مرسلون

آثار تقوا در قرآن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آثار تقوا در قرآن آثار تقوا در قرآن

آثار تقوا در قرآن:
تقوا در زندگی فردی و اجتماعی انسان و همچنین درتکامل اخروی‌اش نقش بسزایی دارد. تأکید قرآن و نتایج دنیوی و اخروی تقوا مبین اهمیت آن است. با نظر کردن به آیات کلام‌الله مجید به آثار مهم تقوا در زندگی انسان دست پیدا می‌کنیم.

1) گرامی شدن نزد خداوند
إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبير (1): بی‌تردید گرامی‌ترین شما در نزد خداوند،باتقواترین شماست،همان خداوند دانای آگاه است.
برای یک انسان هیچ‌چیز بالاتر از آن نیست که در نزد خداوند،عزیز و گرامی شود و خداوند از او راضی باشد. تقوا صفتی است که می‌تواند باعث شود تا انسان در نزد حضرت حق عزیز شود.

2) ایجاد بصیرت
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقاناً (2): ای کسانی که ایمان آورده‌اید، اگر از خدا پروا کنید برای شما نیرویی جداکننده (تشخیص‌دهنده حق از باطل) قرار می‌دهد.
طبق آیه قرآن خداوند می‌فرماید که اگر انسان تقواپیشه کند به بصیرت و بینشی مجهز می‌شود که بتواند در لحظات حسّاس،حق را از باطل جدا بکند. این تقوا می‌تواند در جهات گوناگون باعث فرقان و بصیرت شود مثلا در اعتقادات،جدا کردن ایمان و حق است از کفر و ضلالت و غیره.

3) بهشتی شدن
تِلْکَ الْجَنَّةُ الَّتي‏ نُورِثُ مِنْ عِبادِنا مَنْ کانَ تَقِيًّا (3): این بهشتی است که آن رابه هر یک از بندگانمان که پرهیزگار باشد به ارث می‌دهیم. تمام مسلمانان تلاش می‌کنند تا در روز حساب،رستگار و سعادتمند شوند و خود را از عذاب الهی و آتش دوزخ نجات دهند و به فردوس برین که وعدۀ خداوند متعال است وارد بشوند. بدون شک چنین بهشتی از آن‌کسانی است که از دستورات خداوند اطاعت کرده‌اند و خود را گرفتار محرمات و منهیات پروردگار نکرده‌اند. این افراد همان تقواپیشه کنندگان هستند. آثاری که در رابطه باتقوا در قرآن وجود دارد بسیار زیاد است و لکن محتاج جستجو و بررسی می‌باشد که با مراجعه به این کتاب مقدس می‌توان به آن‌ها دست‌یافت.


پی‌نوشت:
1) سوره حجرات، آیه 13
2) سوره انفال، آیه 29
3) سوره مریم، آیه 63

 

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 370 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « مؤمن و خوشه گندم قناعت و آثار آن »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.