مرسلون

عوامل فشار قبر

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
علت‌های فشار قبر علت‌های فشار قبر

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَ مِنْ ضِيقِ الْقَبْرِ وَ مِنْ ضَغْطَةِ الْقبر: خداوندا از عذاب و تنگى و فشار قبر به تو پناه می‌برم (1)

قطعاً برای نجات از هر مصيبتي بايد عوامل ايجاد آن مصيبت را كشف كنيم تا با پيشگيري از پديد آمدن آن عوامل راه ابتلا به آن بلا را ببندیم. در روايات پیامبر (صلی‌الله علیه وآله وسلم) آمده است كه فشار قبر به دليل ضایع کردن نعمت‌هاست. قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی‌الله عليه وآله وسلم ضَغْطَةُ الْقَبْرِ لِلْمُؤْمِنِ كَفَّارَةٌ لِمَا كَانَ مِنْهُ مِنْ تَضْيِيعِ النِّعَم (2): رسول خدا (صلی‌الله عليه وآله وسلم) فرمود: فشار قبر براى مؤمن كفّاره نعمت‌هایی است كه تباه كرده است. همچنين از امام صادق (علیه‌السلام) و او از پدرانش (علیهم‌السلام) روایت‌شده كه رسول خدا (صلى اللَّه عليه وآله وسلم) فرمود: تنگى قبر و فشار آن به مؤمن براى آن است كه او نعمت‏های خدا را ضايع و اين تنگى و فشار قبر كفاره آن عمل محسوب مى‏ گردد. شايد در نگاه اول به نظر هر خواننده‌ای بيايد كه ضايع كردن نعمت‌ها گناهي است كه به‌آسانی می‌توان آن را ترك نمود به خاطر آنكه ضایع کردن نعمت‌ها را مساوي با اسراف می‌دانند اما اسراف يكي از مصاديق بارز در دايره تباه کردن نعمت‌ها به‌حساب می‌آید. اگر بخواهيم با نگاهي دقیق‌تر به عمق اين مسئله بنگريم خواهيم ديد كه حتي سير غذا خوردن، سير خوابيدن، حتي يك كلمه بيهوده سخن گفتن و مثل این‌ها نيز می‌تواند مصداقي از تضييع نعمت‌ها باشد. يك مقدار بيشتر از حدي كه بدن به آن نياز دارد بيشتر استراحت كردن هم نمونه‌ای از تضييع نعمت‌هاست. فرصتي كه خداوند به بشر براي زندگي روي زمين به او داده بسيار عزيز و مغتنم است. بايد از لحظه‌لحظه آن نهايت استفاده را برد. لذا استراحت نيز بايد به‌اندازه‌ای باشد كه بدن نيروي كافي براي فعاليت مجدد را به دست آورد. حتي يك مثقال چربي اضافه كه بر بدن روييده باشد (كه به همان اندازه نشانه زياد استفاده كردن مواد غذايي است) هم داخل در محدوده تباهي نعمت‌هاست. به همان اندازه كه اولياء خدا كم هستند، رهايي يافتگان از فشار قبر نيز كم هستند. البته خداوند رعايت خيلي از اين چيزها را به دليل مشقت بر بندگان خود واجب ننموده و در قيامت هم ايشان را به دليل سير خوردن و سير خوابيدن مواخذه نخواهد كرد اما ازآنجاکه هر چيزي اثر وضعي و طبيعي خودش را دارد، تضييع نعمت‌ها هم اثر خودش كه همان فشار قبر است را دارد كه البته بسته به ميزان آن کم‌وزیاد خواهد بود. برخي هم گفته‌اند منظور از تضييع نعمت‌ها، بكار بردن نعمت‌ها در غير از مورد مصرفشان يعني درراه حرام است. همان‌طور كه در تعریف شكر گفته‌اند كه «استفاده از نعمت است در همان راهي كه خداوند دستور فرموده يا اجازه داده است. به‌هرحال ازآنجاکه پرهيز از چنين گناهاني بسيار سخت و مشكل است، فشار قبر هم براي همگان عموميت دارد و فرار از آن جز براي عده بسيار معدودي چون ائمه معصومين بسيار بعيد است. ابو بصير می‌گوید: به امام جعفر صادق (علیه‌السلام) گفتم: أيفلت من ضغطه القبر احد؟ آيا احدى هست كه از فشار قبر نجات پيدا كند؟ فرمود: نعوذبالله منها، ما أقل من يفلت من ضغطه القبر؛ پناه به خدا مى‏بريم از فشار قبر. چقدر کم و اندك هستند کسانی كه از فشار قبر نجات پيدا كنند. (3)

