مرسلون

گروه تبلیغی گل نرگس

گروه تبلیغی گل نرگس

گروه گل نرگس در سال 1393 با هدف تبلیغ دینی در فضای مجازی تشکیل و تا به امروز به فعالیت خود در قالب های مختلف ادامه داده است .

سه شنبه, 07 آذر 1396 09:25

مسجد و حل مشکلات

یکی از آثار حضور در مسجد برکات مادی و معنوی است که خدای متعال به میهمانان خود عطا می‌کند. موضوعی که در روایت ما بدان اشارات زیادی شده است و بزرگان و مفاخر اسلامی بدان عمل می‌کردند.
ابن خلکان در تاریخ خود در شرح‌حال ابن‌سینا بزرگ حکیم و دانشمند معروف می‌نویسد: چون ابوعلی سینا مسئله مشکلی برای او پیش می‌آمد، برمی خواست وضو می‌ساخت و قصد مسجد جامع شهر را می‌کرد و نماز می‌گزارد و خدا را می‌خواند که آن مشکل را بر وی آسان کند و آن مسئله پوشیده را برویش بگشاید چنانکه خود بدین نکته اشارت کرده است. هرگاه در مسئله‌ای متحیر می‌ماندم، به مسجد می‌رفتم و نماز می‌خواندم و به مبدأ کل و آفریدگار جهان می‌نالیدم، باشد که مشکل مرا به من بگشاید و آن سختی را بر من آسان نماید.(1) بنابراین می‌توان با الگو گیری از بزرگان دین، به اهمیت نماز و مسجد پی برد و سعادت دنیا و آخرت و پیشرفت دنیایی را در آن جستجو کرد.


پی نوشت:

1)سوز سحرگاهی، ص 13، و سیمای فرزانگان، ص 171 و مجموعه مقالات، ص 156.

دوشنبه, 06 آذر 1396 11:01

شیوه جذب نوجوانان به نماز

تربیت کودکان و نوجوانان از ارکان مهم تربیت اسلامی است.

تربیتی که از قبل تولد شروع و بعدازآن باید ادامه پیدا کند. نکته‌ای که ائمه اطهار (علیهم‌السلام) بر آن تأکید می‌کنند. امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: «ما کودکان خود را از سن پنج‌سالگی به نماز، وا‌می‌داریم، شما نیز کودکان خود را از سن هفت‌سالگی، امر به نماز کنید. ما کودکان خود را از سن 7 سالگی به روزه گرفتن (به مقداری که طاقت دارند)، وا‌می‌داریم و وقتی عطش بر آن‌ها غلبه کرد افطار می‌کنند، شما هم کودکان خود را از سن 9 سالگی به روزه گرفتن امر کنید به مقداری که طاقت دارند...»(1)
مهم‌ترین مسئله در جذب نوجوانان، ایجاد بستر علاقه‌مندی آنان به نماز است؛ که آشنا کردن با خداوندی ملموس، مهربان که نعمات بسیاری به بنده‌ها داده و ایجاد یک ارتباط عاطفی وهم چنین آسان نشان دادن نمازخوانی و پرهیز از سخت‌گیری و زیاده‌روی در انجام آن، تشویق مناسب مادی مانند خرید هدیه و جایزه یا تشویق معنوی مثل معرفی به‌عنوان شخص خوب و نمازخوان و...از راه‌هایی است که در جذب نوجوانان به نماز کمک می‌کند.


پی نوشت:

1)تهذیب، ج20، ص380

سه شنبه, 07 آذر 1396 10:12

اجتماع سالم

انسان موجودی اجتماعی است یعنی یکی از نیازهای روحی و روانی بشر از کودکی تا پیری تعلقات او به اجتماع است و همین نیاز درونی است که باعث علاقه‌مندی افراد به‌ویژه جوان و نوجوان به عضویت در کارهای گروهی یا ورزشی می‌شود حال باید اذعان کنیم که اجتماع سالم در جهت عبادت خالق یکتا در مکانی مقدس مثل مسجد با حضور افرادی که به‌قصد عبادت و یاد و نام پروردگار و اعلان شروع آن اجتماع با صدای روح‌بخش اذان و ملاقات افراد در فضایی سالم و اجتماعی از افراد گوناگون با شغل‌های گوناگون ولی با یک هدف مشترک و مقدس آرامش خاص را برای حاضران به ارمغان می‌آورد و نقش مهمی در تعادل روحی افراد دارد.
پیغمبر اکرم (صلی‌الله علیه وآله وسلم) در این زمینه فرمودند: کسی که به‌سوی مسجد می‌رود و خواستار نماز جماعت است برای هر گام او هفتاد هزار حسنه است و درجات او بالا می‌رود اگر از دنیا رفت و این‌گونه بود خداوند هفتاد هزار ملک را وکیل می‌کند که در قبر او را همراهی کنند و او را بشارت می‌دهند و در تنهایی قبر انیس وی می‌باشند و برای او تا روز قیامت استغفار می‌کنند.(1)


پی نوشت:

1)مکارم الاخلاق، ج ۲، ص ۳۷۵

چهارشنبه, 08 آذر 1396 08:20

جوانان و رفتن به مسجد

وقتی جوانان برای نماز جماعت به مسجد می‌روند باعث می‌شود که بسیاری از صفاتی که یک فرد درنتیجه خودبینی دارد تبدیل به جمع‌گرایی شود و همچنین باعث ورود صفات نیکو در فرد که درهای رحمت به سویش باز می‌شود چنانکه امام صادق (علیه‌السلام) از پدر بزرگوارشان رسول خدا نقل می‌کند: کسی که به‌قصد نماز جماعت به‌سوی مسجد گام بردارد خداوند درازای هر گام او هفتاد هزار حسنه به او می‌دهد.(1)
به‌تدریج همین آمدن و شرکت درنمازجماعت باعث می‌شود فرد جلوه‌هایی ازمظهروزیبایی خداوند را پیدا کند تجربه نشان داده افرادی که در زندگی خود موفق بوده‌اند اهل مسجد و نماز جماعت‌اند و در فراز و نشیب زندگی، ناامید و مأیوس نمی‌شوند زیرا در همه‌کاره‌ای خود خدا را مشاهده می‌کنند و به او توکل می‌نمایند.


پی نوشت:

1)مکارم الاخلاق، ج ۲، ص ۳۷۵

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.