مرسلون

محبوب‌ترین چیزها نزد خداوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محبوب‌ترین چیزها نزد خداوند محبوب‌ترین چیزها نزد خداوند

امام سجاد علیه‌السلام فرمودند: ما مِن شَیءٍ اَحَبَّ إلَی اللهِ بَعدَ مَعرِفَتهِ مِن عِفَّةِ بَطنٍ و فَرجٍ وَ ما مِن شَیءٍ اَحبَّ إلیَ اللهِ مِن اَن یُساَلَ (1): هیچ‌چیز نزد خداوند، پس از خداشناسی، محبوب‌تر از نگهداری شکم و شهوت از گناه نیست؛ و هیچ‌چیز نزد خدا محبوب‌تر از این نیست که از درگاهش سؤال کنند.

 

شرح حدیث:

دو چیز، بیشترین تأثیر را در انحراف و فساد انسان دارد: یکی طمع و هوس برای خوردن و خوابیدن، دیگری کشش و جاذبه‌های جنسی و تمایلات شهوانی؛ به تعبیر دیگر دو نیرو و غریزه‌ی «شکم» و «شهوت» که بسیار هم نیرومندند، اگر کنترل نشوند، انسان را به حرام‌خواری، حرام اندوزی، هوسرانی و مفاسد اخلاقی می‌کشانند.

«عفاف» نیز، کنترل شکم و شهوت است، چه عفاف شکم، چه عفاف شهوت؛ خداوند دوست دارد بندگان برای ارضای تمایلات نفسانی خود، از راه حلال و مشروع وارد شوند و به بیراهه نروند؛ وقتی طیبات و روزی‌های حلال را برای بهره‌وری بندگان آفریده است، چرا باید سراغ حرام رفت؟

وقتی ازدواج و تشکیل خانواده را مقرّر کرده، چرا باید برای ارضای تمایلات جنسی در پی شهوت و گناه و روابط ناسالم رفت؟ پس نگهداری شکم و غریزه‌ی جنسی از مفاسد و گناهان، محبوب خداست و او بندگان عفیف و پاک‌دامن را دوست دارد.
موضوع دیگری که محبوب خداوند است، این است که بندگان در مشکلات و نیازها، دست حاجت به پیشگاه خداوند بلند کنند و از او بخواهند؛ سؤال و درخواست از دیگران بد است.

دست نیاز چو پیش توانگری کنی               

دراز پُل بسته‌ای که بگذری از آبروی خویش (2)

طلب از خدا ذلت و بی‌آبرویی نیست؛ بلکه عین شرافت و ارجمندی است؛ زیرا او بر همه‌چیز تواناست و از بندگان خواسته که دعا و طلب کنند و وعده‌ی اجابت داده است.

محبوبیت نزد خدا در سایه‌ی پارسایی، قناعت و بندگی است. (2)


پی‌نوشت:
1) تحف العقول، صفحه 282
2) صائب تبریزی
3) برای مطالعه بیشتر در این مورد به کتاب حکمت‌های سجادی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام سجاد علیه‌السلام) تألیف جواد محدثی مراجعه کنید.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 40 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « وسعت رحمت خدا صدقه، معامله با خدا »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.