مرسلون

بصیرت حضرت زینب علیهاالسلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بصیرت حضرت زینب علیهاالسلام بصیرت حضرت زینب علیهاالسلام

عظمت و فضیلت حضرت زینب علیهاالسلام را می‌شود از انتخاب نام «زینب» برای ایشان فهمید، چون در لغت، به معنای «درخت نیکو منظر» آمده(1) و معنای دیگر آن «زین اب» یعنی «زینت پدر» است و به‌راستی زینب برای مکتب اسلام و مرام پدر، مایه زینت و آبرومندی بی‌نظیر بوده است.
شمردن فضایل حضرت زنیب(سلام‌الله علیها)، آن‌قدر زیاد است که نه من توان آن را دارم که بشمارم و نه این مقام ، مجال آن را می‌دهد! فقط جرعه آبی از دریای بی‌کران معرفت ایشان را برمی‌داریم و سرلوحه زندگی خود قرار می‌دهیم و آن «بصیرت» ایشان است.

بصیرت یعنی چه؟
معنای خیلی خودمانی بصیرت یعنی فهم درست و اقدام به‌موقع و به هنگام!
کربلا آن قصه پر غصه ما ؛ اما در خودش زیبایی‌های زیادی دارد! از شوق شهادت اصحاب امام حسین (علیه‌السلام)، تا مهلت گرفتن ایشان برای یک‌شب عبادت بیشتر، از قطعه‌قطعه شدن جوان حسین(علیه‌السلام)، تا شهادت دو فرزند حضرت زینب علیهاالسلام بی‌آنکه از خیمه بیرون بیاید، تا مبادا حسین، خواهر را ببیند و احساس شرم کند! از ندیدن کربلا جز زیبایی تا برگشتن حر، لحظه آخر و....
همان‌طور که گفتیم فهم و اقدام به‌موقع یعنی بصیرت و این همان کاری است که حضرت زینب(سلام‌الله علیها) با تمام مصیبت‌هایی که داشت، به‌خوبی آن را انجام داد! آنجایی که در مقابل دشمن بود ذره‌ای احساس عجز و سستی و ناتوانی نکرد و در سؤال اینکه کربلا چگونه بود؟ (به تمسخر)، فرمود: «ما رایتُ الا جمیلا! یعنی من جز زیبایی ندیدم!» (2) نباید در مقابل دشمن احساس ناتوانی کرد که او را جری تر و گستاخ‌تر و داغ دل شما و زخم‌زبان آنان را بیشتر خواهد کرد! و اون موقعی که باید گریه و عزاداری کند برای عزیزان شهیدش این کار را کرد! همان موقعی که امام عازم میدان بود ، دست و پای امام را می‌بوسید و نمی‌توانست دل بکند تا موقعی که آمد و بوسه بر گلوی بریده‌شده زد...!

و اون موقعی که باید از دین دفاع کند، با تمام توان ایستاد و با خطبه‌های آتشینش دفاع کرد از حقانیت حسین (علیه‌السلام) و چنان آتشی به جان یزید ملعون انداخت که خود یزید هم ناتوان شد از پاسخ و جرم کشتن امام حسین (علیه‌السلام) را به گردن عبیدالله انداخت و در مقابل منطق محکم حضرت زینب زانو زد! و حضرت زینب با جملاتی قاطع فرمود :[اى یزید] هر چه نیرنگ دارى به کاربند و نهایت تلاشت را بکن و هر کوششى که دارى به‌کارگیر؛ امّا به خدا سوگند [با همه این تلاش‌ها] یاد ما را [از خاطره‌ها] محو نخواهى کرد و [چراغ] وحى ما را خاموش نتوانى نمود و به موقعیت و جایگاه ما آسیب نخواهى رساند. هرگز لکّه ننگ این کار، از تو پاک نخواهد شد. رأی و نظرت سست و زمان دولت تو اندک است و جمعیت تو به پراکندگى خواهد انجامید در آن روز که منادى ندا دهد: «لعنت خدا بر ظالمان باد». (3)

عقیله العرب چنان کاری کرد بعد از حادثه کربلا و چنان مردم را باخبر کرد از پلیدی یزید و درستی راه امام حسین (علیه‌السلام) که به‌حق فرموده‌اند: اگر حضرت زینب نبود، کسی نبود که کربلا را بازگو کند و آن حادثه عظیم در پیله‌ی حیله‌ها و نیرنگ‌های یزیدیان می‌ماند و همه می‌گفتند چون حسین بر حاکم وقت خروج کرده پس باید می‌کشتند او را...
سرّ نی در نینوا می‌ماند، اگر زینب نبود
کربلا در کربلا می‌ماند، اگر زینب نبود


پی‌نوشت:
1). جبران مسعود، الرّائد، ترجمه رضا انزابی، چ دوم، مشهد، آستان قدس رضوی، 1376، ج 1، ص 924.

2). بحارالانوار، ج 45، ص116.

3). مقتل الحسين مقرّم، ص 357 - 359؛ بحارالانوار، ج 45، ص 132 ـ 135.

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 655 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « حیاء و ایمان قرض‌الحسنه »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.