مرسلون

مدیریت زمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

c148fa3aacc0143b080306e50266354c_XL_Copy مدیریت زمان

بزرگی می‌گفت: یک روز از بازار عبور می‌کردم؛ مردم در حال خریدوفروش بودند؛ ناگهان فردی را دیدم که زیر آفتاب دست‌پاچه و غمگین فریاد می‌زد: ای مردم! به من رحم کنید؛ کالایم را بخرید؛ اگر بخرید سرمایه‌ام کم شده و اگر نخرید باز از سرمایه‌ام کم می‌شود و سرمایه‌ام از دست می‌رود و بیچاره می‌شوم.

آن مرد، یخ فروشی بود که در روزهای گرم تابستان، مشغول فروش یخ بود و هرلحظه از سرمایه‌اش کم می‌شد؛ وقتی این داستان را شنیدم، به یاد یک گوهر گران‌بهایی که سرمایه‌ی ماست که هرلحظه در حال از دست رفتن است افتادم.

گوهر گران‌بهایی که امیرالمؤمنین علی علیه اسلام در مورد آن می‌فرماید: الْفُرْصَهُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ فَانْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَيْر (1): فرصت به‌مانند ابر گذرا مى ‏گذرد پس فرصت‏ هاى نيك را غنيمت دانيد.

این گوهر گران‌بها چیزی نیست جز عمر انسان که امیرالمؤمنین علیه‌السلام تشبیه به ابر گذرا می‌فرمایند که اگر مورداستفاده واقع نشود، سایه‌اش، زودگذر بوده و خسران برای انسان محسوب می‌شود و گذران عمر مانند یخ آن یخ‌فروش، است که هرلحظه بگذرد و مورداستفاده واقع نشود، جبران‌ناپذیر بوده و خسارت‌بار است.

 

مدیریت زمان:

لذا یکی از بهترین کارها در استفاده‌ی بهینه از عمر، مدیریت زمان است؛ در اسلام نسبت به مدیریت زمان و نظم بسیار سفارش شده است به‌طوری‌که در سفارش‌ها معصومین به تقسیم وقت و محدوده‌های مشخص آن بسیار تأکید شده است.

امیرالمؤمنین علیه‌السلام در یک روایتی می‌فرمایند: إِنَّ لِلْمُؤْمِنِ ثَلَاثَ سَاعَاتٍ فَسَاعَةٌ يُنَاجِي فِيهَا رَبَّهُ وَ سَاعَةٌ يُحَاسِبُ فِيهَا نفْسَهُ وَ سَاعَةٌ يُخَلِّي بَيْنَ نَفْسِهِ وَ بَيْنَ لَذَّاتِهَا فِيمَا يَحِلُّ وَ يَجْمُل‏ (2): مؤمن را سه ساعت است: ساعتى كه در آن با پروردگارش راز و نياز نمايد، ساعتى كه به محاسبه نفس خود پردازد و ساعتى كه به خوشی‌ها و لذّتت حلال و زيباى زندگى دمساز شود.

لذا در زندگی بزرگان و انسان‌های موفق یکی از مهم‌ترین کارها که مؤثر در موفقیت آن‌ها بود، برنامه‌ریزی در زندگی و تعیین وقت برای هر کاری است. مثلاً در زندگی حضرت امام خمینی(ره) آمده است که پلیس فرانسه از روی رفت‌وآمد امام برای نماز، ساعات خود را تنظیم می‌کردند. (3)


پی‌نوشت:
1) محمد بن حسين، شريف الرضي، انصاريان، حسين، نهج‌البلاغه ترجمه انصاريان، ص 751، پيام آزادى، تهران، چاپ: دوم، 1386 ش
2) ابن شعبه، حسن بن على، حسن‌زاده، صادق، تحف العقول، ترجمه حسن‌زاده، صفحه 345، انتشارات آل علی علیه‌السلام قم، چاپ: اول، 1382 ش
3) عاطفه اشراقی (نوه امام)، برداشت‌هایی از سیره امام خمینی، جلد 2، صفحه 31

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 39 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.