مرسلون

علت عدم استجابت برخی از دعاها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علت عدم استجابت برخی از دعاها علت عدم استجابت برخی از دعاها

شخصی خدمت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) رسید و از ایشان پرسید که چرا با اینکه خداوند فرموده که اگر دعا كنید، من اجابت می‎كنم و دعایتان را برآورده می‌کنم، ولی با این‌حال، دعاهای من به اجابت نمی‎رسد. امام (علیه‌السلام) در جواب آن شخص فرمود که استجابت دعا شرایطی دارد و این‌گونه نیست که هرگاه دعا کردیم و در هر شرایطی و با هر عملی، خواسته‌مان برآورده شود؛ از جمله اینکه قلب و فكر آدمی ممکن است در هشت چیز دچار خیانت شده باشد و به همین جهت مانع استجابت دعا ‏شود:

۱- اگر خدا را شناخته باشید و به او ایمان داشته باشید ولی حق او را ادا نكرده باشید، این شناخت شما سودی به حالتان نخواهد داشت.

۲- کسی که به فرستادۀ خدا ایمان آورده اما با سنتش به مخالفت برخیزد، ایمانش ثمره‎ای نخواهد داشت.

۳- کسی که كتاب خدا را می‎خواند ولی به فرمان‌های آن عمل نمی‎کند، نباید انتظار برآورده شدن حاجاتش را داشته باشد.

۴- از یک طرف می‎گویید از عقاب و كیفر خدا می‎ترسید، اما همواره كارهایی می‎كنید كه شما را در معرض مجازات الهی قرار می‎دهد.

۵- از یک‌سو ادّعا می‌کنید که به دنبال کسب پاداش الهی هستید، امّا از سوی دیگر درست برخلاف ادّعایتان همواره كارهایی را مرتکب می‎شوید كه شما را از نعمات الی دور می‎كند.

۶- پیوسته از نعمت‎های خداوند بهره‎مند می‎شوید و به‌جای شكر نعمت، کفران نعمت می‎کنید و حق شکر او را ادا نمی‏كنید.
۷- به شما امر شده که همواره دشمن شیطان باشید و از دوستی با شیاطین خودداری کنید، درحالی‌که عملاً با او مخالفت نمی‏ كنید.

۸- عیوب مردم می‎بینید و از عیب‎های خود غافلید.

بااین‌حال چگونه انتظار دارید دعایتان به اجابت برسد، درحالی‌که با دست‎های خودتان درهای آن را بسته‏‎اید؟! بنابراین باید تقوا را سرلوحۀ کار خود قرار دهید و اعمال و کردار خویش را در جهت صحیح، اصلاح نمایید و از امربه‌معروف و نهی از منكر دریغ نورزید و همواره در مسیر هدایت گام بردارید تا دعاهایتان به اجابت برسد. [1] بر اساس حدیث فوق، می‎توان نتیجه گرفت که اینکه خداوند، وعده داده دعاها را اجابت خواهد کرد، این‌یک وعدۀ مطلق و بدون شرط نیست، بلکه مشروط به عمل به دستورهای مذكور است. البته باید توجه داشته باشیم که ممکن است برخی از دعاهای ما، شرایط استجابت مذکور در بالا را داشته باشند، ولی باز هم به استجابت نرسند؛ چون اگر آن خواسته به صلاح شخص نباشد، خدای متعال که با علم گسترده‎اش از همه‌چیز باخبر است، مانع از برآورده شدن آن می‎شود و یا اینکه در شرایطی به دلیل برخی از مصلحت‎ها، خداوند آن دعا را دیرتر و در زمان خاصی مستجاب می‎کند؛ چراکه خداوند مصلحت بندگان را بهتر از خودشان می‌داند و گاهی تأخیر در اجابت را به خاطر عاقبت كار می‎داند و گاهی هم آن خواسته را اصلاً در این دنیا به شخص نمی‎دهد و به دلیل مصلحتی، برآورده کردنش را در آخرت برای آن شخص محفوظ نگه می‎دارد؛ همچنان که پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله علیه وآله و سلم) فرموده: «هیچ مسلمانی خدا را نمی‌خواند به دعایی كه گناه یا قطع رحم نباشد، مگر اینکه خدا یكی از سه چیز را به او عطا می‎كند: یا دعای او را مستجاب می‌کند، یا آن را ذخیره‌ی آخرتش قرار می‎دهد و یا اینکه معادل آن، بدی و بلا را از او دفع می‌کند». [2] همچنین از آنجایی‌که خدای متعال می‎داند كه انسان‎های مؤمن به دلیل ایمانشان به آخرت و زندگی ابدی، علاقۀ بیشتری به امور اخروی دارند، گاهی دعای آن‎ها را در امور مادی برای آخرتش ذخیره می‎كند؛ چراکه سرای آخرت پایدارتر است و او هم وقتی بیند كه در آن جهان به چه مقاماتی نائل شده است، بدون تردید بیش‌ازپیش سپاسگزار پروردگارش خواهد بود و از این معامله با خداوند خرسند خواهد شد. [3]


پی‎نوشت‎ها:
1. برگرفته از سفینة البحار، ج ۱، ص ۴۴۹ و ۴۴۸.
2. بحارالانوار، ج ۹۳، ص ۳۶۶، حدیث ۱۶.
3. بر درگاه دوست، ص ۴۹.

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 303 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.