مرسلون

شوخی و تعطیلی کلاس قرآن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

0000000000009 شوخی و تعطیلی کلاس قرآن

از سوی معصومین علیهم‌السلام تعلیم قرآن به دیگران بسیار سفارش و تأکید شده است.

پیامبر خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم دراین‌باره می‌فرمایند: بدانید که هر کس قرآن را بیاموزد و به دیگران آموزش دهد و به آنچه در آن است عمل کند، من خودم او را به‌سوی بهشت سوق می‌دهم و راهنمای او به‌سوی بهشت هستم؛ (1) بااین‌وجود در برخی موارد معصومین علیهم‌السلام دستور می‌دهند که آموزش قرآن را متوقف کنیم!

یکی از شاگردان امام محمدباقر علیه‌السلام بنام ابو بصیر می‌گوید: به یکی از بانوان قرآن آموزش می‌دادم. یک‌بار به شوخی چیزی به وی گفتم، وقتی خدمت امام باقر علیه‌السلام مشرف شدم آن حضرت علیه‌السلام مرا مورد بازخواست قرارداد و فرمود: این چه سخنی بود که به آن زن گفتی؟!» من از شدت شرم، صورتم را پوشاندم. سپس حضرت علیه‌السلام فرمود: «دیگر هرگز سراغ او نرو! (و آموزش قرآن که موردپسند دین است را تعطیل کن) (2)

در ضبط دیگری از این روایت آمده است که حضرت علیه‌السلام فرمود: کسی که در حال خلوت گناه کند، خداوند نظر لطفش را از او برمی‌گرداند. (3)


پی‌نوشت:
1) کنز العمال، حدیث 2375؛ ألا مَن تَعَلَّمَ القرآنَ و عَلَّمَهُ و عَمِلَ بما فیهِ فأنا لَهُ سائقٌ إلَى الجَنّهِ و دَلیلٌ إلَى الجنّهِ.
2) وسائل الشیعه، جلد 20، صفحه 198؛ کُنْتُ أُقْرِئُ امْرَأَهً کُنْتُ أُعَلِّمُهَا الْقُرْآنَ فَمَازَحْتُهَا بِشَیْ‏ءٍ فَقَدِمْتُ عَلَى أَبِی جَعْفَرٍ ع فَقَالَ لِی أَیَّ شَیْ‏ءٍ قُلْتَ لِلْمَرْأَهِ (فَغَطَّیْتُ وَجْهِی) فَقَالَ لَا تَعُودَنَّ إِلَیْهَا.
3) بحار الانوار، جلد 46، صفحه 247؛ مَنِ ارْتَکَبَ الذَّنْبَ فِی الْخَلَاءِ لَمْ یَعْبَأِ اللَّهُ بِهِ

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 19 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.