مرسلون

قلب و زبان پاک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

f807a13e3150a35b61bb4ff937ef9030_S_Copy قلب و زبان پاک

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام: طَهِّرُوا أنفُسَکُم مِن دَنَسِ الشَّهَواتِ تُدرِکُوا رَفیعَ الدَّرَجاتِ (1): جان‌های خود را از چرک شهوات پاک‌کنید تا به درجات بلند دست‌یابید.

آنچه ذهن و قلب انسان را از خدا دور می‌کند و به گند می‌کشاند همین لذت‌های دنیوی از شهوات و تعلقات است؛ وقتی ذهن و قلب ما محل تاخت‌وتاز اندیشه‌ها و توهمات شهوت‌آلود از امور جنسی گرفته تا حب جاه و مقام و یا پول و ثروت شد دیگر نه فرصتی پیدا خواهد کرد که به خدا بیندیشد و نه توانی پیدا خواهد کرد که در آسمان معارف پرواز کند و لذت ببرد.

وقتی زبان انسان به ناسزاگویی و دروغ‌گویی انس گرفت دیگر نه اینکه نخواهد، بلکه نخواهد نتوانست ذکر بگوید؛ وقتی قلب انسان در زیر کثافات از شهوات و تعلقات حبس شد دیگر نه اینکه نخواهد، بلکه نخواهد توانست عطر و بوی معنویت و لذت‌های معنوی و الهی را بچشد.

این‌طور نیست که ذکر خداوند و یا صلوات بر محمدوآل‌محمد صلی‌ اللّه‌ علیه‌ و‌آله وسلم در هر زبان ناپاکی جاری شود و اگر هم در زبانی جاری شد، این‌طور نیست که هر قلب ناپاکی توان چشیدن لذّت آن را داشته باشد؛ زبان پاک محل جاری شدن ذکر خداوند است و قلب پاک هم ظرف چشیدن لذّت آن است.

هرکز نفسی پاک نیاید ز دلت بر

تا جان تو فرمان‌بر این نفس پلید است


پی نوشت:
1) غررالحکم، 6020

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 119 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.