مرسلون

قناعت و آثار آن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
قناعت و آثار آن قناعت و آثار آن

وَ حاجاتُهُمْ خَفیفَةٌ، وَ اَنْفُسُهُمْ عَفیفَةٌ (1): نیازهایشان سبک و نفوسشان باعفت است. وَ تَجَمُّلاً فى فاقَة (2): در حال تنگدستی و نداری،خود را آراسته نشان می‌دهند.
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که حضرت علی (علیه السلام) آن را از خصوصیات انسان‌های متقی و پرهیزکار می‌شمارد قناعت است. انسان‌های قانع کسانی هستند که خود را به دام این دنیای پرزرق‌وبرق نیانداخته‌اند و طمعی به آن ندارند. قناعت باعث می‌شود تا انسان به عزت‌نفس برسد و تمام دنیا و هر چه که در آن است در نظرش پست و حقیر جلوه کند. مطلب دیگری که مهم است،این است که قانع بودن به معنای فقیر بودن نیست،چه‌بسا ثروتمندانی که از طریق مشروع دارای مال‌ومنال شده‌اند ولی قناعت کرده‌اند و چه‌بسا فقیرانی که در این دنیا چیزی ندارند ولی در همان اندازه‌ای که به دست می‌آورند اسراف می‌کنند. اهل لغت در تعریف قناعت گفته‌اند که: قناعت اکتفا کردن به مقداری از وسایل زندگی در حدّ نیاز و احتیاج است. (3)

آثار قناعت: قطعاً کسانی که در زندگی‌شان قناعت‌پیشه می‌کنند و از اسراف می‌پرهیزند،آثار زیادی را در زندگی خود مشاهده می‌کنند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1) محبوب شدن نزد خدا
کسانی که در زندگی روزمرۀ خود صرفه‌جویی می‌کنند محبوب خدا می‌شوند،خداوند در قرآن می‌فرماید: کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ (4): بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید،چون خداوند اسراف کردن را دوست ندارد.
بنابراین خدا کسانی را که اسراف نمی‌کنند و قناعت می‌کنند را دوست دارد و این انسان‌ها محبوب خداوند هستند.

2) سعادتمندی
انسان‌هایی که در این دنیا به عبادت و بندگی مشغول‌اند دنبال این هستند که به سعادت دنیوی و اخروی برسند. قرآن کریم و احادیث ائمه (علیهم‌السلام) طرق مختلف رسیدن به سعادت را بیان می‌کنند،و یکی از این طرق و راه‌ها در پیش گرفتن مسیر قناعت است.

3) عزت و سربلندی
قناعت‌پیشگان به خاطر اینکه چشم به مال‌ومنال دیگران نمی‌دوزند،دارای روح پرصلابت و عزیزی هستند. این افراد هیچ‌وقت دستشان را در مقابل دیگران دراز نمی‌کنند و خودشان را برای رسیدن به زروزیور دنیا خار نمی‌کنند. پیامبر گرامی اسلام می‌فرماید: شایسته نیست که مؤمن خود را ذلیل کند (5).


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه،خطبه متقین.
2) همان.
3) مفردات راغب،ماده «قنع»
4) سوره اعراف،آیه 31.
5) راغب اصفهانی،الذریعه الی مکارم الشریعه،ص 170.

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 195 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « آثار تقوا در قرآن حیا و ایمان »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.