مرسلون

نقاط ضعف انسان!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نقاط ضعف انسان! نقاط ضعف انسان!

وَ قَالَ علی علیه‌السلام: مِسْکینٌ ابْنُ آدَمَ مَکتُومُ الْأَجَلِ مَکنُونُ الْعِلَلِ مَحْفُوظُ الْعَمَلِ تُؤْلِمُهُ الْبَقَّةُ وَ تَقْتُلُهُ الشَّرْقَةُ وَ تُنَتِّنُهُ الْعَرْقَة؛ بیچاره فرزند آدم! اجلش پنهان، بیماری‌هایش پوشیده، اعمالش همه نوشته‌شده، پشّه‌ای او را آزار می‌دهد، جرعه‌ای گلوگیرش شده او را از پای درآورد و عرق کردنی او را بد بو سازد. (1)

نکته‌ها:
1) در این گفتار حکیمانه حضرت پرده از روی ضعف انسان برداشته و غرور و غفلت اوراد رهم شکسته ونشان می‌دهد که در برابر تمام نقاط قوت و توانایی‌هایی که انسان دارد نقاط ضعف عجیبی نیز داردکه درمجموع شش نقطه از این نقاط ضعف را بیان می‌دارد که سه قسمت اول از درون انسان و سه قسمت اخرازبرون او سرچشمه می‌گیرد.
2) امام در این گفتار حکیمانه نمی‌خواهد مقام انسان را کاهش دهد و از عظمتش بکاهد بلکه می‌خواهد غرور و غفلت و خودبزرگ‌بینی او را بشکند تا آلوده به انواع گناهان و مفاسد بی‌شمار نشود.
3) آیات مرتبط با این حکمت عبارت‌اند از سوره نساءایه 28، سوره معارج آیه 19 و 20، سوره لقمان آیه 34
4) عرق کردن بدن دو نوع است، عرقی که در فعالیت زیاد انسان و گرمی هوا از بدن انسان هست که بدبو نیست ولی عرقی که در زیر بغل و حتی کف دست‌ها ظاهر می‌شود بدبوست و خود عرق بدبو نیست بلکه موجودات ذره‌بینی در این محل‌ها موجبان هستند و دستور به نظافت در روایات اسلامی به همین دلیل است.
5) پشه اگرچه موجود کوچک وبی ارزشی است ولی به نظر دانشمندان بیش از 2800 نوع دارند و خواب زمستانی دارند، خون موردنیاز پشه‌های ماده برای تولیدمثل است، از فاصله 30 تا 50 متری بوی بدن انسان را حس می‌کنند و بیشتر گزندگی را از گروه خونی O دارند بر خلافان به گروه خونی A کمتر نظر دارند، خرطوم ونش پشه دو کانال مجزا دارد که یکی مجرای بزاق و دیگری برای مکیدن خون است و ماده ضد انعقاد خون برای لخته نشدن خون مکیده شده ترشح می‌کند و همین بزاق ترشح‌شده موجب تحریک بدن شده و خارش وتو رم و قرمزی دران محل پدید می‌آید.


پی‌نوشت:
1). نهج‌البلاغه (للصبحی صالح)، هجرت - قم، چاپ: اول، 1414 ق.ص 550
نهج البلاغة ، ترجمه دشتی، 1 جلد، مشهور - ایران؛ قم، چاپ: اول، 1379 ش.ص 731
پیام امام استاد مکارم شیرازی جلد 15 صفحه 379، انتشارات امام علی بن ابی‌طالب علیهماالسلام

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های پیام رسان
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 378 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « دلت پاک باشه قانون مکافات »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.