اگر بخواهيم پرهيز از تباهي نعمت‌ها را به‌واقع درك كنيم، بايد در زندگي اولياء بزرگ الهي دقت كنيم. في المثال آنچه در زندگاني پرخير و بركت حضرت زهرا (عليهاالسلام) چه در بحث عبادت و چه در بحث زحمات دنيوي و ديگر مسائل می‌خوانیم و بسيار شگفت‌زده می‌شویم، راهنمايي است كه به ما نشان دهد پرهيز از تضييع نعمت‌ها چگونه می‌تواند باشد. ابن شهرآشوب گويد: هیچ‌کس در بين اين امّت عابدتر از حضرت فاطمه (علیهاالسلام) نبود، او آن‌قدر براى عبادت خدا بر پا می‌ایستاد كه پاهايش ورم مى‏ كرد. شيخ صدوق (رحمة الله عليه) روايت كرده كه حضرت على (علیه‌السلام) به مردى از بنى سعد فرمود: بگذار تا قصّه‏اى درباره خودم و فاطمه برايت بگويم: فاطمه همسر من در ميان خانواده رسول خدا (صلی‌الله عليه وآله و سلّم) از محبوب‌ترین افراد بود، او با مشك به‌قدری آب مى‏آورد كه اثر آن در سينه‏اش به‌جای مانده بود و به‌قدری با آسياب كار مى‏كرد كه دست‌هایش پینه‌بسته بود و به‌قدری خانه را جارو مى‏كرد كه گردوغبار بر لباس‌هایش می‌نشست و به‌قدری در زير ديگ آتش می‌افروخت كه لباس‌هایش سياه و چركين می‌شد و او به سبب اين كارها دچار زحمت و رنج شديدى شده بود. (4) كساني كه اهل اسراف و بریزوبپاش‌های آن‌چنانی هستند بايد منتظر فشار قبر سختي هم باشند كه اين همان مسئله‌ی ساده‌ی دودو تا چهار تاست. از ابو بصير نقل‌شده است كه امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: براى هر چيزى قلبى است و قلب قرآن سوره ياسين است، هر كس هرروز يا هر شب بخواند...، قبرش تا هرکجا چشم ببيند فراخ و گسترده مى‏گردد و از فشار قبر در امان مى‏ماند. برخي از عوامل نيز موجب كاهش فشار قبر است این‌ها مثل اقداماتي كه بعد از رسيدن بلا و مصيبت براي امدادرسانی مؤثرند، می‌توانند در قبر، مؤمن را از فشار و عذاب حفظ كنند.

1) برخي از سوره‌های قرآن
مثلا هر كس در هرروز جمعه سوره نساء را بخواند از فشار قبر در امان خواهد بود. (5) از ابو بصير نقل‌شده است كه امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: براى هر چيزى قلبى است و قلب قرآن سوره ياسين است، هر كس هرروز يا هر شب بخواند...، قبرش تا هرکجا چشم ببيند فراخ و گسترده مى‏ گردد و از فشار قبر در امان مى ‏ماند ... (6) و هر كس سوره ن و القلم را در نماز واجب يا مستحب تلاوت كند خداوند متعال او را از تنگدستى حفظ مى‏كند و هنگامی‌که بميرد به او پناه مى ‏دهد (تا در امان باشد) از فشار قبر. كسى كه بر تلاوت سوره حم زخرف مداومت كند، خداوند او را از گزند حشرات زمين و فشار قبر در امان دارد تا هنگامی‌که در پيشگاه خداوند بايستد، آنگاه آن سوره می‌آید و به دستور خداوند او را وارد بهشت مى‏ كند.

