مرسلون

تکبر و اثر آن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
تکبر و اثر آن تکبر و اثر آن

دیگر از چیزهایی که محبت را از بین می‌برد منیت و خودپسندی است؛ اگر زنی خودپسند بشود، مردی متکبر و خودپسند باشد، گفتار و کردار خود را بپسندد وضع خطرناکی به همراه دارد؛ و ما باید بدانیم افراد خودپسند وضعشان به‌اندازه‌ای خطرناک است که قرآن شریف می‌فرماید: فریاد پیامبران از انسان‌های خودپسند بلند بوده است این‌ها مانع کار انبیاء بودند. خودشان که زیر بار نمی‌رفتند هیچ، مانع کار انبیاء هم می‌شدند.

خودپسندی، تکبر، خودمحوری به‌اندازه‌ای خطرناک است که قرآن شریف می‌فرماید: اگر کسی خودپسند باشد، اگر کسی العیاذ بالله خودمحور و متکبر باشد افعال و صفات رذیله‌اش در هویت و ذات او اثر می‌گذارد و یک آدم خودپسند و سرکشی می‌شود و به‌اندازه‌ای سرکش می‌شود که در روز قیامت در مقابل خدا هم خودپسندی می‌کند، در مقابل خدا هم سرکشی می‌کند.

قرآن می‌فرماید: وضع آدم‌های خودپسند، متکبر و خودمحور در روز قیامت این است که وقتی آن‌ها را به‌صف محشر می‌آورند خودشان را خوب می‌دانند ولی حقیقتاً جهنمی هستند؛ این‌ها در مقابل خدا قد علم می‌کنند و می‌گویند خدایا تو اشتباه می‌کنی ما آدم‌های خوبی هستیم بعد قسم هم می‌خورند می‌گویند خدایا بحق خودت اشتباه می‌کنی ما بهشتی هستیم تو خود می‌خواهی ما را جهنم ببری.

یوم یبعثهم الله جمیعاً فیحلفون له کما یحلفون لکم و یحسبون انهم علی شی‌ء الا انهم هم الکاذبون (1)

می‌فرماید در روز قیامت این خودپسندها، خودمحورها، این‌هایی که جز خودشان را نمی‌بینند این‌هایی که می‌خواهند تکبر کنند ولو در خانه در روز قیامت در مقابل خدا هم قد علم می‌کنند برای خدا هم‌قسم می‌خورند.

امام على علیه‌السلام: عَجِبتُ لِلمُتَكَبِّرِ الَّذى كانَ بِالمسِ نُطفَةً وَيَكونُ غَدا جيفَةً (2): در شگفتم از شخص متكبر كه ديروز نطفه‌ای بوده و فردا لاشه‌ای است.

اما چه باید کرد؟

از محبت تلخ‌ها شیرین شود

از محبت خارها گل می‌شود

وز محبت سرکه‌ها مل می‌شود

وز محبت دیو حوری می‌شود

بی‌محبت موم آهن می‌شود

از محبت حزن شادی می‌شود

از محبت نیش نوشی می‌شود

وز محبت شیر موشی می‌شود

از محبت مرده، زنده می‌شود

وز محبت شاه بنده می‌شود (3)

رسول اكرم صلی‌الله عليه وآله وسلم:إِنَّهُ لَيُعجِبُنى أَن يَحمِلَ الرَّجُلُ الشَّىءَ فى يَدِهِ يَكونُ مَهنَئا لأِهلِهِ يَدفَعُ بِهِ الكِبرَ عَن نَفسِهِ (4): به‌راستی‌که خوش دارم مرد با خوشحالى و افتخار چيزى را با دست خودش براى خانواده‌اش ببرد و بدین‌وسیله تكبر را از خود دور كند.


پی‌نوشت:
1) مجادله، آیه 18
2) نهج‌البلاغه (صبحی صالح)، صفحه 491، حكمت 126
3) مولانا
4) مجموعه ورام، جلد 1، صفحه 201

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 828 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.