چاپ این صفحه

سبک زندگی قرآنی و سبک غربی

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

تفاوت اصلی بین غرب و اسلام در نوع نگاه به انسان و تمرکز در آن است که غرب انسانی را باارزش می‌داند که همه چیزش برای او اقتصاد است و آزادی‌های به‌اصطلاح حیوانی! ولی اسلام و قرآن به انسان ارزش قائل است و او را نه تنها مادی بلکه هدف از آفرینش انسان را رشد و تکامل در سیر بندگی عنوان می‌کند. بررسی چند آیه درباره اخلاق و تقوا به‌طور خلاصه:

ما خلقتُ الجن و الانس الا لیعبدون (1)؛ توجه به تزکیه و تربیت و معنویت انسان از دیدگاه قرآن بسیار بااهمیت است به‌طوری که واژه تزكيه و مشتقات آن و موضوع تعليم كتاب و حكمت، در آیه‌های فراواني از قرآن كريم ذكر شده و حدوداً بيست و هشت بار معناي اصطلاحي تزكيه مطرح شده است و با مراجعه محققانه به تفاسير آن سلسله آيات، معلوم می‌شود كه مراد از كتاب و حكمت چيست و تزكيه و تهذيب بر چه اساس و با كدام برنامه، تحقق می‌یابد (2) یا صریحاً خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم می‌فرماید: إن اکرمکُم عندالله اتقاکُم (3). قطعاً باکرامت‌ترین شما نزد خداوند متعال باتقواترین شماست؛ که این آیه صریحاً می‌فرماید که کسی در نزد من ارزش دارد که باتقواست نه کسی که پول زیادی دارد، لابی قوی دارد، سفید پوست است و... بلکه کسی که باتقواست به هم نوع خود ظلم نمی‌کند، به مظلوم ظلم نمی‌کند، از احدی غیر از خدا نمی‌ترسد، در نهان و ظاهر یکی است، مشرک نیست، اهل دروغ و ریا و فریب و ... نیست. این انسان کامل مد نظر خداست؛ یا اوج ارزش و احترام به معنویت را در آیات مبارکه سوره شمس می‌بینیم که می‌فرماید:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم: وَ الشَّمْسِ وَضُحَاهَا، وَ الْقَمَرِ إِذَا تَلاهَا، وَ النَّهَارِ إِذَا جَلاهَا، وَ اللَّیْلِ إِذَا یَغْشَاهَا، وَ السَّمَاءِ وَمَا بَنَاهَا، وَ الأرْضِ وَمَا طَحَاهَا، وَ نَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا، فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا، قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاهَا، وَ قَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا (4)

چندین قسم خداوند متعال یاد می‌کند تا به این جمله برسد که قد افلح من زکاها و قد خاب من دسّاها، یعنی: كه هر كس نفس خود را پاك و تزكیه كرده، رستگار شده و آن كس كه نفس خویش را با معصیت و گناه آلوده ساخته، نومید و محروم گشته است! (5)؛ این تفاوت آشکار بین سبک زندگی قرآنی و اسلامی ما جامعه سر در گم غربی است.


پی‌نوشت:
1) ذاریات، 56
2) مرکز پاسخگویی به شبهات
3) سوره حجرات، آیه 13
4) سوره شمس، آیه 1 تا 10.
5) ترجمه آیت الله مکارم شیرازی