مهربانی و بخشش خدا

نوشته‌شده توسط

khoda-ye-mehraban960501_Copy مهربانی و بخشش خدا

برخی بر روی مهربانی و بخشش خدا خیلی مانور داده و آن‌ها بهانه برای انجام ندادن واجبات و یا انجام برخی از گناهان قرار می‌دهند.

این گفتمان فوق برخلاف احادیث اهل‌بیت علیهم‌السلام است.

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: ارْجُ اللَّهَ رَجَاءً لَا يُجَرِّئُكَ عَلَى مَعْصِيَتِهِ وَ خَفِ اللَّهَ خَوْفاً لَا يُؤْيِسُكَ مِنْ رَحْمَتِهِ (1): به خداوند امیدوار باش، امیدی که تو را بر انجام معصیتش جرئت نبخشد و از خداوند بیم داشته باش بیمی که تو را از رحمتش ناامید نگرداند.

هر انسانی در زندگی دوستانی دارد؛ انسان از دوستان یکدل و یکرنگ خود، هم انتظار بیشتری دارد (امید بیشتری به وفاداری آن‌ها دارد) و هم اینکه می‌داند اگر در حق آن‌ها کوتاهی کند مخصوصاً درجایی که اهمال‌کاری کند می‌تواند تأثیرات بدی را بر جا بگذارد.

اتفاقاً در احادیث، دین انسان به دوست و برادر انسان تشبیه شده است: اخوک دینک فاحتط لدينك بما شئت (2): دین تو مانند برادر توست (در دوستی)؛ پس نسبت به دین خود تا می‌توانی احتیاط کن.

پیام این حدیث برای ما این است که همان‌گونه نسبت به برادر خود مهربان هستیم و حال او را ازهرجهت رعایت می‌کنیم و حتی هم بیشتر از رعایت حال، بلکه برای او فداکاری می‌کنیم، نسبت به دین خود هم این‌گونه باشیم.

نکته

انسان به‌راحتی پشت سر دیگران غیبت کرده و حتی درصورتی‌که قبول کند که گناهی مرتکب شده، مهربانی خدا را پیش می‌کشد که خدا مهربان است و غیره، درحالی‌که ممکن است کسی هم از انسان غیبت کند و او هم مهربانی خدا را جبران‌کننده آن غیبت بداند، آیا ما ادعای مهربانی خدا را در مورد او، قبول کرده یا آن را دروغین می‌دانیم.

چگونه غیبت ما از دیگران  با مهربانی خدا جبران می‌شود؛ ولی غیبت دیگران از ما هیچ‌گاه با مهربانی خدا جبران نمی‌شود؟


پی‌نوشت:

1) جامع الاخبار، شعیری، صفحه 98

2) الأمالی (للمفيد)، صفحه 374

منتشر شده در اخلاق و عرفان

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید