مرسلون

قرآن کریم و ارزش عقل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
قرآن کزیم و ارزش عقل قرآن کزیم و ارزش عقل

گاهی اوقات بعضی‌ها فکر می‌کنند دین یعنی بی‌عقلی، یعنی کنار گذاشتن عقل، یعنی تحجر ولی حقیقت امر غیرازاینکه که بعضی‌ها دانسته یا ندانسته به دین نسبت می‌دهند؛ قرآن کریم که منبع وحیانی اسلام است در این زمینه می فرماید:

 أتأمرون الناس بالبر و تنسون أنفسکم و أنتم تتلون الکتاب أفلا تعقلون (1): آیا مردم را به نیکى فرمان می‌دهید و خود را فراموش می‌کنید، بااینکه شما کتاب [خدا] را می‌خوانید؟ آیا [هیچ] نمی‌اندیشید؟

 

توضیح:

قرآن کریم در این آیه از آیات خود از علمای یهود که در صدر اسلام بودند، سخن به میان می‌آورد که مردم را امر به ایمان به نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌کردند ولی خود به ایشان ایمان نمی‌آورند، آنان را شدیداً مورد توبیخ قرار می‌دهد که چرا دیگران به بِر و نیکی و کار نیک دعوت می‌کنید ولی خود عامل به گفته‌های خود نیستید و التزام عملی به آن ندارید و خود را فراموش می‌کنید درحالی‌که شما کتاب تورات را تلاوت می‌کنید؛ قرآن کریم تعجب خود را ابراز می‌کند و می‌گوید: أتأمرون الناس بالبر و تنسون انفسکم! (2)

این مقطع مثل تمام مقاطع موجود درآیات مبارک قرآن قابل‌تأمل است ازاین‌جهت که خدای منان خطاب به علمای یهود می‌کند و می‌گوید خواندن و تلاوت کتاب به تنهایی کافی نیست بلکه باید مقرون به تفکر باشد و این نشان می‌دهد که عقل در منظر دین باید حاکم بر مطالعات هر کتابی حتی مقدس‌ترین کتاب‌ها باید باشد چون تعقل از عقل ناشی می‌شود؛ پس وقتی قرآن عده‌ای را به خاطر تعقل نکردن ذم و نکوهش می‌کند در حقیقت آن‌ها را از روی‌گردانی و حاکم نکردن عقل بر تصمیمات خود نکوهش می‌کند؛ 
لذا این آیه قرآن عده‌ای را مورد نکوهش قرار می‌دهد که خود متدین بودند بلکه از علمای متدینان هستند و این نشان می‌دهد که متدینان و عالمان دینی باید عقل و تعقل را ملاک تصمیمات خویش قرار دهند و در صورت عدم التزام به عقل سزاوار نکوهش خواهند بود. لذا این آیه بیان می‌کند که عقل در دین جایگاهی بس والا دارد. (3)


پی‌نوشت:
1) بقره، آیه 44
2) بقره، آیه 44
3) الامثل فی تفسیر کتاب الله المنزل، حضرت آیة الله مکارم شیرازی دام‌ظله الشریف، جلد 1، صفحه 191 و 192؛ تفسیر نور (نسخه عربی)، آقای قرائتی، جلد 1، ذیل آیه محل بحث

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 174 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.