مرسلون

هواهای نفسانی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

c04321acf3672feb42cd318d2a2dbaf7_S_Copy هواهای نفسانی

امام حسین علیه‌السلام فرمودند: اِتَّقُوا هذِهِ الأهواءَ الَّتی جِماعُهَا الضَّلالَةُ وَ میعادُهَا النّارُ (1): از این هواهای نفس بپرهیزید که مجموعه‌ی آن‌ها گمراهی و قرارگاه آن‌ها آتش است.

 

شرح حدیث:

اولیای دین و فرزانگان عارف، رهروان راه کمال را از «هواپرستی» بر حذر داشته‌اند؛ بزرگ‌ترین توصیه‌ی خدا و قرآن و رسول صلی‌الله علیه وآله وسلم و امامان علیهم‌السلام «تقوا» است؛ تقوا به معنای مهار نفس و کنترل تمایلات نفسانی و شیطانی، پروا داشتن از خدا و ترس از قیامت و کیفر گناه و عذاب دوزخ است؛ هوای نفس، انسان را بازیچه‌ی شیطان قرار می‌دهد و او را مطیع ابلیس می‌سازد؛ شیطان هم سوگند خورده است انسان‌ها را گمراه نماید و با انحراف از راه طاعت و بندگی، آنان را مثل خودش جهنمی سازد.

شیطان در قرآن، به‌عنوان دشمن آشکار و آشتی‌ناپذیر انسان معرفی‌شده است. پس عاقل باید از پیروی این دشمن حذر کند که هم گمراه است، هم گمراه‌کننده؛ با دشمن نفس، صلح کردن ننگ است؛ چون در همه حال با خِرَد در جنگ است، هرچند سخن ز آشتی می‌گوید، خصمی است که آتش‌بس او نیرنگ است. (2)

هر کس بر تمایلات و تمنیات نفس خود مهار بزند و به‌جای آنکه اسیر نفس باشد، بر آن مسلط گردد، رستگار خواهد بود؛ و هر کس با پیروی از هوای نفس در دام گناه گرفتار و در باتلاق رذایل فروشود، دچار ضلالت می‌گردد و سرانجام او آتش دوزخ خواهد بود؛
برنده کسی است که گریبان خود را از دست نفس شوم برهاند؛ و بازنده کسی است که اسیر هواهای نفس گردد. (3)


پی‌نوشت:
1) احقاق الحق، جلد 11، صفحه 591
2) برگ و بار، جواد محدثی، صفحه 287
3) حکمت‌های حسینی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام حسین علیه‌السلام)، جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ دوم (1390)

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 241 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تمسخر دیگران کم دادن مزد کارگر »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.