مرسلون

بزرگان صوفی و امام رضا (ع)

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
بزرگان صوفی و امام رضا (ع) بزرگان صوفی و امام رضا (ع)

پیامبران و امامان برترین مردمان عصر خود بودند. هرچند میان بسیاری از آنان، پیوند خانوادگی است اما برتری آنان از خون و نژاد نیست، بلکه از فضیلت‌هایی است که خود را بدان آراستند.
به دوزخ برد مرد را خوی زشت                                    که اخلاق نیک آمده‌ست از بهشت (1)

 

برتری خَلق با برتری خُلق:
برخلاف آنچه پاره‌ای از مردم می‌پندارند، آنچه مایه رونق و گسترش اسلام شد، جنگ و جنگاوری و فتوحات نبود، بلکه ماندگاری اسلام، مدیون اخلاق نیکوست. شاهد آن که وقتی جنگاوری چون خالد بن ولید در زمان پیامبر صلی الله علیه واله به یمن می‌رود تا مردم را به اسلام فرا خواند، توفیقی حاصل نمی‌کند اما با حضور امام علی علیه السلام در همان منطقه، در یک روز، چندین نفر ایمان آوردند. حتی بعدها مردم یمن، انتظار داشتند که حاکمانشان مانند حکومت چند ماهه امام در یمن، حکمرانی کنند. ائمه معصومین علیهم‌السلام با شیوه زندگی خود ثابت کرده‌اند که بااینکه آنان از نسل پیامبر اعظم صلی الله علیه واله هستند، اما هرگز به «ژن خوب» اعتقادی نداشته و خود را مانند سایر بندگان خدا می‌دانستند؛ این تواضع و خاکساری، نه برای تعارف کردن یا ریا کاری، بلکه بر اساس باور و ایمان آنان بود. اصلاً شایستگی آنان برای جانشینی پیامبر نیز به دلیل داشتن همین فضایل بود؛ شاید مهم‌ترین پلیدی که اهل بیت علیهم‌السلام از آن مبرا هستند، پلیدی بداخلاقی باشد: إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّه لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ (2): همانا خداوند می‌خواهد که از شما اهل بیت هر پلیدی را بزداید؛ امام علی بن موسی‌الرضا علیه السلام یکی از شخصیت‌های تابناک این آسمان است. نیکویی اخلاق ایشان نه فقط در میان شیعیان، بلکه در میان غیر شیعه نیز زبانزد بود. اصلاً همین ویژگی بود که موجب شد بزرگان برخی گروه‌ها مثل صوفیه نه تنها در برابر آستان ایشان، سر تعظیم فرود بیاورند، بلکه در صدد یافتن پیوندی با امام، برآیند. (3)

 

به‌سوی اهل بیت (علیهم‌السلام):

باید در زندگی مواظب بود و فریب بدل‌ها را نخورد. همیشه چنین نیست که بدی‌ها در لباس بدی، خود را بنمایانند، بلکه گاهی در لباسی به‌ظاهر نیکو جلوه‌ گری می‌کنند و پاره‌ای مردم فریب می‌خورند و می‌پندارند با برخی رفتارها و فضایل ظاهری، صاحب مقامات شده‌اند؛ اما همین گمانشان، آن‌ها را به زمین می‌زند. در مسیر اهل بیت نیز، عده‌ای حاشیه را بر اصل ترجیح می‌دهند و با فراموش کردن ریشه‌ها، تنها به شاخه‌ها می‌پردازند غافل از اینکه خدا كارهاى بزرگ و مرتفع را دوست می‌دارد و از چيزهاى پست بدش می‌آید؛ إنَّ اللَّهَ يُحِبُّ مَعَالِيَ الْأُمُورِ وَ يَكْرَهُ سَفْسَافَهَا. (4)

 

