مرسلون

اسلام و ورزشکار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تندرستی و داشتن زندگی سالم همواره مورد تأکید اسلام بوده و این اصل بر هیچ مسلمانی پوشیده نیست، در جامعه مدرن امروزی میلیون‌ها نفر به ورزش اشتغال دارند و چندین برابر آن نیز به‌عنوان تماشاگر، طرفدار ورزش‌اند.

یک ورزشکار آگاه پیش از آن‌که بر سلامت جسم اهمیت دهد به‌سلامت روح ارزش قائل است چرا که بین سلامت تن و سلامت روح ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، بدین‌جهت در اسلام تنها به ورزش جسمانی و پرورش اندام توجه نشده بلکه در کنار آن پرورش روح مورد تأکید است؛ حضرت امام خمینی (ره) به این دو اصل اساسی در دیدار با ورزشکاران تأکید نموده و می‌گویند: «ورزشکاران، به همان صورتی که ورزش جسمی دارند، ورزش روحی هم داشته باشند. از قدیم ورزشکاران ایران، به یاد خدا و علی (علیه‌السلام) بوده‏اند و این از برجستگی‏های آنان بوده است. (1)

اسلام ورزشکاری را می‌پسندد که متخلق به اخلاق حسنه باشد، با نفس امّاره خود به مبارزه بپردازد، از هوا و هوس‌های شیطانی که انسان را در وادی گناه و معصیت می‌اندازد دوری کند.

رسول اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند: نیرومند و قهرمان کسى نیست که در کُشتى، رقیب خود را بر زمین زند؛ بلکه نیرومند کسى است که در موقع خشم، مالک نفس خود باشد. (2)

اسلام ورزشکاری را می‌پسندد که دارای روحیه گذشت و بخشش باشد، زمانی که در اوج قله پیروزی قرار گرفت بر رقیب خود سخت نگیرد و درصدد انتقام‌جویی نباشد.

اسلام ورزشکاری را می‌پسندد که از تکبّر بپرهیزد هرچند نیرومند و قدرتمند باشد، نباید به قدرت و مقامات بالایی که دارد مغرور شود و بر دیگران تکبر ورزد.

اسلام ورزشکاری را می‌پسندد که تمام نیرو و قدرت خود را از خدا بداند چرا که در قرآن فرموده است:…أَنَّ الْقُوَّهَ لِلَّهِ جَمیعاً (3): تمامِ قدرت و نیرو، از آن خدا است.

اسلام ورزشکاری را می‌پسندد که رقیب خود را به‌عنوان یک رفیق ببیند و بداند که او نیز دارای توانایی‌ها و فضائل مشابهی هست و هیچ‌گاه درصدد تخریب او نباشد و او را دشمن خویش مپندارد.


پی‌نوشت:
1) صحیفه امام، جلد 18، صفحه 151
2) بحارالانوار، جلد 74، صفحه 153
3) بقره، آیه 165

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های پیام رسان
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 87 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « صیقل دل عاقبت بی عدالتی مسؤلین »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.