مرسلون

برکات صله رحم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

959221ee658a4ab337cdff44b2eb0129_XL_Copy برکات صله رحم

در آموزه‌های دین مبین اسلام سفارش‌های فراوانی نسبت به معاشرت و دیدوبازدید با نزدیکان شده است و نباید به خاطر مال دنیا و مسائل دنیوی این پیوند را خدشه‌دار کنیم؛ حتی رفتار ما باید به‌گونه‌ای باشد که اگر کسی هم رابطه‌اش را با ما قطع کرد، ما همچنان رابطه را ادامه دهیم؛ چرا که دین مبین اسلام چنین چیزی را به ما فرموده است؛ در روایات و احادیث به گوشه‌ای از فواید و آثار صله‌رحم اشاره‌شده است که برخی از آن‌ها از این قبیل هستند:

1) آرامش، خوشی و سلامتی: صله‌رحم باعث می‌شود که سلامت روح و جسم به افراد برسد؛ کسانی که حرص زیادی دارند پیوسته در وجود خود عصبانیت و خودخوری دارند و فکر و ذهن آن‌ها همواره درگیر مسائل نامربوط است؛ اما کسانی که روابط و صله‌رحم آن‌ها پابرجاست این مشغولیت‌ها و درگیری‌ها را ندارند و به دنبال آن از سلامت روحی و بهداشت و روانی برخوردار هستند.

2) زیادشدن رزق و روزی: یکی دیگر از آثار صله‌رحم زیادشدن رزق و روزی است که در مقابل آن قطع صله‌رحم رزق و روزی را می‌کاهد.

در روایتی پيامبر اكرم صلی‌الله عليه وآله وسلم در باب افزايش روزی با صله‌رحم فرموده‌اند: هر كس يك عمل را برای من ضمانت كند (انجام دهد) من برای او چهار عمل را ضامن می‌شوم؛ و آن اينكه صلح رحم كند، پس خداوند او را دوست خواهد داشت، رزق او زياد می‌شود، عمرش فزونی می‌گیرد و در سلك بهشتيان درمی‌آید، زيرا كه خداوند وعده داده است. (1)

3) ایمن ماندن از حوادث و آفات زمانه: یکی دیگر از آثار صله‌رحم این است که انسان به خاطر رعایت کردن این اصل دینی و توجه به افراد و اطرافیان خود، از گزند حوادث و اتفاقات روزگار در امان خواهد ماند؛ چرا که خداوند هرلحظه که این فرد نیاز به کمک داشته باشد، به یاری و مدد او خواهد رفت.

4) افزایش عمر: از دیگر برکات صله‌رحم گفته‌شده است که عمر را افزایش می‌دهد؛ روایتی از معصوم علیهم‌السلام وجود دارد که حضرت علیه‌السلام فرمودند: صله‌رحم باعث افزایش طول عمر می‌شود. (2) (3)


پی‌نوشت:
1) جزايری، سيد محمدعلی، همان، صفحه 218
2) همان، صفحه 218
3) شرف‌الدین، سيد حسين، تحليلی اجتماعی از صله‌رحم، نشر دفتر تبليغات اسلامی، چاپ اول، 1378، صفحه 180

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 34 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.