از آن نعمت می‌شود، ولی عدم نیت الهی باعث قهر کردن آرزوها با انسان و یا عدم لذت از آن می‌شود. (2)


پی‌نوشت‌:
1) سپس بر آسمان كه در آن هنگام دودى بود بپرداخت و آنگاه به هر دو (آسمان و زمین) فرمود: چه بخواهيد و چه نخواهيد بايد تحت فرمان درآييد گفتند به رغبت تحت فرمانيم؛ فصلت، آیه 11
2) امام صادق علیه‌السلام: چه‌بسا كسى كه آرزوى چيزى داشته و خلاف آن نصيبش شده است؛ ميزان الحكمة؛ جلد 1 فارسى؛ صفحه 207، حدیث 692

پنج شنبه, 01 فروردين 1398 15:24

زمان مناسب دروازه موفقیت

1801696_899_Copy1234567 گروه تبلیغی خانواده اسلامی

زهرا می‌خواست شوهرش را راضی کند که دو میلیون تومان به برادرش قرض دهد؛ برای همین زمانی که همسرش بابک غروب از سرکار به منزل آمد به‌سرعت درخواستش را مطرح کرد.

بابک خیلی خسته و گرسنه بود، برای همین با ناراحتی به او گفت: مشکل برادرت به من چه ربطی دارد! برو شام را حاضر کن؛ بهتر بود که زهرا بعد از شام خوردن درخواستش را مطرح می‌کرد تا جواب مثبت می‌گرفت.

انتخاب زمان مناسب جهت انتقاد یا درخواست گامی به کاهش اختلاف در همسران است. (1)


پی‌نوشت‌:
1) امام صادق علیه‌السلام فرمودند: زن سعادتمند آن است که شوهر خود را احترام می‌کند و او را نمی‌آزارد؛ بحارالانوار، جلد 100، صفحه 253

یکشنبه, 04 فروردين 1398 17:45

انعکاس کلام در کوهستان دیگران

6548_Copy گروه تبلیغی خانواده اسلامی

وارد اداره که شد، جمله روی میز یکی از کارمندان خیلی نظرش را جلب کرد: اگر با من از کلمات خوب استفاده کنید، حتماً کلمات بهتری از من می‌شنوید، در غیر این صورت منتظر کلام خوبم نباشید.

به خودش گفت: هر چه بگویی، همان می‌شنوی، زیرا این جهان کوه است و کار ما صدا کردن و طنین کلام‌های ما به کوهستان زندگی انسان‌ها می‌رسد تا انعکاس خوب یا بد آن را با تمام وجود احساس کنیم.

استفاده از کلمات خوب، شاه‌کلید کاهش اختلافات در زندگی همسران و دیگران است. (1)


پی‌نوشت:
1) وجود نورانی امام علی علیه‌السلام: زیبا سخن بگویید تا زیبا بشنوید؛ تصنیف غررالحکم و درر الکلم، صفحه 436، حدیث 9977

یکشنبه, 04 فروردين 1398 17:56

باغ خوشبختی در منزل

98754_Copy گروه تبلیغی خانواده اسلامی

صادق به پسر و عروسش با مهربانی می‌گفت: اگر می‌خواهید باغی زیبا از محبت در منزل داشته باشید، دقت کنید: این باغ، هم آفتاب محبت می‌خواهد و هم آب عقل.

با صبر باغتان را با گل‌های مهرورزی زیبا کنید.

خوش‌رفتاری، نسیم بهاری است که باغ نیاز شدیدی به آن دارد.

مشکلات و سختی‌ها، تندباد‌هایی هستند که زمان وزیدنشان باید از دیوار صبر کمک بگیرید. (1)

برای اداره بهتر باغ از کارشناسان کمک بگیرید.


پی‌نوشت‌:
1) البته اگر كسى صبر كند و ببخشد، اين دو خصلت از خصال بس بزرگ است‏؛ شوری، آیه 43

یکشنبه, 04 فروردين 1398 18:20

گامی به بدبختی

photo_2019-03-14_20-46-48_Copy گروه تبلیغی خانواده اسلامی

اگر با فلان دختر بی‌حجاب که باباش ثروتمند است، ازدواج کنم، قطار آرزوهام به ایستگاه آخر می‌رسد و بعدش با خدا آشتی می‌کنم.

بعد از ازدواج با او دودستی تو سرش می‌زد و می‌گفت: از ازدواج با او پشیمانم.

شیفتگی‌ به آرزوهای دنیایی تیری از تیرهای شیطان (1) و عامل بدبختی است.


پی‌نوشت‌:
1) امام علی علیه‌السلام فرمودند: آرزوها باعث تسلط شیطان بر قلب غافلان می‌شود؛ تصنیف غررالحکم، حدیث 7206

با تلاش و مطالعه فراوان مدرک دکترای خود را از دانشگاه گرفت، ولی فهمید که به هدف اصلی خودش نرسیده است. حالا یک ویلای زیبا در لب دریا خریده تا روزهای تعطیل، برای خوشگذارنی به آنجا برود.
چند ماه لذت وصف‌ناپذیری از ویلایش برد، ولی دوباره احساس کرد که اضطرابش کاهش نیافته است. با پول فروش ویلایش عازم یک از شهرهای دیدنی اروپا می‌شود، مکانی که سرشار از لذت و تفریح باشد، ولی زمان بازگشت از سفر دچار اضطراب شدیدی شد.
او علاقه دارد از جاده‌ای غیر از جاده اصلی، از دره‌ی اضطراب خود فرار کند و فکر می‌کند با دل‌بستگی به پول و دنیا می‌تواند آرامش واقعی را در خودش ایجاد کند، ولی بعد از مدتی همان غم قلبش را پر می‌کند.
آنچه تو گنجش توهم می‌کنی؛؛؛ زان توهم گنج را گم می‌کنی
#آرامش_ماندگار فقط با دل‌بستگی به #خدا امکان‌پذیر است(1) نه با دل‌بستگی به دنیا.


