چرخ کمکی

نوشته‌شده توسط

حضرت محمد صلی الله علیه وآله و سلم: قَد وَکَّل اللهُ بِکُلِّ شَیطانٍ مَرِیدٍ سَبعَةً مِن مَلائِکَتِهِ فَلَیسَ بِمَحلولٍ حتّی یَنقَضِیَ شَهرُکُم هذا (1): خداوند بر ھر شیطان سرکشى ھفت تن از فرشتگان خود را گمارده است که تا پایان این ماه همچنان در بند آن‌ها می‌باشد.

یادم می‌آید در سنین کودکی که بودم خدا رحمت کند پدرم برای من یک چرخ خرید، خوب یادم است که می‌گفت چون هنوز بلد نیستم چرخ سواری را، باید تا یک مدت با دو تا چرخ کمکی که کنار چرخ اصلی عقب نصب می‌شود با دو چرخه‌ام سواری کنم؛ آقای سید مهدی (با خودمم) و دوستان من، خدا هم تو ماه رمضان به ما بنده‌ها برای اینکه بتوانیم خوب بندگی‌اش بکنیم و در مسیر بندگی چپه نشویم دو تا چرخ کمکی داد، لابد می‌پرسید آن دو تا چرخ چیست؟ یکی که در روایت اول آمده و آن این است که خدا در این ماه شر شیاطین بیرونی را از سر ما کم کرد؛ که خودش کلی از مسیر خوب بودن را آسان کرد؛ حتما تصدیق می‌کنید که در ماه رمضان خیلی گناه نکردن راحت‌تر بود.

یک کمک دیگری هم که خدا به ما کرد در این ماه (ماه رمضان)، این بود که با انواع و اقسام تشویق‌ها و جایزه‌ها ما را به درست شدن ترغیب کرد. یک آیه، ثواب یک ختم. خواب هم ثواب دارد؛ همین تشویق‌ها خیلی از ما را به سمت قرائت قرآن و کارهای خوب دیگر ترغیب کرد؛ تازه محیط هم کمتر گناه آلود بود و حتی کسانی که اهل بعضی گناه‌ها بودن، خیلی از آن‌ها این ماه رعایت می‌کردند؛ خب، همه‌ی این امکانات و جوایز و... فراهم شد که ما برویم به سمت خدا. ان‌شاءالله که همین جور شده و ما حالا بنده‌های بهتری شده باشیم.

اما نکته‌ی اصلی داستان کودکی من اینجا بود که بعد از مدتی پدرم آن چرخ‌های کمکی را برداشت؛ خیلی سخت بود که بدون آن‌ها سواری کنم ولی بعد از کلی زحمت توانستم و موفق شدم؛ حالا با تمام شدن این ماه عزیز هم کم‌کم آن کمک‌های الهی برای بنده شدن در ماه رمضان کمتر می‌شود. دوباره شیطان‌ها آزاد می‌شوند. محیط دیگر معنویت ماه رمضان را از دست می‌دهد یا حداقل کم رنگ می‌شود، عزیزان! سخت است؛ ولی ما می‌توانیم باز هم آن اندوخته‌ی ماه رمضان را حفظ کنیم و حداقل تا یک مدت بنده‌های خوبی بمانیم و خودمان را بسپاریم دست خدا که خوب محافظی است.

امام صادق علیه‌السلام: الْمُفَوِّضُ أَمْرَهُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى فِی رَاحَةِ الْأَبَدِ وَ الْعَیْشِ الدَّائِمِ الرَّغَدِ وَ الْمُفَوِّضُ حَقّاً هُوَ الْعَالِی عَنْ کُلِّ هِمَّةٍ دُونَ اللَّهِ تَعَالَى‏ (2): کسى که کارهاى خود را به خدا بسپارد همواره از آسایش و خیر و برکت در زندگى برخوردار است و واگذارنده حقیقى کارها به خدا، کسى است که تمام همت او تنها به‌سوی خدا باشد.


پینوشت:

1) وسایل الشیعه جلد 10، صفحه 304، حدیث 13477
2) مصباح الشریعة، صفحه 175

مطالب بیشتر از این مجموعه: « نماز عارفانه آداب خواب »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید