مرسلون

استقلال داخلی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

1708244_Copy استقلال داخلی

وقتی منتظر باشیم همسایه برایمان غذا بیاورد و خودمان برای تهیه غذا تلاشی نداشته باشیم؛ اگر همسایه بیاید و به ما غذا برساند زنده می‌مانیم و اگر غذا نیاورد قطعاً مشکل به وجود می‌آید؛ این بهترین مثال برای نداشتن استقلال و وابسته به غیر بودن است؛ استقلال داخلی داشتن یکی دیگر از دست آورده‌ای انقلاب اسلامی است که به همه آموزش داد روی پای خودشان بایستند؛ تکیه کردن بر غیر یعنی وابستگی و عدم موفقیت در کارها تا زمانی که چشممان به دیگران و یاری آن‌ها باشد هیچ‌وقت نمی‌توانیم مشکلات داخلی و خارجی کشورمان را حل کنیم.

قرآن کریم در امر استقلال داشتن بسیار تأکید کرده است بر مسلمانان: وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكافِرينَ عَلَى الْمُؤْمِنينَ سَبيلاً (1): و خداوند هرگز براى كافران راهى بر مؤمنان ننهاده است.

قَالَ الامام الباقر علیه‌السلام: الْمُؤْمِنُونَ فِي تَبَارِّهِمْ وَ تَرَاحُمِهِمْ وَ تَعَاطُفِهِمْ كَمَثَلِ‏ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى تَدَاعَى لَهُ سَائِرُهُ بِالسَّهَرِ وَ الْحُمَّى. (2): مؤمنان در نیکی و شفقت و مهربانی به یکدیگر مانند یک پیکرند که اگر به عضوی از آن آسیبی برسد تمام اعضاء در تب و بی‌خوابی گرفتار آیند.

باز ابداعاتی بوده که در از ثمرات همین انقلاب اسلامی است و استقلال داشتن یکی از این دستاوردهاست؛ طبق آیات و روایات دیگر این خود مسلمین هستند که می‌توانند به داد یکدیگر برسند و بیگانه‌ای از خارج نه‌تنها به فکرشان نیست؛ بلکه جلوی پیش رفتشان را هم می‌گیرند.


پی‌نوشت:
1) نساء، آیه 141
2) بحارالانوار، جلد 71، صفحه 234

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 20 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.