مرسلون

خاتم بخشی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خاتم بخشی خاتم بخشی

روز بیست و چهارم ماه ذی الحجه روز خاتم بخشی امام علی(علیه السلام) و نزول آيه ولايت در سال 10قمری است. 

حذيفة بن يمان از ياران معروف رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روايت كرد: پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم ، دامادش حضرت علي علیه‌السلام را به يمن اعزام نموده بود و چون خودش قصد حجة الوداع كرد به علي علیه‌السلام پيام داد كه او نيز براي انجام حج به مكه رود.

آن دو در مكه معظمه به يكديگر رسيدند و ما در آن هنگام همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله بوديم. روزی حضرت علي علیه‌السلام به جانب كعبه رفت و در آن جا به نماز مشغول بود و در آن هنگام مستمندی از راه رسيد و از مردم درخواست كمك می‌كرد و چون به حضرت علی علیه‌السلام رسيد، آن حضرت در حال ركوع بود پس در همان حال انگشتر خود را از دستش بيرون آورد و آن را به مستمند بخشيد.

ما كه در حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم بوديم، مشاهده نموديم كه بر آن حضرت آيه‌ای نازل گرديد و آن حضرت آيه جديدالنزول را برای ما قرائت كردند و آن عبارت بود از: «اِنَّما وَليكُمُ اللهَ وَ رَسُولُهُ وَالَّذينَ يقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يؤتُونَ الزَّكاةَ وَ هُم راكِعُونَ».(1) پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم برای نزول آيه، تكبير گفت و سپس به ما فرمود: برخيزيد برويم ببينيم اين صفاتي را كه خداوند متعال در اين آيه بيان كرده است، درباره چه كسي مي‌باشد؟ چون پيامبر صلی الله علیه و آله وارد مسجدالحرام گرديد، فرد مستمندی را ديد و از او پرسيد: از كجا مي‌آيي؟ گفت: از نزد آن مرد نمازگذار مي‌آيم كه حلقه انگشتري خود را در حال ركوع به من بخشيد.

پيامبر صلی الله علیه و آله وسلم بار ديگر تكبير گفت و جلوتر رفت تا به علي علیه‌السلام رسيد كه در حال خواندن نماز بود. از او پرسيد: ای علي(علیه السلام)! امروز بر تو چه گذشت؟

حضرت علي علیه‌السلام داستان مرد نيازمند و انگشتربخشيدن خود به وی را برای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بازگو كرد و پيامبر صلی الله علیه و آله وسلم با شنيدن آن داستان برای بار سوم تكبير گفت.(2)

اين فضيلتی برای مولای متقيان اميرمومنان علیه‌السلام است كه در قرآن مجيد بيان گرديده است و خداوند متعال با نزول چنين آيه‌هايی، زمينه معرفی آن حضرت را برای جانشين رسول خدا صلی الله علیه و آله فراهم می‌كردتا پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم امت اسلام بدون رهبر و پيشوا نمانند.


پی نوشت:
1) سوره مائده، آيه 55.
2) الاقبال بالاعمال الحسنة، سيد بن طاووس، ج 2، ص 241 و ص 368 و ص371

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: فرآوری
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 661 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « خصلت پنهان امیرالمؤمنین(ع) و وحدت »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.