مرسلون

دنیا برای توست نه تو برای دنیا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

hadithgraphy_11_Copy دنیا برای توست نه تو برای دنیا

آن‌قدر باارزش و گران بهایی که دنیا و تمامی نعمت‌هایش را برای تو آفریده؛ (1) اما گاهی این نعمت‌ها چنان تو را محو خود می‌کند که گمان می‌کنی، تو را برای دنیا آفریده‌اند؛ به هوش باش! نکند این منزلگه دوروزه (2) را ابدی بپنداری و به‌جای توشه جمع‌کردن برای بهار، به خواب زمستانی روی؛ نکند بانگ الرحیل (3) بلند شود و تو هنوز آماده حرکت نباشی؛ به هوش باش!


پی‌نوشت:

1) سوره بقره، آیه 29؛ هُوَ الَّذی خَلَقَ لَکُمْ ما فِی الْأَرْضِ جمعیاً: او خدایی است که همه آنچه را (از نعمت‌ها) در زمین وجود دارد، برای شما آفرید.
2) تاریخ ابن عساکر، شرح‌حال امام حسین علیه‌السلام، صفحه 215؛ عِبادَاللّهِ اِتَّقُواللّهَ وَکُونُوا مِنَ الدُّنْیا عَلی حَذَرٍ فَاِنَّ الدُّنْیا لَوْ بَقِیَتْ لاِحَدٍ اَوْ بَقِیَ عَلَیْها اَحَدٌ کانَتِ الاَْنْبِیاءُ اَحَقَّ بِالْبَقاءِ وَ اَوْلی بِالرِّضی وَ اَرْضی بِالْقَضاءِ غَیْرُ اَنَّ اللّهَ تَعالی خَلَقَ الدُّنْیا لِلْبَلاءِ وَ خَلَقَ اَهْلَها لِلْفَناءِ فَجَدیدُها بالٍ وَ نَعیمُها مُضْمَحِلٌّ وَ سُرُورُها مُکفَهِرٌّ وَ الْمَنْزِلُ بُلْغَةٌ وَ الدّارُ قَلْعَةٌ فَتَزَوَّدُوا فَاِنَّ خَیْرَ الزّادِ التَّقْوی: امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: بندگان خدا! از خدا بترسید و از دنیا بر حذر باشید که اگر بنا بود دنیا برای کسی باقی بماند و یا یک فرد [برای همیشه] در دنیا بماند، پیامبران برای بقاء سزاوارتر و جلب خشنودی آنان بهتر و چنین حکمی خوش‌آیندتر بود؛ غیرازاین نیست که خداوند دنیا را وسیله آزمایش و مردم را برای فانی شدن آفرید. پس تازه‌هایش کهنه و نعمت‌هایش زایل و شادی آن مبدل به غم می‌شود و خانه و منزلگهی است زودگذر و کوتاه‌مدت. پس [برای آخرت] توشه‌ای برگیرید که بهترین توشه تقواست.
3) نهج‌البلاغه، خطبه 21؛ سبک‌بار شوید؛ دیر یا زود به منزل رسید که رستاخیز پیش رویتان است و ساربان مرگ بانگ «الرّحیل» سر داده و شمارا به‌پیش می ‏رانَد؛ سبک‌بار شوید تا برسید که ره سپردگان به انتظار آخرین مسافرند تا دادگاه بزرگ الهی حسابرسی بندگان را بیاغازد.

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: جوان
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
  • طرح مجازی: حیات طیبه 97
خواندن 494 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تکرار سرزنش قطار عمر »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.