قرآن و نیاز بشر

نوشته‌شده توسط

این قرآن به کسی محتاج نیست. قرآن مثل خدا بی‌نیاز است. غنی است و هرکس که هوای بی‌نیاز شدن را دارد ناچار است سراغ آن برود.

چه خوش است يك شب، بكُشى هوا را          به خلوص خواهى، زخدا، خدا را
به حضور خوانى، ورقى ز قرآن                       فکنی در آتش، كتب ريا را

قرآن نسخه عجیبی است. خورشیدی که نورافکنی آن، جهانی است. وقتی کنارش می‌نشینی پشیمان نمی‌شوی و مثل یک رفیق برایت چاره ساز است.

امام علی سفارش‌هایش درباره قرآن کم نیست. در یک سفارش درباره هم‌نشینی با قرآن فرموده است: وَ اعلَموا اَنَّ هذَالقُرآنَ هُوَ النّاصِحُ الَّذی لا یَغُشُّ، وَالهادِی الَّذی لایُضِلُّ، وَالمُحَدِّثُ اَّلذی لایَکذِبُ (1): بدانید که این قرآن پندآموز است که خیانت نمی‌کند؛ و هدایت گری است که گمراه نمی‌سازد؛ و سخن گویی است که دروغ نمی‌گوید.

جوانی نیست که از دوست ناباب ضربه نخورده باشه، فردی نیست که مشورت غلط باعث ضررش نشده باشه، خبر دروغ که نگو؛ اما نمی‌دانم این‌ها چرا قرآن را امتحان نمی‌کنند. لابد قرآن هم تحریم شده. نه بابا فقط شیطان فاصله انداخته بین ما و رسم درست زندگی؛ قرآن مجموعه نظام یک زندگی اجتماعی است، قرآن دستورالعمل یک حیات سعادتمندانه و زندگی توأم باعزت است. «مقام معظم رهبری»

انسان هميشه نياز به يك راه دارد. راه مطمئن! راه مطمئن چه راهی است؟ قرآن راه مطمئن است. به چه دليل؟ می‌گوید: لا يَأْتيهِ الْباطِل‏ (2): از هيچ راهی باطل وارد قرآن نشده است. «لا يَأْتيهِ الْباطِل»

از امتيازاتی كه ما داريم به لطف خدا، اين است كه قرآن مسلمان‌ها هيچ كم و زياد ندارد. گرچه حالا بعضی از سنی‌های سعودی، می‌گویند: قرآن شيعه و سني فرق می‌کند. ولی خُب حالا بگويند تا خسته شوند. ولی هركس قرآن ما که ميليون‌ها قرآن در ايران چاپ شده است را ببیند، يك نقطه، يك واو، يك تشديد آن با قرآن سنی‌ها فرق ندارد. اين يك كتاب دست نخورده‌ای است. اين قرآن سالم مانده است. البته خدا قول داده است؛ نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ (3): ما قرآن را نازل کردیم و خودمان آن را حفظ می‌کنیم. (4)


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه، خطبه ۱۷۶
2) فصلت، ۴۲
3) حجر، ۹
4) http://gharaati.ir/show.php?page=darsha&id=1899

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید