مرسلون

گناه، مانع فرهنگ‌­سازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
گناه، مانع فرهنگ‌­سازی گناه، مانع فرهنگ‌­سازی

اگر کسی ادعا کند که با گناه می‌تواند فرهنگ سازی کند، دروغ گفته است. دلی که با کوچک‌ترین نظر به گناه کشیده می‌شود و به‌سوی غیر خدا به حرکت درمی‌آید، آیا در این دل جایی برای خوبی‌ها و ارزش‌ها باقی می‌ماند؟! آیا فرهنگ اصیل اسلام ناب با هر وسیله‌ای قابل تبلیغ است؟ هدف اسلام، رسیدن انسان به تکامل است و کمال انسان با یک فرهنگ دینیِ سالم و عاری از هر گونه گناه و آلودگی به دست می‌آید. اسلام نکات تربیتی زیبایی دارد، ولی بعضی فکر می‌کنند که همه بدبختی‌ها به خاطر خدمت به اسلام است، در حالی که این ناملایمات نتیجه دوری از فرهنگ اصیل اسلام و غفلت خودشان است.

تساوی حق پرستی با روشن بینی:
تبیین شد که حق پرستی با هواپرستی مغایرت دارد؛ امّا حق پرستی مساوی با روشن بینی است، هر کس می‌خواهد روشن بین شود، خداپرست شود و هر کس که خداپرست شود، با اندیشه سالم و با تفکرات بسیار بالا گام برمی‌دارد. همان اسلامی که می‌گوید هواپرستی متضاد با حق پرستی است، یک نکته دیگری را هم می‌گوید که هر چه به سمت حق پرستی بروید، درایت و هوش شما زیاد می‌شود.

شیخ‌الرئیس بوعلی سینا (ره) می‌گوید: هر وقت نماز شب من باحال بیشتری بود، آن روز فهم و درایت من بیشتر می‌شد. (1) قرآن کریم در این مورد می‌فرماید: يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقاناً؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اگر از (مخالفت فرمان) خدا بپرهيزيد، براى شما وسیله‌ای جهت جدا ساختن حق از باطل قرار می‌دهد (روشن‏ بينى خاصی كه در پرتو آن، حق را از باطل خواهيد شناخت). (2) «فرقان» صيغه مبالغه از ماده «فرق» است و در اينجا به معناى چيزى است كه به‌خوبی حق را از باطل جدا می‌کند. (3) اين جمله كوتاه و پر معنا يكى از مهم‏ترين مسائل سرنوشت‏ ساز انسان را بيان كرده و آن اينكه در مسير راهى كه انسان به‌سوی پیروزی‌ها می‌رود، هميشه پرتگاه‌ها و بیراهه‌هایی وجود دارد كه اگر آن‌ها را به‌خوبی نبيند و نشناسد و پرهيز نكند، چنان سقوط می‌کند كه اثرى از او باقى نماند. اگر در آغوش غرایز و شهوات نرود، فرقان را دریافت می‌کند؛ یعنی چهره‌های جبروتی، درک بالا، تصمیمات عالی و مباحث لاهوتی را دریافت خواهد کرد و چیزی برایش کم نخواهد گذاشت.


پی‌نوشت:
1) ابن سینا حدود 60 سال داشت، در طول عمرش یک شب را به‌طور کامل نخوابید (قسمتی از شب را به عبادت و تحقیقات علمی سپری می‌کرد) و روزها به غیر از مطالعه به کار دیگری نمی‌پرداخت، وی در حل معضلات علمی چنین بود که هر گاه با مشکلی مواجه می‌شد و از حل آن عاجز می‌ماند به درگاه علیم مطلق پناه می‌برد و از او می‌خواست که وی را در حل آن مشکل یاری دهد و مشکلش را بگشاید؛ یعنی کتاب و نوشتار را کنار می-گذاشت، وضو می‌گرفت و به مسجد جامع می‌رفت و در آنجا نماز می‌خواند و پس از نماز دست گدایی به‌جانب خدای عزوجل بالا می‌کرد و از او می‌خواست که حل آن مشکل علمی برایش آسان گردد و گره از کارش گشوده شود.
2) سوره انفال، آیه 29.
3) تفسیر نمونه، ج 7، صفحه 140.

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 320 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.