مرسلون

عدالت در ثروت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

خمس و زکات در اسلام یک امر واجب برای اینکه فقرا و افراد کم‌درآمد هم بدانند اسلام به فکر آن‌ها است و هم راه را برای پیش رفت و خلاقیت در مالکیت باز گذاشته تا مانع پیش رفت آن‌ها نشود، درآمد از طریق اختلاس، ربا، دزدی، رشوه را حرام و ممنوع کرده است.

زکات و بخشی از خمس را به فقرا اختصاص داده تا مشکلات طبقات محروم جامعه‌ای که همان افراد ثروتمند در آن زندگی می‌کنند را حل کند؛ در قرآن کریم صدها آیه شریفه در مورد، خمس، زکات، صدقه، انفاق، جهاد مالی آمده تا تعدیل ثروت در جامعه صورت گیرد، در کنار روزه‌خواری اطعام شصت فقیر آمده به‌عنوان کفاره، اولین سهم زکات را برای فقرا و مساکین.

امام خمینی رحمة الله علیه در سخنرانی‌شان فرمودند: آن روزی که رئیس‌جمهور ما خدای‌نخواسته، از آن خوی کوخ‌نشینی بیرون برود و به کاخ‌نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‌‏شود؛ آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند خدای‌نخواسته و از این خوی ارزندۀ کوخ‌نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم. (1)

قَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وسلم: كَادَ اَلْفَقْرُ أَنْ يَكُونَ كُفْراً (2): نزدیک است که فقر به کفر تبدیل شود.

مسئولی که از مردم خبر نداشته باشد همان بهتر که مرگش فرارسد.


پی‌نوشت:
1) سخنرانی امام خمینی، 1/1/1363
2) الکافی، جلد 2، صفحه 307

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 80 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.