مرسلون

اقتصاد به علاوه دین و عدالت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

definition-economy_Copy اقتصاد به علاوه دین و عدالت

یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در این سال‌ها اقتصاد است؛ این به دلیل آن نیست که اولویت جامعه اسلامی اقتصاد است؛ اولویت اصلی جامعه اسلامی باید دین و معنویت باشد؛ اما مسلم است که اقتصاد بر دین و معنویت تأثیر قبل ملاحظه‌ای دارد و حتی ممکن است به نارضایتی عمومی و اغتشاش بدل شود؛ اغتشاشات سال‌های اخیر بیشتر رنگ و بوی نارضایتی اقتصادی دارد.

رهبر آگاه انقلاب در بیانیه گام دوم در این مورد فرمودند: فقر و غنا در مادیات و معنویات بشر، اثر می‌گذارد. اقتصاد البتّه هدف جامعه‌ی اسامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان به هدف‌ها رسید. بنابراین تأکید رهبری بر موضوع اقتصاد، منافاتی با دین و معنویت ندارد؛ بلکه اقتصاد می‌تواند در مسیر اجرای بهتر و بانشاط معنویت تأثیرگذار باشد. تأکید رهبری ازاین‌جهت است که اگر ما اقتصاد شکوفایی داشته باشیم؛ کشوری وابسته نخواهیم بود؛ لَا تَکْسَلْ عَنْ مَعِیشَتِکَ فَتَکُونَ کَلًّا عَلَى غَیْرِک (1): در معاش دنیوی خود (اقتصاد) تنبلی مکن که سربار دیگران باشی؛ پیام این حدیث برای انقلاب ما این است که در جنبه اقتصادی نباید کاهلی کنیم که خدای‌ناکرده گرفتار مصیبت‌های زیاد می‌شویم (وابستگی، تحریم و…).

 

نکته مهم

کشور ما الحمدالله توانسته است الگویی برای جهان اسلام (محور مقاومت) شود؛ باید این الگو بودن را به اقتصاد نیز سرایت دهیم که بحمدالله در بخش‌هایی از اقتصاد (پتروشیمی و…) موفقیم؛ باید در عین ارتباط با دنیا، از دنیا بی‌نیاز باشیم.

امام جواد علیه‌السلام در مورد بی‌نیازی مؤمنان می‌فرمایند: عِزُّالْمُؤْمِنِ غِناه عَنِ النّاسِ (2): عزت و شخصیت مؤمن در بی‌نیازی و طمع نداشتن به مال و زندگى دیگران است.

 

نکته مهم‌تر

نکته اساسی این است که باید در اقتصاد ما اولویت با دین و معنویت باشد؛ یعنی اجرای عدالت اقتصادی، جلوگیری از تبعیض، عدم رشوه‌خواری، عدم رانت و غیره.


پی‌نوشت:
1) امام صادق علیه‌السلام در کافی (ط – الاسلامیه، جلد 5، صفحه 86، حدیث 9
2) لدره الباهره من الأصداف الطاهره با ترجمه (ط – القدیمه) شهید اول، النص، 41

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 3 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.