مرسلون

زن در قرآن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
زن در قرآن زن در قرآن

وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لي عِنْدَكَ بَيْتاً فِي الْجَنَّةِ وَ نَجِّني مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّني مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمين (1): و خداوند مثلی برای مؤمنان زده به همسر فرعون، در آن هنگام که گفت پروردگارا، خانه‌ای برای من نزد خودت در بهشت بساز و مرا از فرعون و عمل او نجات ده و مرا از قوم ظالم رهایی‌بخش.

 

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی):

قرآن کریم، وقتی می‌خواهد نمونه‌ای برای انسان‌های باایمان ذکر کند آن را از میان مردان ذکر نمی‌کند بلکه از میان زنان ذکر می‌کند: وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ: خدای متعال در اینجا دو زن را به‌عنوان دو نمونه از انسان‌های برجسته و مؤمن (نه از زنان برجسته) ذکر می‌کند؛ یعنی درصحنه‌ی انسانیت و تکامل معنوی، خدای متعال وقتی می‌خواهد نمونه ممتاز بیان کند، سخن از پیامبران و مردان بزرگ و شخصیت‌های علمی و دینی نمی‌کند، بلکه سخن از دو زن می‌گوید. (2)

زمانی که اسماء بنت عمیس همراه شوهر بزرگوارش جعفر بن ابی‌طالب از مهاجرت حبشه بازگشت به دیدار زنان پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم آمد و گفت: آیا در قرآن در رابطه با زنان چیزی [آیه‌ای] هست؟ گفتند: نه؛ به محضر رسول الهی شتافت و عرضه داشت یا رسول‌الله زنان در ناامیدی هستند؛ پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود از چه نظر؟ عرضه داشت زیرا از مردان ذکر خیر شده ولی از زنان نشده است؛ پیامبر فرمودند: خداوند متعال در قرآن کریم آیاتی خاص در ارتباط با زنان نازل فرمودند.


پی‌نوشت:
1) تحریم، 11
2) بیانات رهبری در جمعی از بانوان خوزستان 20/12/75
3) مجمع‌البیان، جلد 8، صفحه 358

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 234 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.