مرسلون

شوخی و تعطیلی کلاس قرآن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

0000000000009 شوخی و تعطیلی کلاس قرآن

از سوی معصومین علیهم‌السلام تعلیم قرآن به دیگران بسیار سفارش و تأکید شده است.

پیامبر خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم دراین‌باره می‌فرمایند: بدانید که هر کس قرآن را بیاموزد و به دیگران آموزش دهد و به آنچه در آن است عمل کند، من خودم او را به‌سوی بهشت سوق می‌دهم و راهنمای او به‌سوی بهشت هستم؛ (1) بااین‌وجود در برخی موارد معصومین علیهم‌السلام دستور می‌دهند که آموزش قرآن را متوقف کنیم!

یکی از شاگردان امام محمدباقر علیه‌السلام بنام ابو بصیر می‌گوید: به یکی از بانوان قرآن آموزش می‌دادم. یک‌بار به شوخی چیزی به وی گفتم، وقتی خدمت امام باقر علیه‌السلام مشرف شدم آن حضرت علیه‌السلام مرا مورد بازخواست قرارداد و فرمود: این چه سخنی بود که به آن زن گفتی؟!» من از شدت شرم، صورتم را پوشاندم. سپس حضرت علیه‌السلام فرمود: «دیگر هرگز سراغ او نرو! (و آموزش قرآن که موردپسند دین است را تعطیل کن) (2)

در ضبط دیگری از این روایت آمده است که حضرت علیه‌السلام فرمود: کسی که در حال خلوت گناه کند، خداوند نظر لطفش را از او برمی‌گرداند. (3)


پی‌نوشت:
1) کنز العمال، حدیث 2375؛ ألا مَن تَعَلَّمَ القرآنَ و عَلَّمَهُ و عَمِلَ بما فیهِ فأنا لَهُ سائقٌ إلَى الجَنّهِ و دَلیلٌ إلَى الجنّهِ.
2) وسائل الشیعه، جلد 20، صفحه 198؛ کُنْتُ أُقْرِئُ امْرَأَهً کُنْتُ أُعَلِّمُهَا الْقُرْآنَ فَمَازَحْتُهَا بِشَیْ‏ءٍ فَقَدِمْتُ عَلَى أَبِی جَعْفَرٍ ع فَقَالَ لِی أَیَّ شَیْ‏ءٍ قُلْتَ لِلْمَرْأَهِ (فَغَطَّیْتُ وَجْهِی) فَقَالَ لَا تَعُودَنَّ إِلَیْهَا.
3) بحار الانوار، جلد 46، صفحه 247؛ مَنِ ارْتَکَبَ الذَّنْبَ فِی الْخَلَاءِ لَمْ یَعْبَأِ اللَّهُ بِهِ

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 8 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.