چاپ این صفحه

مخلوقات بهتر و بدتر در بیان قرآن

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

ارزش انسان به اعتقاد اوست و معیار برتری انسان باورهای آن‌هاست؛ قرآن کریم در سنجش ارزش مخلوقات، معیار را نه جنس و نوع خلقت می‌داند و نه میزان برخورداری آن‌ها از نعمت‌های ظاهری و باطنی. در بیان قرآن، آنچه موجب فضیلت آن‌ها بر همدیگر می‌شود، ایمان آن‌ها به خداوند و التزام به دستورات الهی است؛ خداوند در قرآن کریم، بدترین و بهترین مخلوقات را برای ما بیان می‌فرماید.

 

بدترین مخلوقات:

إِنَّ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ وَ الْمُشْرِکینَ فی‏ نارِ جَهَنَّمَ خالِدینَ فیها أُولئِکَ هُمْ شَرُّ الْبَرِیَّة (1): کسانى که از اهل کتاب و مشرکان به این آئین جدید کافر شدند در آتش دوزخ‌اند، جاودانه در آن می‌مانند، آن‌ها بدترین مخلوقات هستند.

در این آیه اهل کتابی که پیروان ادیان قبل از اسلام بودند و به حقانیت اسلام و لزوم گرویدن به این دین جاودانه علم داشتند، به‌عنوان بدترین مخلوقات معرفی‌شده‌اند؛ علت اینکه چنین افرادی بدترین مخلوقات هستند این است که آن‌ها داراى کتاب آسمانى و علما و دانشمندان بودند و نشانه‌های پیغمبر اسلام در کتب آن‌ها صریحاً آمده بود، بنابراین مخالفت آن‌ها زشت‌تر و بدتر بود؛ عبارت (اولئک هم شر البریة: آن‌ها بدترین مخلوقات هستند) هم نشان می‌دهد که در میان تمام جنبندگان و غیر جنبندگان موجودى مطرودتر از کسانى که بعد از وضوح حق و اتمام‌حجت راه راست را رها کرده در ضلالت گام می‌نهند یافت نمی‌شود.

همان‌طور که در جای دیگر می‌فرماید: إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذِینَ لا یَعْقِلُونَ (2): بدترین جنبندگان نزد خداوند افرادى هستند که نه گوش شنوا دارند و نه زبان گویا و نه اندیشه بیدار.

 

بهترین مخلوقات:

إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ (3): اما کسانى که ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند، بهترین مخلوقات خداوند هستند.

در این آیه خیرت را منحصر در مؤمنین کرده که اعمال صالح مى‏کنند، هم چنان‌که در آیه قبلى شریت را منحصر در کفار مى‏کرد؛ و این انحصار از آوردن ضمیر «هم» استفاده می‌شود؛ (4) علت برتری این افراد هم این است که چنین انسان‌هایی باوجود اختیار و قدرتی که بر انتخاب کفر و پیروی از هوای نفس داشتند، ایمان به خداوند متعال را برگزیدند و با اطاعت از خداوند و دوری از لذات زودگذر دنیوی، به ایمان خویش جامه عمل پوشاندند؛ این انسان‌ها با حفظ کرامت نفس، لباس خواری گناه را بر تن نکردند و لذا گرامی‌ترین افراد نزد خداوند هستند.

همچنان که بر طبق روایتی عایشه از رسول خدا صلی‌الله علیه وآله و سلم سؤال کرد: یا رسول اللَّه گرامی‌ترین مخلوقات نزد خداوند چه کسانی هستند؟ حضرت فرمودند: یا عائشة أما تقرئین إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ (5): اى عایشه مگر آیه شریفه (إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ) را نمی‌خوانی.

در روایات دیگر نیز بهترین مخلوقات به حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام تفسیر شده است؛ (6) چراکه مصداق اتم مؤمن واقعی و کسانی که اعمال صالح انجام می‌دهند، رسول خدا و اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌باشند.


پی‌نوشت:
1) سوره بینه، آیه 6
2) سوره انفال، آیه 22
3) سوره بینه، آیه 7
4) تفسیر المیزان
5) الدر المنثور فی تفسیر المأثور، جلد ‏6، صفحه 379
6) همان