مرسلون

شناخت حقیقت انسان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

a3ea13074f2e60bd72bd9ad180f6384b_XL_Copy شناخت حقیقت انسان

از نگاه اسلام حقیقت انسان روح الهی هست که در بدن او به امانت قرار داده‌شده است؛ این روح سرمنشأ الهی دارد و در قرآن کریم آمده است که: «فاذا سويته نفخت فيه من روحی»(1): پس وقتی آن را درست كرديم از روح خود در آن دميديم.

حال این پرسش ایجاد می‌شود که روش شناخت این روح و حقیقت انسانی چگونه هست؟ آیا باید به سراغ علوم تجربی برویم یا به سراغ علوم دینی! دراین‌باره باید بدانیم که علوم تجربی پیرامون مسائل طبیعی و مادی سخن می‌گوید و موضوعاتی همچون روان و روح که غیر جسمانی و غیرمادی هست را شامل نمی‌شود.

نهايتاً به اين نتيجه می‌رسیم كه تنها از طريق معارف الهی می‌توان خود را شناخت؛ به اعتقاد علمای دينی تنها در مكتب انبيا و پيامبران است كه انسان خود را به نيكی و درستی می‌تواند بشناسد؛ عرفای اسلامی بر این باور هستند که می‌توان از طریق عمل به کارهای شایسته و دوری از کارهای زشت، در مسیر مکتب انبیا قرار گرفت و به شناخت خود نائل شد؛ عارفان خودشناسي را مهم‌ترين واصلی‌ترین وظيفه و رسالت تک‌تک، انسان‌ها می‌دانند؛ آن‌ها معتقدند اگر انسان خود را آن‌چنان‌كه بايسته و شايسته است نشناسد، نمی‌تواند «خدای» خود را نيز بشناسد و كسی كه خدای قادر متعال را نشناخت، نمی‌تواند اين ادعا را داشته باشد كه به رسالت و وظیفه انساني خود عملکرده است .


پی‌نوشت:
1) حجر، آیه 29

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 36 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « قدم‌های خودشناسی آثار ایمان به خدا »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.