مرسلون

آثار تلاوت قرآن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آثار تلاوت قرآن آثار تلاوت قرآن

كفاره گناهان

انسان در زندگی گاه دچار گناه و لغزش‌های كوچك و بزرگ می‌شود كه برخی از آنان كفاره دارد، تلاوت قرآن كفاره بعضی گناهان است. قرآن بخوان كه خواندن قرآن كفاره گناهان، سپر آتش وامان از عذاب الهی است. (1) بارور شدن ایمان

امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) فرموده: تلاوت قرآن، مایه باروری ایمان است. (2)؛ یكی از راه‌های مؤثر در رشد و باروری ایمان در هر فرد قرائت قرآن است. گفتگو با خداوند

برای انسان مؤمن و باایمان چه چیزی می‌تواند زیباتر از سخن گفتن با خداوند باشد و چه واسطه‌ای و هم‌کلامی بهتر، كه آن قرائت قرآن است.
پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله علیه وآله) فرمود: هركه دوست دارد باخدایش سخن بگوید قرآن بخواند. (3) منور شدن منازل

خانه‌های خود را با تلاوت قرآن نورانی كند؛ خانه‌ای كه زیاد در آن قرآن تلاوت شود خیروبرکتش فزونی یابد، به اهلش فراخی رسد و نورش به اهل آسمان روشنایی دهد؛ بدانسان كه ستاره‌های آسمان به اهل زمین، روشنایی دهند. (4)
چه بسیار افرادی هستند كه در زندگی خود نورانیت آشكاری با تلاوت قرآن احساس کرده‌اند و روزی و بركت خود را مدیون قرآن هستند.
پیامبر اكرم (صلی‌الله علیه وآله) فرمود: «خانه‌هایتان را با تلاوت ‌قرآن نورانى كنید و آن‌ها را همچون یهود و نصارا ـ كه نماز و عبادت را در خانه‌ها تعطیل كرده، تنها در كنیسه و كلیسا انجام مى‌دهند ـ به گورستان تبدیل نكنید.
هنگامى‌كه در خانه‌اى زیاد قرآن خوانده شود، خیروبرکت آن فزونى یابد و اهل خانه مدت‌ها از آن لذت خواهند برد و همان‌گونه كه ستارگان براى زمینیان مى‌درخشند، [این خانه] نیز براى آسمانیان مى‌درخشد.»(5)
از امام صادق علیه‌السلام روایت‌شده است كه فرمود: هر كس قرآن را از رو بخواند، از چشم خویش بهره‏مند خواهد شد و عذاب پدر و مادر او را تخفیف مى‏دهند اگرچه كافر باشند.

زدودن زنگار از قلب

پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله علیه وآله) فرمود: قلوب شما همانند آهن، زنگار می‌گیرد. پرسیدند جلادهنده‌ی آن چیست؟ فرمود: تلاوت قرآن. (6)
قلب انسان در مراحل مختلف زندگی دچار زنگارهایی می‌شود و اگر برای جلا دادن آن اندیشه‌ای نداشته باشیم، هلاكت به سراغمان می‌آید و یكی از بهترین راه‌ها برای پاک كردن زنگارها قرائت قرآن است. قرار گرفتن در شعاع نور نبوت

كسی كه قرآن بخواند شعاع نور نبوت او را فرامی‌گیرد با این تفاوت كه به او وحی نمی‌شود. (7) انسان‌هایی كه قلب پاک و رستگاری دارند و خود را از هرگونه گناه و آلودگی دور می‌دارند، در هنگام قرائت قرآن پاداش‌های فراوانی نصیبشان می‌شود.


پی‌نوشت:

1) وسایل الشیعه، ج 4، ص 839

2) غررالحكم و درر الکلم ص 263

3) كنزالعمال، ج 21 ص 510، ح 2257

4) اصول كافی، ج 2، ص 610

5) بحارالانوار، ج‌89، ص‌204

6) كنزالعمال، ج 2، ص 241، ح 3924

7) اصول كافی، ج 2، ص 610

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب برای درج در «سایتهای رسمی و معتبر» مثل ایکنا، ایسنا، حوزه، بلاغ, مناسب جهت تهیه «پیام یا پیامک فرهنگی»مانند پیامک های مناسبتی یا شبکه تله تکس صدا و سیما, مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 427 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.