یکی از ریشه‌ها:
بزنطی نقل کرده است که روزی امام رضا علیه السلام برای من مرکبی فرستاد تا نزدش بروم. کارم نزد امام به درازا کشید تا اینکه پاسی از شب گذشت. امام فرمود که در آن موقع شب، نمی‌توانی برگردی. امام پیشنهاد داد تا شب را نزد ایشان بمانم و من پذیرفتم. امام فرمود که رختخوابش را برای بزنظی بیندازند. بزنظی که این صحنه را دید، همه ماجرای آن روز را در ذهن مرور کرد؛ امام، مرکب خودش را برای او فرستاد و الآن هم تشک و ملحفه و بالش خود را به او داد. هیچ‌کس به چنین افتخاری نرسیده است. امام که بزنطی را چنان دید فرمود: ابن صوحان، مریض شده بود و امام علی علیه السلام به ملاقاتش رفت. او به این دلیل که امام به ملاقاتش رفته بود، به مردم فخر فروخت. تو مواظب خودت باش که دچار فخرفروشی نشوی. برای خداوند، خاکساری کن. (5) از همان لحظه‌ای که جایگاه خویش را برتر از دیگران دیدیم و خود را در راه حق، ثابت قدم شمردیم، انحراف آغاز می‌شود. باید در هر لحظه به خدا پناه برد. نباید خود را برتر از دیگران دانست چرا که صراط مستقیم و نا مستقیم، برای همه مردمان، یکسان است. این، سبک زندگی امامان ما بود که با داشتن همه فضایل و درجات، از موضوع برتری‌ جویی و فخرفروشی به مردم نگاه نکردند.

 

حمام پندآموز:
امام رضا علیه السلام، پوستی گندمگون داشت. عادت بر این بود که حمام را برای ایشان قُرُق می‌کردند. روزی امام به حمام رفت. حمامی، در همان زمان حضور امام، برای حاجتی، حمام را ترک کرد. ناگهان شخصی روستایی از راه رسید، لباس‌هایش را بیرون آورد و وارد حمام شد. او وقتی امام رضا علیه السلام را دید، گمان کرد که ایشان یکی از خدمتکاران حمامی است. از این رو به ایشان دستور داد تا برایش آب بیاورد. امام رضا علیه السلام نیز به پا خاست و دستورش را اجابت فرمود. مرد روستایی دستورهای دیگری هم داشت و امام، همه آن‌ها را، یک به یک، انجام داد.
آنچه مایه رونق و گسترش اسلام شد، جنگ و جنگاوری و فتوحات نبود، بلکه ماندگاری اسلام، مدیون اخلاق نیکوست. شاهد آن که وقتی جنگاوری چون خالد بن ولید در زمان پیامبر صلی الله علیه واله به یمن می‌رود تا مردم را به اسلام فرا خواند، توفیقی حاصل نمی‌کند اما با حضور امام علی علیه السلام در همان منطقه، در یک روز، چندین نفر ایمان آوردند. حتی بعدها مردم یمن، انتظار داشتند که حاکمانشان مانند حکومت چند ماهه امام در یمن، حکمرانی کنند؛ وقتی حمامی برگشت و لباس‌های آن روستایی را دید و سخن گفتنش با امام رضا علیه السلام را شنید ترسید و فرار کرد و آن دو را تنها گذاشت. امام هنگام خروج از حمام، جویای حمامی شد. گفتند که او به دلیل این اتفاق فرار کرده. امام بدین مضمون پاسخ داد که تقصیری بر او نبود، بلکه رنگ پوست، موجب شد تا روستایی، امام را خدمتکار بپندارد. (6)

 

کلام آخر:
این ماجرا، یک اتفاق نبود، بلکه سبک زندگی امام بود که در همه حالات ایشان جریان داشت. هم سُفرگی امام با غلامان و ابا نداشتن از هم‌نشینی با آنان جلوه دیگری از فروتنی امام نسبت به مردم بود. اساساً ائمه معصومین علیهم‌السلام با شیوه زندگی خود ثابت کرده‌اند که بااینکه آنان از نسل پیامبر اعظم صلی الله علیه واله هستند، اما هرگز به «ژن خوب» اعتقادی نداشته و خود را مانند سایر بندگان خدا می‌دانستند؛ این تواضع و خاکساری، نه برای تعارف کردن یا ریا کاری، بلکه بر اساس باور و ایمان آنان بود. اصلاً شایستگی آنان برای جانشینی پیامبر نیز به دلیل داشتن همین فضایل بود.


پی‌نوشت:
1) سعدی
2) سوره احزاب: آیه 33
3) پاره‌ای از سلسله‌های صوفیه، سلسله خود را از طرق شخصی به نام معروف کرخی، به امام رضا علیه السلام متصل کرده‌اند.
4) حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 17 ص 73
5) مجلسی، بحارالانوار، ج 49 ص 36
6) خرگوشی، تهذیب الأسرار، ص 196

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 1186 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.