پی‌نوشت‌ها:
1- ِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُ‏ الْقُلُوبُ؛ فقط با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد. سوره رعد، آیه28

 

جمعه, 17 شهریور 1396 12:17

عمراً اگر راضی شوم

عمراً اگر راضی شوم، من کاری ندارم که حرفت درست است یا غلط و یا منطقی، فقط و فقط باید حرف من در منزل حرف آخر باشد و کسی نباید روی حرف من اشکالی وارد کند، فهمیدی؟ هر انسان منصفی قبول دارد که جروبحث سم مهلکی برای زیادشدن اختلافات می‌باشد. کارشناسان دینی و مشاوران هم همسران را از این کار(جر و بحث) که سبب آزار روحی می‌شود، منع نموده‌اند؛ زیرا علت اصلی این بگومگو این است که فرد می‌خواهد فقط سخن خود را به کرسی بنشاند. به جرات می‌توان گفت که فضای حاکم بر خانواده باید مهربانی و گذشت باشد و این خودخواهی با پیمان عمیق رفاقت و ازدواج منافات دارد وتوان قدرتمندی در تخریب رابطه اشخاص و همسران دارد. وجود نازنین امام علی(ع) فرمودند: لا محبّة مع‏ كثرة مراء؛ با جروبحث، محبت ایجاد نمی‌شود. (1) چه زیبا می‌شود که با فراموشی خودخواهی از جروبحث دروی کنیم وجود گرامی امام هادی(ع): الْمِرَاءُ يُفْسِدُ الصَّدَاقَةَ الْقَدِيمَةَ وَ يُحَلِّلُ الْعُقْدَةَ الْوَثِيقَةَ وَ أَقَلُّ مَا فِيهِ أَنْ تَكُونَ فِيهِ الْمُغَالَبَةُ وَ الْمُغَالَبَةُ أُسُّ أَسْبَابِ الْقَطِيعَةِ؛ با جروبحث، دوستی قدیمی نابود و حس برتر جویی علت اصلی این نابودی است.(2)


پی‌نوشت‌ها:
1- خوانساری، غررالحکم ودررالکلم، ج6،ص362،نشر دانشگاه تهران، تهران، 1366ه.ش
2- بحارالانوار،ج75،ص370،نشر داراحیاءالتراث العربی، بیروت،1403ه.ق
توضیحات بیشتر در سایت بی‌نظیر مرکز مشاوره موسسه امام خمینی(ره): http://moshavere.org/node/1123

چهارشنبه, 24 آبان 1396 09:40

داد گاه صحرایی خانواده

دادگاه صحرایی خانواده تعدادی از همسران زمان ایجاد دعوا، قبل از شنیدن صحبت و دلیل فرد مقابل به‌سرعت حکم صادر می‌کنند و اگر بتوانند، به هر صورت ممکن، همسر خود را همان لحظه به‌شدت مجازات می‌کنند. این‌ها اگر نتوانند، منتظر زمان مناسب برای ضربه زدن می‌مانند؛ غافل از اینکه ممکن است او برای کارش دلیل منطقی داشته باشد و یا در شرایطی بود که اگر خود او هم جای او در آن شرایط بود، همان رفتار او را انجام می‌داد. مثلاٌ زمانی که شوهرت خیلی دیر از سرکار وارد منزل شد، به‌جای دادوبیداد و تهمت زدن، اول دلیل دیر آمدن او را بپرسید و باانصاف قضاوت نمایید چراکه امیر مؤمنان علی(ع) می‌فرمایند: الْمُؤْمِنُ لَا يُعَيِّرُ أَخَاهُ وَ لَا يَخُونُهُ وَ لَا يَتَّهِمُهُ‏ وَ لَا يَخْذُلُهُ ‏؛ مؤمن دنبال عیب برادرش نیست، به او خیانت نمی‌کند و او را متهم نمی‌کند و او را خوار نمی‌کند. (1)


پی‌نوشت‌ها:
1-: حرانی، تحف العقول، نشر جامعه مدرسین، قم، 1363ه.ش
توضیحات بیشتر در سایت مرکز مشاوره امام خمینی(ره): http://moshavere.org/node/1131

وقتی خون جلوی چشمان را می‌گیرد تا صبحی که او را از زندان راحت می‌کرد فقط چند روز مانده بود، روی دیوار کثیف سلول، بی‌حوصله چند خط کشید. در این چند سال زندان کارش فقط فکر کردن بود، اشک‌های زیادی ریخته بود و حسرت‌های زیادی از اعماق وجودش کشیده بود. همیشه تصویر روزی را مرور می‌کرد که با حرص‌وجوش فراوان سر همسرش را محکم به دیوار می‌کوبید و...بعد در خودش مچاله می‌شد و فقط آه می‌کشید و صورتش از اشک‌هایش خیس می‌شد. اگر آن بی‌ادبی همسرش را فراموش می‌کرد و او را می‌بخشید فَاعْفُوا وَ اصْفَحُوا؛ پس ببخشید و چشم‌پوشی کنید. (1) الآن در منزلش با زهرا کوچولوی خودش در حال حرف زدن بود. خیلی ناراحت بود که فرزندانش از نعمت پدر محروم هستند.


پی‌نوشت‌ها:
1.سوره بقره، آیه109
توضیحات بیشتر در سایت بی‌نظیر مرکز مشاوره موسسه امام خمینی(ره): http://moshavere.org/node/1123

صفحه1 از2
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.