مرسلون

گروه تبلیغی ذوالفقار

گروه تبلیغی ذوالفقار

با استعانت از خداوند متعال ودر ذیل توجهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف پس از گذشت سه سال از اجرای طرح حوزه مجازی مهندس طلبه و با کسب موفقیت های شگرف این طرح و جلب نظر مسولین ذیربط که بیانگر توجهات ویژه حضرت صاحب به این مجموعه می باشد، روایتی کوتاه از چرایی و چگونگی بوجود آمدن مجموعه و کارهای انجام گرفته تا به حال و اهداف و قله های پیشروی این مجموعه به رشته تقریر درآمده است. در ادامه نمودار ارکان مسولیتی و شرح وظایف سایر معاونت ها گردآوری شده است.
امید است که مجموعه اقدامات انجام شده و منویات پیش بینی شده برای آینده این مجموعه، مورد حمایت خاصه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف  قرار گیرد.

 

اهداف گروه:

در ابتدای امر فکر ایجاد چنین مجموعه ای توسط یکی از طلابی که به تازگی دروس دانشگاهی را در مقطع کارشناسی به اتمام رسانده بود و هجرت به حوزه علمیه را آغاز کرده بود بوجود امد. از خلأ هایی که در رابطه فراگیری دروس حوزه محسوس بود، نبودن امکانات و شرایطی که دانشجویان و سایر افرادی که بنا به دلایلی از فیض امدن به حوزه علمیه محروم بودند ولی در دل تمنای فراگیری این دروس را داشتند، و میخواستند در کنار انجام سایر فعالیت هایشان این معارف را نیز کسب نمایند، بود که اهمیت وجود این مجموعه را بیش از پیش نمایانتر می کرد.
 در این میان تلاش دشمن در ایجاد انواع پایگا ههای مجازی برای نشر اکاذیب و موهومات خود و تبلیغ بدون پشتوانه توهمات خود، نیاز ایجاد محیطی مجازی که اولا در دسترس همه باشد ثانیا دارای برنامه ای منسجم و همه جانبه برای فراهم کردن آنچه می تواند در عرصه مجازی از حوزه علمیه به نمایش درآید، باشد ثالثا داشتن همه مسائل مربوط به برگزاری دروس از برگزاری کلاس ها گرفته تا امتحانات منسجم، را پر رنگ تر کرده بود.
در این بین مجموعه هایی این کار را آغازکرده بودند ولی از نقاط ضعف بزرگ انها می توان به فراگیر نبودنشان و شرایط سخت ورودی و از همه مهمتر طلاب این مجموعه ها باید دروس و جزوات را به صورت خودخوان فرا می گرفتند و تنها در اخر ترم به برگزاری امتحانات و قبولی در انها بسنده می کردند، اشاره کرد.
با دیدن این ضعف ها این مجموعه برای رفع موانع چاره ای اندیشید که اعم ان عبارتند از قراردادن شرایط ورودی آسان و برگزاری کلاس های آنلاین که در ساعت های مشخص اساتید و طلاب در فضای مجازی حاضر شده و با گفت و شنود و ارائه انلاین دروس توسط اساتید و پرسش وپاسخ طلاب ادامه می یابد. در کنار همه اینها با بوجود اوردن سامانه طلاب و اساتید و سامانه آزمون و حضور و غیاب و چندین سامانه دیگر سعی شد که به کارایی و منسجم تر شدن مجموعه همت گماشته شود.
اما از نظر محتوا سعی شده که دروس انتخابی از دروس متداول یا نزدیک به دروس حوزه باشند تا طلابی که در ادامه قصد ادامه تحصیل در حوزه های علمیه را می نمایند با برخورداری از مطالب متداول دورس حوزه، با قبولی در امتحانات ارتقایی که توسط حوزه علمیه برگزار می گردد، به امر تحصیل در حوزه های علمیه مبادرت ورزند.
اما در این مجموعه سعی شد برخی از معارفی که جای خالی انها در میان دروس حوزه علمیه حس می شد را نیز، در ذیل واحدهای درسی به طلاب ارائه گردد. از میان انها می توان به اجرای طرح قرآنی با عنوان "انس با قرآن در 12 قدم" و نیز سایر مباحث معرفتی اشاره کرد که از دو منبع جوشان قرآن و عترت در این طرحها کمال بهره برداری انجام گرفته است. این طرح ها که توسط نخبگان و اساتید مجرب حوزه علمیه طراحی و تنظیم شده بودند با تلاش مستمر بومی سازی شده این مجموعه شدند و فرصت طرح و اجرا در این مجموعه را یافتند.
از دروس ارائه شده در این مجموعه می توان به عناوین زیر اشاره کرد:
1. ادبیات
2. احکام
3. منطق
4. اصول
5. فقه
6. عقاید
7. قرآن و عترت
8. دروس معرفتی

نشانی وبگاه: http://zolfaqar.ir/
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.