امداد از طرف بازماندگان:
رسول خدا (صلی‌الله عليه وآله وسلم) فرمود: هيچ لحظه‌ای سخت‌تر از شب اول دفن براى ميّت نيست، پس با صدقه دادن نسبت به مردگانتان مهربانى كنيد؛ و اگر نتوانستيد، دو ركعت نماز بخوانيد، به اين صورت كه در ركعت اوّل یک‌بار فاتحة الكتاب و یک‌بار آية الكرسى و دو بار سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ؛ و در ركعت دوّم یک‌بار فاتحة الكتاب و ده بار سوره أَلْهاكُمُ التَّكاثُرُ قرائت شود؛ و نمازگزار بعد از سلام نماز بگويد: اللّهمّ، صلی علی‌محمد و آل محمد، وابعث ثوابهما إلى قبر ذلك الميّت، فلان بن فلان: خداوندا، بر محمد و آل محمد درود فرست و ثواب اين دو ركعت نماز را به قبر آن ميّت، فلانى پسر فلانى، برسان. در اين صورت، خداوند در همان لحظه، هزار فرشته را به‌سوی قبر ميّت می‌فرستد كه هرکدام از آنان يك جامه و حلّه دارد و تا روزى كه در صور قيامت دميده می‌شود تنگى و فشار قبر او را به وسعت مبدّل می‌کنند و به شماره هر چيز كه آفتاب بر آن می‌تابد به نمازگزار كار نيك عطاشده و مقامش چهل درجه بالابرده مى ‏شود. (7) برخي روزها مثل شب جمعه داراي بركات معنوي هستند شايد در اين ايام، حوادثي در بين زمين و آسمان اتفاق می‌افتد كه در چيزهايي مثل فشار قبر تأثیرگذار است. بنابراين خداوند با حساب‌وکتاب خود برخي بندگان مؤمنش را كه می‌خواهد از فشار قبر مصون نگه دارد در شب جمعه می‌میراند.

چهار حج مقبول:
امام صادق (علیه‌السلام) پرسيدند: پاداش كسى كه چهار بار حج بجا آورده چيست؟ فرمود: كسى كه چهار بار حج بجاى آورد هرگز فشار قبر نبيند و هنگام مرگش خداى تعالى حج‌های او را به زيباترين صورتى در برابر او درآورد كه تا روز رستاخيز در ميان قبر نمازگزارند و ثواب اين نماز او را باشد بدان كه يك نماز از اين نمازها با هزار ركعت از نماز آدميان برابر است. (8) زیارت قبور اهل‌بیت هم ما را عذاب قبر نجات می‌دهد و شفیع ما در قبر و قیامت می‌شوند. خداوند همه ما را از عذاب قبر نجات دهد و اهل‌بیت را شفیع همه ما بگرداند.


پی نوشت:

1) مكارم الأخلاق، دعا هر صبح و شام

2) أمالی الصدوق، 540

3) بحارالانوار، ج 6، ص 260

4) زندگانى حضرت زهرا عليهاالسلام (روحانى)، ص 383

5) ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شيخ صدوق، ترجمه انصارى، ص 205

6) همان، ص 215

7) ادب حضور، ص 167

8) الحديت، روايات تربيتى، ج ‏3، فشار قبر، ص 123

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 1933 دفعه

آخرین‌ها از اردشیر شجاعی نژاد

محتوای بیشتر در این بخش: « درخواست شهادت آخرت جویی »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.