شرایط اجابت دعا (1)

نوشته‌شده توسط

وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ (1): و پروردگار شما گويد: مرا به دعا بخوانيد تا برايتان اجابت كنم‏.

این آيه كريمه در مقام اظهار لطف و مرحمت خداوند منان در حق بندگان و عموم مؤمنين است و مفادش این‌چنین است كه پروردگار رئوف و خالق مهربان شما فرموده: در كليه حوائج و نيازمندى‏هاى خود (از دنيوى و اخروى) حالت يأس و نااميدى را به خاطر خويش راه مدهيد و مرا بخوانيد تا شما را به خواسته‌هایتان برسانم. البته بر طبق آیات و روایات رسیده از معصومین، استجابت دعا شرایطی دارد که دعاکننده باید آن‌ها را مدنظر داشته باشد:

1) اول اینکه به فقر و احتیاج و نداری خودش و بی‌نیازی و توانایی خداوند اعتقاد داشته باشد: يا أَيُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ إِلَى اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَميد (2): اى مردم! شما نيازمند به خداونديد و خداوند خود بى‏ نياز ستوده، است‏. در کتاب توحيد صدوق- علیه‌الرحمه- از حضرت موسى بن جعفر علیه‌السلام روایت‌شده كه گروهى به حضرت صادق علیه‌السلام عرض كردند: ما دعا مى‏ كنيم و خدا را مى ‏خوانيم، ولى دعاى ما مستجاب نمى ‏شود، حضرت فرمودند: جهت آن است كه شما مى ‏خوانيد كسى را كه نمى ‏شناسيد او را. (3)

2) از خدا بخواهد که اگر استجابت این دعا به صلاح اوست برآورده شود زیرا چه‌بسا اگر برآورده شود به ضرر او باشد. فقط خداوند است که به مصالح بندگانش آگاه است، وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُون‏ (4): و چه‌بسا چيزى را ناخوش داريد، درحالی‌که آن براى شما خوب است و چه‌بسا چيزى را دوست داريد، درحالی‌که آن براى شما بد است و خداوند مى‏ داند و شما نمى‏ دانيد.

3) نسبت به خدای خودش ادب را رعایت کند و به افعال خداوند اعتراض نکند و همیشه شکرگزار نعمت‌های بی‌پایان خداوند باشد؛ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ وَ لَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابِي لَشَدِيد (5): اگر واقعاً شكر كنيد، [نعمت‏] شمارا می‌افزایم و اگر كفران [نعمت‏] کنید، حتما [بدانيد كه‏] عذاب من شديد خواهد بود.


پی نوشت:

1) غافر، آيه 60

2) سوره فاطر، آيه 15

3) توحيد صدوق، صفحه 289

4) بقره، آيه 216پ

5) ابراهيم، آيه 7

مطالب بیشتر از این مجموعه: « آداب و شرایط دعا رموز رسیدن به حاجات »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید