مرسلون

ترویج اشرافی گری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ترویج اشرافی گری ترویج اشرافی گری

یکی از ارزش‌های دوران حکومت پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم ساده زیستی حاکمان بود که فرهنگ تشریفات جایگزین آن گردید؛ امیرالمؤمنین علیه‌السلام از ابتدای خلافت به‌شدت با تشریفات به‌صورت های مختلف مبارزه کرد و به احیای سنت پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم همت گماشت؛ زمانی که آن بزرگوار از مدینه به کوفه آمد، پیشنهاد شد که به دارالاماره‌ای رود که سعد ابن ابی وقاص بناکرده بود ولی حضرت نپذیرفت و همچون رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم -مسجد کوفه- را محل حکومت خود قرارداد؛ چراکه از نگاه او اساس کاخ‌نشینی با روح اسلام منافات داشت و ازاین‌رو فرمود: قصر، مرکز تباهی و فساد است. (1)

بزرگ‌ترین آفتی که امروز نظام اسلامی ما را تهدید می‌کند، همان آفت تاریخی تشریفات است که جامعه اسلامی بعد از پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم بدان دچار شد؛ یعنی نفوذ فرهنگ طاغوتیان و صاحبان زرو زور و تزویر «رسانه مای انحرافی» در قلب حکومت اسلامی.

امام راحل این ناخدای کشتی انقلاب می‌فرماید: آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم... آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند، خدای‌نخواسته و از این خوی ارزنده کوخ‌نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.
.
آن هنگام که به حضرت امیر علیه‌السلام خبر می‌رسد که استاندارش در بصره به یک مهمانی اشرافی دعوت‌شده وبر سر سفره رنگینی نشسته است، برمی‌آشوبد و استاندار را مورد سرزنش قرارمی دهد و می‌فرماید: ای پسر حنیف! به من خبر رسید که برسر سفره‌ای رنگارنگ دعوت شدی و شتابان سوی آن رفتی و گمان نمی‌کردم که به مهمانی عده‌ای بروی (و با آنان همساز شوی) که مستمندان و نیازمندان را از خود می‌رانند و اشراف و اغنیا را به خودمی خوانند؛ ای پسر حنیف! بدان که امام و رهبر تو از دنیای خود چیزی جز دوپاره لباس و دو قرص نان برنگزید؛ البته بدان که نه تو (ونه هیچ احدی) نای چنین زندگی را ندارید ولکن مرا با پرهیزکاری و پاک‌دامنی و تلاش و کوشش یاری کنید. (2)


پی نوشت:

1) فروغ ولایت، صفحه 430

1) نهج‌البلاغه، نامه ۴۵

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 140 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.