مرسلون

سرآغاز همه گناهان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 c8b574eb3bf2ed76c1405d112a5e841f_XL_Copy سرآغاز همه گناهان

روزی شخصی خدمت پیامبر بزرگوار اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم رسید و از آن حضرت درخواست کرد که عملی را به او یاد بدهد که بتواند با انجام آن به بالاترین نفع برسد؛ به‌گونه‌ای که او را از دیگر اعمال بی‌نیاز کند و هر گناهی که از او سر بزند آسیبی به او نرساند.

رسول گرامی اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم در جواب آن مرد فرمود: اصدق و لاتكذب و اذنب من المعاصى ما شئت: راست‌گویی را پیشه كن و از دروغ بپرهیز و هر گناه دیگرى که می‌خواهی انجام بده.

آن شخص از این فرموده حضرت متعجب شد و با خیال آسوده از حضور حضرت مرخص شد و با خود خیال کرد که چون پیغمبر صلی‌الله علیه وآله وسلم او را از غیر دروغ‌گویی نهى نكرده پس می‌تواند هر گناه دیگری که دلش بخواهد مرتکب شود اما در مسیر بازگشت به‌محض اینکه به ذهنش خطور کرد که به منزل زنی بدکاره برود، ناگهان با خود فكر كرد که اگر مرتکب عمل زشت با آن زن شود و كسى از او بپرسد که از كجا می‌آید، آن‌وقت باید دروغ بگوید و اگر هم بخواهد راستش را بگوید، محکوم‌به كیفر شدید خواهد شد؛ چندی بعد فكر گناه دیگری به سرش زد که بازهم همان اندیشه سابق به یادش آمد و درنتیجه سرانجام از همه گناهان به‌واسطه ترك دروغ دورى جست. (1)


پی‌نوشت:
1) برگرفته از: انوار نعمانیه، صفحه 274

اطلاعات تکميلي

خواندن 50 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تکبر و ذلت درونی عیب‌جوی هرزه زبان »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.