مرسلون

ضرورت تلاوت قرآن در خانه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ضرورت تلاوت قرآن در خانه ضرورت تلاوت قرآن در خانه

پیغمبر اکرم که معلم قرآن هستند و قلبشان مهبط نزول آن بوده است، می‌فرماید: نَوِّرُوا بُیُوتَکُم بِتَلاوةِ القُرآنِ وَ لاتَتَّخذُوها قُبورا (1): خانه‌هایتان را با تلاوت قرآن روشن کنید و آن را خانه مردگان قرار ندهید [آن گونه که یهود و نصارا این کار را می‌کردند و فقط در معابدشان نماز می‌خواندند و خانه‌هایشان را از عبادت و تلاوت کتاب خدا محروم می‌کردند].

در روایتی دیگر آمده است: فَإنَّ البَیتَ إذا کَثُرَ فِیهِ تَلاوةُ القُرآن کَثُرَ خَیرُه وَاتَّسعَ أهلُه (2): وقتی که خانه، محل تلاوت قران شد، خیر و صلاح این خانه زیاد می‌شود؛ بچه‌های این خانه نیز بچه‌های قرآنی می‌شوند و نور قرآن وجود آنان را از تاریکی بیرون می‌آورد و اهل خانه گشایشی می‌یابند. این خانه برای آسمانیان می‌درخشد همان‌گونه که ستارگان برای اهل دنیا درخشندگی دارند.

متأسفانه در خانه‌های ما قرآن کم تلاوت می‌شود. امام صادق (علیه‌السلام) در این باره می‌فرماید: القُرآنُ عَهدُ اللهِ عَلَی خَلقِهِ فَقَد یَنبَغي لِلمَرءِ المُسلِمِ أن یَنظُرَ فِي عَهدِهِ وَ أن یَقرأَ مِنهُ فِي کُلِّ یومٍ خَمسین آیة (3): قرآن پیمان نامه خدا با خلق است. یک طرف این پیمان نامه، خدای متعال است که آفریدگار ماست و طرف دیگر آن، ماییم که مخلوق و بنده او هستیم؛ شرح وظایف بندگی ما در قرآن است؛ به همین جهت سزاوار است که انسان مسلمان این عهد را هر روز تجدید کند و از رهنمودهای آن آگاه شود. اگر قرآن در خانه تلاوت شود اهل خانه به‌یقین قرآنی خواهند شد.


پی‌نوشت:
1) کافی، جلد 2، صفحه 610
2) همان
3) همان

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 434 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « قرآن و نزول در شب قرآن کریم و اسراف »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.