مرسلون

گروه تبلیغی طهور

گروه تبلیغی طهور

پنج شنبه, 24 مرداد 1398 16:41

زندگی مشترک و لجبازی

لجبازی صفتی بسیار مذموم است و در زندگی مشترک موجب برهم خوردن آرامش و شنیده شدن دو طرف و رفع سوءتفاهم‌ها شود، هرچند در روایت آن را به زن نسبت داده‌اند؛ اما می‌توان قبل از ازدواج با راه‌های مختلفی از عدم وجود این صفت در هر دو طرف اطمینان حاصل کرد.

رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: بدترین زنان، زنی ست که لجباز باشد. (1)


پی‌نوشت:

1) مستدرک الوسائل، جلد 14، صفحه 162

پنج شنبه, 24 مرداد 1398 17:31

محبت

محبت هم یکی دیگر از رفتارهایی است که می‌تواند گذشته را جبران کند برای ابراز محبت راه‌های مختلفی وجود دارد هدیه دادن یکی از راه‌های ابراز محبت معرفی‌شده که موجب از بین رفتن کینه‌ها نیز است.

رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: هدیه بدهید و (به این وسیله) به هم محبت کنید هدیه بدهید که هدیه کینه‌ها را از بین می‌برد. (1)


پی‌نوشت:

1) کافی، جلد 5، صفحه 144

پنج شنبه, 24 مرداد 1398 17:09

دوست داشتن توبه کنندگان

اگر در زندگی مشترک همسر خطایی کرد و توبه کرد بهتر است که خطای او را نادیده بگیرید اگر در زندگی خود خدا را محور قرار دهید خواهید دید که به‌جای این‌که در مواجهه با همسرتان دچار حس بدی شوید از او خوشتان خواهد آمد؛ مثل خدا توبه‌کنندگان را دوست بدارید.

رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: چیزی در نزد خداوند دوست‌داشتنی‌تر از جوان توبه‌کننده نیست. (1)


پی‌نوشت:
1) مشکات الانوار، صفحه 110

سه شنبه, 15 مرداد 1398 11:11

نیمه ایمان انسان

هدف کلی ازدواج و تشکیل زندگی کامل شدن دین و تقوای الهی است؛ با ازدواج کردن انسان به آرامش بهتری می‌رسد و این آرامش هم یکی از نیازهای انسان برای حرکت در مسیر تقرب به خداوند است؛ اگر کسی با این معیار همسر خود را انتخاب کند، در مسیر الهی پیشرفتش تسریع پیدا می‌کند.

پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم: هرکه زن بگیرد، یک‌نیمه ایمان خویش را کامل کرده، از خدا درباره نیم دیگر بترسد. (1)


پی‌نوشت:

1) نهج الفصاحه، صفحه 600، حدیث 2936

سه شنبه, 15 مرداد 1398 11:08

زمان ازدواج مناسب

بهترین زمان برای ازدواج کردن و فریاد شیطان را درآوردن، دوران جوانی است؛ زیرا جوان سرشار از احساسات و عشق و شور و هیجان است و جوان بهتر می‌تواند در این سن نیازهای خود را برطرف نماید و زور بازویش بهترین محرکه‌اش به‌حساب می‌آید.

پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم: هر جوانى که در آغاز جوانى زن بگیرد ، شیطان وى بانگ برآورد: ای‌وای! دین خود را از دستبرد من محفوظ داشت. (1)


پی‌نوشت:

1) نهج الفصاحه، صفحه 208، حدیث 1034

سه شنبه, 15 مرداد 1398 11:03

آسایش و تن‌پروری

رسیدن به خوشبختی و کمالات نیاز به سعی و تلاش دارند و کسانی که همیشه به دنبال راحتی و تن‌پروری هستند، هیچ موقع به کمال و راحتی دست پیدا نمی‌کنند؛ زندگی مشترک از این قضیه مستثنا نیست، مرد خانه باید برای کسب روزی و زندگی خوب تلاش کند وگرنه چیزی نصیبش نخواهد شد.

امام علی علیه‌السلام: فاصلە زیادی است میان آسایش و تن‌پروری و رسیدن به خوشبختی. (1)


پی‌نوشت:

1) غررالحکم، حدیث 7605

سه شنبه, 15 مرداد 1398 10:57

قله خوشبختی

در زندگی حقیقی و مشترک انسان، باید سرچشمه کمالات و زیبایی را بشناسد و خود را به او وصل کند؛ در این جریانات باید زوجین به یکدیگر کمک کنند تا به آن قله خوشبختی و شادمانی برسند تا زندگی خوبی داشته باشند؛ ایمان به خدا یکی از آن کمالات و سرچشمه است که انسان را به تعالی می‌رساند.

امام علی علیه‌السلام: با ایمان می‌توان به‌سوی قلۀ خوشبختی و اوج شادمانی بالا رفت. (1)


پی‌نوشت:

1) غررالحکم، حدیث 1496

سه شنبه, 15 مرداد 1398 10:55

هم‌نشینان خوب

یکی از ویژگی‌های هم‌نشین خوب، کسی است که انسان را در مسیر رسیدن به خدا و کمالات کمک کند و دنبال رشد اطرافیان و دوستانش باشد و با دیدنش انسان یاد خدا باشد و بر علم آدمی افزوده شود، نه اینکه یاد تهمت و غیبت بیافتد و بساط گناه فراهم باشد.

از حضرت رسول صلی‌الله عليه وآله وسلم روایت‌شده است كه فرمود: حواریون به حضرت عيسى علیه‌السلام گفتند: با چه كسى هم‌نشینی كنيم؟ فرمود: باکسی كه ديدنش خدا را به ياد شما آورد و سخن گفتنش بر علم شما بيفزايد و کردارش شمارا به آخرت سوق دهد. (1)


پی‌نوشت:

1) كافى، جلد 1، صفحه 39، حدیث 3؛ اعلام الدين، صفحه 272

سه شنبه, 15 مرداد 1398 10:46

خیرخواهی خدا برای بنده

دوست خوب یكى از سرمایه‌های بزرگ زندگى و از عوامل خوشبختى آدمى است؛ انسان فطرتاً موجودی اجتماعی است و نیاز به نشاط در زندگی دارد و روحیه شاد هم در گروی دوست خوب است و خیریت خدا برای انسان‌ها در گذاشتن دوستی شایسته در زندگی خواهد بود.

پيامبر صلی‌الله عليه وآله وسلم: هر كس كه خداوند براى او خير بخواهد، دوستى شايسته نصيب وى خواهد نمود. (1)


پی‌نوشت:

1) نهج الفصاحه، صفحه 776، حدیث 3064

سه شنبه, 15 مرداد 1398 10:32

دعای والدین

یکی از ارزشمندترین رمزهای موفقیت فرزندان در مدت زندگی، دعای خیر والدین در حقشان است؛ به یاد داشته باشیم که دعای پدر و مادر در حق فرزندان و در مواقعی که از ته دل باشد به‌طور حتم عاقبت‌به‌خیری به همراه خواهد داشت.

پيامبر صلی‌الله ‏عليه‏ وآله وسلم: دعاى پدر براى فرزندش، همانند دعاى پيامبر براى امّتش است. دعاى مادر از موانع اجابت دعا، می‌گذرد. (1)


پی‌نوشت:

1) مشكاة الانوار، صفحه 282؛ ربيع الابرار، جلد 2، صفحه 225

استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.